Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Εγω έχω το statics της multisoft και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος... τόσο απο το λογισμικό όσο και απο τους ανθρώπους της...

Ριξε μια ματιά στο site της εταιρίας και θα λάβεις τις απαντήσεις που ρωτάς...

Καλη σταδιοδρομία σου εύχομαι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα λογισμικά στατικών μελετών. Αν και φοιτητής ακόμα, ψάχνω ένα πρόγραμμα ώστε να εξοικειωθώ. Ποιο θα μου προτείνατε όσοι ασχολείστε με τις μελέτες αυτές, ή όσοι ενδεχομένως έχετε γνώσεις επί του θέματος;
 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση για ήδη υπάρχον με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής προκειμένου να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα αγοράσω ολοκληρωμένο το πακέτο του λογισμικού (μεταλλικά, μπετόν, σύμμικτα, τοιχοποιια, ξύλινα, ΚΑΝΕΠΕ)

Χρόνια πολλά και καλή Χρονιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το ΡΑΦ και το SCADA Pro.

Πρόκειται να αγοράσω λογισμικό και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω χρησιμοποιήσει 2 προγράμματα, το ραφ και το fespa. Συγκρίνοντας τα δύο αυτά προγράμματα, και χωρίς να είμαι εξαιρετικός χρήστης, καταλήγω στα εξής :

  • Από άποψη εποπτικότητας και διαφάνειας των αποτελεσμάτων, το ραφ είναι έτη φωτός μπροστά! Σε πραγματικό χρόνο και εντός της εφαρμογής μπορείς να έχεις εποπτεία κάθε ελέγχου και κάθε δομικου στοιχείου (με πίνακες, με διαγράμματα, με χρωματική διαβάθμιση, με ανάλυση υπολογισμών). Το fespa είναι παρωχημένο σε αυτό το κομμάτι, στάσιμο, ξεπερασμένο και δεν ξέρω, κατά πόσο αφήνει η ίδια η πλατφόρμα προγραμματισμού, περιθώρια βελτίωσης (δηλαδή κατά πόσο είναι εξελίξιμο σε αυτόν τον τομέα).
  • Από άποψη μοντελοποίησης/προσομοίωσης, το ραφ έχει πιο εύχρηστες και πιο φιλικές προς τον χρήστη πολλές ενέργειες, όπως αλλαγή/αντικατάσταση δομικών στοιχείων, εισαγωγή πλακών, εισαγωγή μεσοδοκών/ανισοσταθμιών (συν κάποιες ακόμη). Επίσης διαθέτει κάποιες σημαντικές δυνατότητες προσομοίωσης που απουσιάζουν στο fespa, όπως στροφικά ελατήρια σε πεδιλοδοκούς (έκκεντρες), αυτόματη τοποθέτηση κατακόρυφων στερεών βραχιόνων ανά άξονα. Τέλος, διαθέτει την δυνατότητα επιλογής/επέμβασης στο τρισδιάστατο μοντέλο και όχι απλώς στην κάτοψή του. Το fespa διαθέτει επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία, κάνοντας το πιο πλήρες κυρίως σε περιπτώσεις πλάκας κοιτόστρωσης (τα fem δεν είναι ενσωματωμένα με το τρισδιάστατο μοντέλο, οπότε επιρροή διαφράγματος κλπ είναι εκτός 'κάδρου') και χρονοϊστορία στην γραμμική δυναμική ελαστική ανάλυση (αποτίμηση).
  • Από άποψη παραμετροποιησιμότητας, θα έλεγα οτι είναι εφάμιλλα, κανένα δεν είναι μαύρο κουτί, μιας και έχεις έλεγχο πολλών παραμέτρων-ίσως το fespa να έχει πιο πολλές ρυθμίσιμες παραμέτρους, ειδικά στην ανελαστική στατική ανάλυση.
  • Από άποψη ανάλυσης, έχουν άλλη φιλοσοφία, το fespa διαστασιολογεί/οπλίζει, το ραφ κάνει έλεγχο επάρκειας της οπλισμένης από τον χρήστη διατομής. Και οι 2 μέθοδοι έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (δεν θα επεκταθώ περαιτέρω)
  • Από άποψη σχεδίων, τα σχέδια του fespa τα βρίσκω πιο έτοιμα προς την τελική τους εκτυπώσιμη μορφή, το ραφ υστερεί εδώ.
  • Από άποψη εξέλιξης, το ραφ κάνει γοργά άλματα, ενσωματώνει πολλές και διάφορες δυνατότητες, το fespa ας πούμε οτι ενσωματώνει μόνο τις πιο απαραίτητες. (το ραφ ανέπτυξε αρκετά πλήρες πακέτο για σύμμικτες, για ξύλινες, και λεπτομερές πακέτο για τρόπους/μεθόδους ενίσχυσης κατασκευών ω/σ)
  • Ειδικά για τις μεταλλικές κατασκευές, θεωρώ οτι το ραφ έχει την δυναμική να γίνει δυνατό εργαλείο, αλλά του λείπουν ακόμη κάποιες συνδέσεις (βλέπε  DTSV) και κάποια εργαλεία. Κατά τα άλλα, τα παραπάνω γραφόμενα ισχύουν και εδώ, αλλά και μόνο το γεγονός ότι στο fespa δουλεύεις/επεμβαίνεις στην κάτοψη της στάθμης και όχι στο τρισδιαστάτο μοντέλο, το καθιστά αρκετά δύσχρηστο για μεταλλικές κατασκευές (συν κάποιες ελλείψεις όπως για παράδειγμα διακριτές δεσμεύσεις σε ΚΛ και ΣΚΛ-άνω/κάτω πέλμα)
  • Από άποψη παρουσίας στην αγορά, το fespa είναι πιο παλιό και εκτιμώ με πιο μεγάλη παρουσία σε πανεπιστημιακές εργασίες/διατριβές. Αυτό το ερμηνεύει ο καθείς κατά το δοκούν.
  • Από άποψη τιμής και υποστήριξης, δεν θα αναφερθώ.

