Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Δουλευω το Statics (για σκυροδεμα), εχω δουλεψει λιγο το Space κ Next. Το προτιμω απο τα αλλα δυο. Αρκετα ευχρηστο, γρηγορο (δεν θες 2 μερες να στησεις ενα φορεα) με αρκετες δυνατοτητες, βελτιωνεται διαρκως. Τρωει κ αυτο τα κοληματακια του σε μερικα σημεια αλλα αν το μαθεις ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοι συναδελφοι επειδη ειμαι νεος μηχανικος και ενδιαφερομαι να ασχοληθω και με στατικα εκτος απο εργοταξιο θα ηθελα να μου προτεινετε απο την πειρα σας ποιο προγραμμα για στατικα θα ηταν το ιδανικο για να αγορασω και να ασχοληθω. Καποιο το οποιο θα μου διδαξει και κατι και δεν θα ειναι αυτοματο, δηλαδη να τα κανει ολα μονο του, και ετσι να με αναγκασει να ασχοληθω σοβαρα με το θεμα.

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Solona θα σου πρότεινα να ψάξεις πρωτα στην κοινότητα για άλλα συναφή Post γιατί είναι αρκετά πχ άρχισε από εδώ και εδώ. Θα βρείς πολλές πληροφορίες για πολλά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, όσο αυτοματοποιημένο και είναι το πρόγραμμα που θα αγοράσεις να είσαι σίγουρος πως θα χρειαστεί να ασχοληθείς σοβαρά με το θέμα. Μην ανησυχείς γιαυτό, το πόσο σοβαρά ασχολείται κανείς είναι πρωτίστως θέμα χαρακτήρα ευσυνειδησίας και όρεξης. Και άρα για να το λές, θα ασχοληθείς σοβαρά όποιο πρόγραμμα και να πάρεις.

Θα πρέπει πρώτα να συνυπολογίσεις τον αριθμό των μελετών σου, το αντικείμενο μελέτης (συνήθη κτιριακά, πιο απαιτητικά έργα), και πόσα λεφτα προτίθεσαι να δώσεις. Ευτυχώς ο ανταγωνισμός έχει ανεβάσει το επίπεδο στα ελληνικά προγράμματα έτσι ώστε και το πιο απλο να κάνει τα βασικά, αναλυση διαστασιολόγηση παραγωγή ξυλοτύπου και τευχος.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το fespa όπως και πολλοί συνάδελφοι μου και εκτιμώ την ταχύτητα και την αξιοπιστία του. Συγχρόνως όμως η απουσία πεπερασμένων δυσκολεύει στην αποδοχή των νέων μελετητών.

 

Το next είναι πολύ καλο πρόγραμμα με πεπερασμένα, και πολύ αξιόπιστο. Ίσως θα ήταν η δευτερη επιλογή μου. Δεν ξερω ακόμα αν έχουν διευκολύνει την εισαγωγή του φορέα.

Ομοιως και το strad πολύ καλό λογισμικό αν και έχω την αίσθηση λίγο αργό στην επίλυση, δεν ξέρω δεν έχω την τελευταία έκδοση. Για τα υπόλοιπα περιμένω και εγώ τα σχόλια των συναδέλφων!

 

Πάντως οτι και να πάρεις μια γενική συμβουλή που θα την ακούσεις απο πολλούς, οτι επιλέξεις μάθε το καλά, γνώρισε τις αδυναμίες του και μην εμπιστευεσαι ποτέ το τελικό αποτέλεσμα χωρίς την δική σου κρίση και συμβολή στο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Tα stereostatika νομιζω πως ειναι η καλυτερη λυση.Ειναι πολυ απλο στην χρηση βλεπεις ανα πασα στιγμη τι γινεται στην μελετη σου, απο διαγραμματα μεχρι το πως θα οπλισεις 2D και 3D.Αυτο ηταν πραγματικα επικοδομητικοτατο.

Eπισης συνεργαζεται με το etabs για πεπερασμενα.

Δες στο site της π-SYSTEMS (εχουν και εκπαιδευτικη εκδοση που μπορεις να χρησιμοποιησεις για να το ελεγξεις)

http://www.pi.gr/

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου:

 

1.το fespa ειναι πολυ καλο,γρηγορο,εποπτικο,παραμετροποιησιμο αλλα εχει το μειονεκτημα οτι δεν εχει επιφανειακα.τωρα μπορεις να επενδυσεις αφοβα μιας και σε ενα χρονο θα ειναι ενσωματωμενα και τα επιφανειακα(και απότι φαινεται θα ειναι και πλακας και τοιχωματων)

 

2.το stereostatika εχει το μειονεκτημα οτι δεν ειναι ιδιαιτερως παραμετροποιησιμο.αν βεβαια παρεις και το etabs το κοστος ξεφευγει.

