Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Eντέλει σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να κακολογήσω το Statics.

Σ' ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια. Ελπίζω να μείνεις ευχαριστημένος.

 

Όσο για το φίλο σου που έχει κάποια παράπονα με το MetalCAD, θα του πρότεινα να μπει στο φόρουμ της multisoft και να μας πει ακριβώς.

Δεν ξέρω πόσο πρόσφατα πήρε το πρόγραμμα, αλλά η νέα έκδοση του MetalCAD έχει πολλές σημαντικές βελτιώσεις κυρίως στις συνδέσεις, αλλά έχει και κάτι που ζητούσαν οι συνάδελφοι από καιρό. Στις ολόσωμες κατασκευές μπορείς να περιγράψεις τις ενισχύσεις στα άκρα της κύριας δοκού με αυτόματη εισαγωγή πολλών μικρών ράβδων μεταβλητής διατομής. Έτσι μπορούμε να πετύχουμε σωστότερη προσομοίωση αλλά και οικονομικότερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένας μηχανικός που είναι ευχαριστημένος με το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί, θα πρέπει να είναι παρανοϊκός για να θελήσει να κάνει γυμνάσια στην εταιρεία που το προμηθεύτηκε.
Συμφωνώ , για πλάκα το είπα :) . Αν και εδώ που τα λέμε , συναντάει κανείς και μερικούς από εμάς που είναι σκέτοι Κόζα Μόστρα ... :(
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Αυτό είναι το πρώτο μου post, μετά από ένα ολόκληρο (χωρίς υπερβολές) Σαβ/κο ανάγνωσης σχεδόν όλων των θεμάτων! Έχω μπει και εγώ στη διαδικασία αναζήτησης προγράμματος για στατικά και προσπαθώ να καταλήξω κάπου ανάμεσα σε strad και statics. Αν δεν έχω ζαλιστεί από όσα διάβασα, το strad δεν βγάζει και τα καλύτερα σχέδια, αλλά η νέα έκδοση του 2009 είναι βελτιωμένη. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό αληθεύει?

 

(Συγχαρητήρια για τη δουλεια που γίνεται εδώ! Είναι απίστευτο πόσα πράγματα μαθαίνει ένας νέος μηχανικός- ακόμα και σε ένα Σ/Κ!!!) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω εγώ και σου λέω πως δεν υπάρχει καμία διαφορά. Χάριν fair play φυσικά θα σου πω πως στην ιστοσελίδα της 4Μ έβγαλαν ανακοίνωση πως ετοίμασαν structural detailing module για το STRAD. Τώρα από μεγάλα λόγια από την 4Μ έχω ακούσει πολλά αλλά τα αποτελέσματα ήταν φτωχά κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το master σε vista λειτουργει;;;;; θελω να το παρω αλλα δεν ξερω αν υπαρχει συμβατοτητα

 

Παντως το demo σε εμένα που έχω σvista (και μην τα ξανανοίγεις) μια χαρά λειτουργεί. Λογικά τρέχει και το κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανείς το Statik της Cubus? Βλέπω στο site ότι κάνει για ένα σωρό κατασκευές, γέφυρες, προένταση, μεταλλικά κλπ. Πουθενά δεν αναφέρει Πεπερασμένα Στοιχεία, παρά μόνο σε ένα module για όπλιση πλακών...είναι δυνατόν?

 

Από ό,τι κατάλαβα είναι για γενικούς φορείς με ραβδωτά μόνο μέλη, χωρίς διαφράγματα κλπ. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.