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ως νέος χρήστης ραφ, που ακόμα το μαθαίνω (μπετόν κυρίως), επιβεβαιώνω τα παραπανω θετικά. Κάποιος πιο έμπειρος θα μπορούσε να μας πει και για τα αρνητικά του.  Πάντως αυτή η μέθοδος που πρώτα μοντελοποιεις και μετα κανεις ελεγχους επαρκειας μου φαινεται πολυ βολικη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

επανέρχομαι στο θέμα μιας και έχει περάσει κάποιος καιρός. Έχω στη διάθεσή μου το Statics για να κάνω κάποιες μελέτες/αποτιμήσεις σε κτιριάκια. Το περιβάλλον προφανώς είναι παρωχημένο, αλλά το έχω συνηθίσει. Για το Statics έχω ακούσει ότι βγάζει σχετικά καλό τεύχος και σχέδια σε σχέση με άλλα προγράμματα. Παρ' όλα αυτά, έχω αρχίσει και έχω τις αμφιβολίες μου για την επιστημονική του ορθότητα. Δεν μιλάω για την αποτίμηση, που εκεί αμφιβάλλω για όλα τα προγράμματα πάνω κάτω, ακόμα και στις ελαστικές επιλύσεις εντοπίζω λάθη.

Από την άλλη, και με το Fespa που είχα δουλέψει λίγο, δεν μπορώ να πω ότι δεν είχα εντοπίσει μικρολαθάκια και σε αυτό (τουλάχιστον ήταν πιο εύκολο να εντοπιστούν). Το περιβάλλον λίγο δύσχρηστο, αλλά θα το συνηθίσουμε, τι να κάνουμε. Και προφανώς δεν κάνει όλα όσα υπόσχεται... Όπως επίσης αρκετά λάθη έχω ακούσει από γνωστούς (χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει) ότι έχει και το SCADA, το οποίο *φαινόταν* ότι ήταν πιο προσεγμένο.

Τελικά υπάρχει κάποιο αξιόπιστο ελληνικό πρόγραμμα ή όλοι τα χρησιμοποιούμε γνωρίζοντας ότι μπορεί να βγάζουν και λανθασμένες επιλύσεις; Επιστημονικά ποιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο; Προσανατολίζομαι προς το ΡΑΦ (παρά την "παραξενιά" της χειροκίνητης διαστασιολόγησης), αλλά έχω ακούσει από τρίτο ότι δεν βγάζει και τόσο έτοιμα σχέδια, ισχύει;

 

 

Edited by Lost.in.Athens
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 14/5/2021 at 10:21 ΠΜ, Lost.in.Athens said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

επανέρχομαι στο θέμα μιας και έχει περάσει κάποιος καιρός. Έχω στη διάθεσή μου το Statics για να κάνω κάποιες μελέτες/αποτιμήσεις σε κτιριάκια. Το περιβάλλον προφανώς είναι παρωχημένο, αλλά το έχω συνηθίσει. Για το Statics έχω ακούσει ότι βγάζει σχετικά καλό τεύχος και σχέδια σε σχέση με άλλα προγράμματα. Παρ' όλα αυτά, έχω αρχίσει και έχω τις αμφιβολίες μου για την επιστημονική του ορθότητα. Δεν μιλάω για την αποτίμηση, που εκεί αμφιβάλλω για όλα τα προγράμματα πάνω κάτω, ακόμα και στις ελαστικές επιλύσεις εντοπίζω λάθη.

Από την άλλη, και με το Fespa που είχα δουλέψει λίγο, δεν μπορώ να πω ότι δεν είχα εντοπίσει μικρολαθάκια και σε αυτό (τουλάχιστον ήταν πιο εύκολο να εντοπιστούν). Το περιβάλλον λίγο δύσχρηστο, αλλά θα το συνηθίσουμε, τι να κάνουμε. Και προφανώς δεν κάνει όλα όσα υπόσχεται... Όπως επίσης αρκετά λάθη έχω ακούσει από γνωστούς (χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει) ότι έχει και το SCADA, το οποίο *φαινόταν* ότι ήταν πιο προσεγμένο.

Τελικά υπάρχει κάποιο αξιόπιστο ελληνικό πρόγραμμα ή όλοι τα χρησιμοποιούμε γνωρίζοντας ότι μπορεί να βγάζουν και λανθασμένες επιλύσεις; Επιστημονικά ποιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο; Προσανατολίζομαι προς το ΡΑΦ (παρά την "παραξενιά" της χειροκίνητης διαστασιολόγησης), αλλά έχω ακούσει από τρίτο ότι δεν βγάζει και τόσο έτοιμα σχέδια, ισχύει;

 

 

Συνάδελφε χρησιμοποιώ το Statics εδώ και αρκετά χρόνια. Προσωπικά το θεωρώ πολύ αξιόπιστο και εύχρηστο πρόγραμμα, αλλά και επιστημονικά άρτιο. Επίσης ότι παρατηρήσεις τους έχω κάνει κατά καιρούς τις έχουν λάβει υπ' όψιν και έχουν ενημερώσει το πρόγραμμα. Αν έχεις αμφιβολίες πάρε τους τηλέφωνο και συζήτησέ τες μαζί του, πιστεύω θα σου απαντήσουν αμέσως.
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.