Link to comment
Share on other sites

Το strad πως σας ακουγεται? Αυτοι οι οποιοι το εχουν δουλεψει ειναι ευχαριστημενοι?ποια πιστευουν οτι ειναι τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει το Strad και δεν μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένη. Ίσως φταίει ότι πριν από αυτό δούλευα το Statik της Cubus... θεωρώ ότι το Strad είναι αρκετά αυτοματοποιημένο, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να επέμβεις σε κάποια πράγματα. Επίσης, δεν μου αρέσουν οι εκτυπώσεις του, παρόλο που τις εξάγει σε αρχείο word. Το Statik της Cubus είναι κορυφαίο, αλλά πολύ εξειδικευμένο (και ακριβό). Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Next, αλλά δεν το έχω δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω ότι ο Panos τα είπε όλα να συμπληρώσω ότι πριν απ' όλα να προσδιορίσεις με τι θα ασχοληθείς.

Σκυρόδεμα ή/και μεταλλικά, κτιριακά ή/και γέφυρες, νέες κατασκευές ή/και προσθήκες, ιδιωτικά ή/και δημόσια έργα, μεγάλα και ακριβά έργα ή μικρά μόνο, δικά σου έργα ή/και τρίτων, για το χόμπι σου ή για το ζειν, πολλές μελέτες ή λίγες.

 

Οι απαντήσεις σου στα παραπάνω ερωτήματα θα σε βοηθήσουν να απορρίψεις πολλά από τα υποψήφια και να καταλήξεις σε δυο-τρία.

 

Πριν κάνεις την όποια αγορά να ζητήσεις μια δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος για να πάρεις μια καλή γεύση από το τι θα συναντήσεις μπροστά σου. Αλλιώς, αγοράζοντας "γουρούνι στο σακί", είναι πολύ πιθανόν να κλαις σε λίγο καιρό τα λεφτά σου.

 

Για δοκιμαστικές εκδόσεις διαθέσιμες στο διαδίκτυο κοίταξε ΕΔΩ.

Για τιμοκαταλόγους διαθέσιμους στο διαδίκτυο κοίταξε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για καλά στατικά προγράμματα θα κατευθυνθείς σε

-ΝΕΧΤ

-STRAD

-SOFISTIK

 

Για ευκολία στους υπολογισμούς αλλά περαιτέρω αβεβαιότητες διαλέγεις FESPA (όπως πολύς κόσμος), STEREOSTATIKA, STATICS κλπ

 

Υπάρχουν και τα SPACE, SCADA και άλλα ίσως που μου ξεφεύγουν.

 

Εγώ είχα δουλέψει παλαιότερα το FESPA και ομολογώ πως είναι αρκετά βολικό και γρήγορο για απλές οικοδομές. Περαιτέρω διερέυνηση όμως δεν μπορείς να κάνεις. Τώρα έχω πάρει το STRAD - για το ΝΕΧΤ έχω ακούσει ότι είναι υπερβολικά δύσχρηστο - το οποίο έχει δύο λειτουργίες: Μία αυτόματη, το οποίο σου κάνει και αυτόματη άυξηση των διατομών που δεν βγαίνουν κλπ και την πλήρη λειτουργία με την οποία κυριολεκτικά ξεσκονίζεις το κάθε "σίδερο", το αυξάνεις, το διαγράφεις, ξαναλύνεις και γενικά χειρίζεσαι όπως θέλεις τον φορέα σου.

 

Έχει κάποια προβλήματα σε ότι αφορά την εκτύπωση του τεύχους (αρκετά δυσνόητο) και την έξοδο dxf όπου πρέπει να παρέμβεις με το CAD που χρησιμοποιείς για εκτεταμένες διορθώσεις.

Η 4Μ λέει πως στην καινούργια έκδοση τα έχει διορθώσει όλα αυτά κατά πολύ (Αναμένουμε με ανυπομονησία ειδικά εμείς οι χρήστες του προγράμματος)

 

Κατά τ΄άλλα συστήνω ανεπιφύλακτα το πρόγραμμα λόγω αξιοπιστίας, συμβατότητας με όλη την γκάμα προγραμμάτων της 4Μ (και με το AutoCAD) και πρωτοπορίας εν γένει του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.