Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Συναδέλφισσα κυκλοφορείς πολύ στη Βαλαωρίτου...? (ενεκα του nick)

 

Λοιπόν το υποφόρουμ με τα προγράμματα έχει άπειρες πληροφορίες για όλα τα προγράμματα και πολλών ειδών συγκρίσεις. Θα βρείς ότι ψάχνεις με μια δυο αναζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, συναδέλφους και μη.Είμαι νέος απόφοιτος (αν και 28άρης) και καινούριος στο forum. Ωστόσο προσπαθώντας να καταλήξω στην επιλογή λογισμικού στατικών έχω μπερδευτεί. Χωρίς να θέλω να προπαγανδίσω ή να θίξω κάποια εταιρεία, θα ήθελα να παρακολουθήσω μια ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το FESPA vs STRAD ώστε να καταλήξω επιτέλους.

 

Δοκίμασα και τα δύο προγράμματα σε trial εκδόσεις και ομολογώ οτι κλείνω περισσότερο προς το FESPA, κυρίως λόγω των πιο άμεσων δυνατοτήτων που μου δίνει "σήμερα" ότι κυκλοφορεί στο internet, για να έρθω σε μια πρώτη επαφή και να εξοικειωθώ ως άσχετος που είμαι. Εγχειρίδια παραδειγμάτων, συγκεντρωμένα και καλογραμμένα τεύχη FAQ, αξιόπιστες (μάλλον) προτάσεις για την ολοκληρωμένη εκτύπωση μελέτης, κλπ. Επίσης μοιάζει να είναι πιο user friendly με πιο εύχρηστα μενού, βιβλιοθήκες, εύκολη εισαγωγή παραμέτρων (icons, προεπισκοπήσεις, έτοιμα blocks, και "μπιχλιμπίδια" αν θέλετε, που κάνουν "πιο εύκολη" την εργασία).

Ωστόσο προσπαθώντας να δω και την δυνατότητα να λαμβάνω απαντήσεις σε ενδεχόμενα ανακύπτοντα προβλήματα που αντιμετωπίζω "σήμερα και θέλω απάντηση σήμερα", παρατηρώ οτι τα forum και των δύο εταιρειών δεν έχουν το αναμενόμενο traffic που να δίνουν άμεσα απαντήσεις οι συνάδελφοι, έτσι ώστε να χρονίζουν ερωτήσεις απο το 2009. Με το ζόρι να υπάρχουν 2-3 δημοσιεύσεις στα forum της 4Μ και της LHλογισμική μέσα στο 2010. Γιατί συμβαίνει αυτό;Πως μπορώ να παίρνω άμεσα απαντήσεις απτές, πρακτικές και γραφικές ενδεχωμένως; Ή τελικά δεν χρειάζεται τόση λεπτομέρεια και τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά στην εφαρμογή τους; Με προβληματίζει δλδ πολύ και το θέμα του support από την επόμενη ημέρα της αγοράς. support από την εταιρεία αλλά και από κοινότητες συναδέλφων που κάνουν χρήση των προγραμμάτων. Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμά μου.:)

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρησεις:

1. Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε ερώτημά, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων.

2. Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Το ερώτημά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Ευχαριστώ, ilias

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως στις παρουσιάσεις που σου κάνουνε (όλοι) , τα πάντα φαίνονται ρόδινα κι εύκολα. Στην πορεία ανακαλύπτεις διάφορα.

 

Να κοιτάξεις και το θέμα των διαβόητων "συμβολαίων συντήρησης" που είναι ετήσιο χαράτσι. (Το fespa έως τώρα ευτυχώς δεν έχει).

 

Σε ότι αφορά την υποστήριξη , για το fespa μπορώ να σου πω ότι για οποιοδηποτε πρόβλημα στο τηλέφωνο πάντα θα τους βρεις. Επίσης μέσα από το ίδιο το πρόγραμμα , μπορείς να στείλεις το αρχείο σου στην εταιρεία να το δούνε.

 

Το forum της Λογισμικής ήταν πάρα πολύ ενεργό μέχρι που έγινε ευρέως γνωστό το Michanikos και άρχισαν να γίνονται εδώ σχετικές συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι καταλήγω στο Fespa αν και περιμένω κάποιες απαντήσεις από τον Χάρη στο σχετικό θέμα με τα εξαγώμενα σχέδια, αλλά όλα μάλλον οδηγούν εκεί! Προφανώς το θέμα του after sales support είναι ένα σημαντικότατο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τα εξαγόμενα σχέδια είναι άψογα αν αγοράσεις το ανάλογο module.

Απλά τακτοποίηση θέλουν και είναι ευανάγνωστα,

Φυσικά είναι στην δική σου διακριτική ευχέρεια αν θες να τα κάνεις και καλά.

Άλλο ευανάγνωστα και άλλο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστα ως προς τι?

Εφόσον δεν έχει πρόβλημα το πρόγραμμα (Δράση<αντοχή) τότε είναι αξιόπιστο.

Καλό εννοώ να είναι και ευανάγνωστο και εφαρμόσιμο.

Τι να το κάνω το output όταν έχω σε 5 πλάκες 5 διαφορετικά είδη οπλισμού και όλα "παράξενα"

Φ8/17 /13 /16/ 18/ 20??

Αυτά δεν κατασκευάζονται.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα διάβασα στο καινούργιο τεύχος του ΤΕΕ τη διαφήμιση του Strad (4M) και το φωνάζει "παραγωγή σχεδίων εξαιρετικής ποιότητας". (που αν είχα καταλάβει καλά το πρόγραμμα υστερούσε "κυρίως" σε αυτό το κομμάτι. Με δεδομένο επίσης οτι έχεις εξασφαλίσει αγοράζοντάς το και το Cad πρόγραμμά σου (Intellicad), έχω αρχίσει πάλι να προβληματίζομαι. Το πακέτο είναι ομολογουμένως ανταγωνιστικό. Παραμένει βέβαια το θέμα των ετήσιων συνδρομών (αν μπορούσαμε να είχαμε μια ενδεικτική τιμή εδω) και το προβληματικό πλέον support που ανέφερε κάποιος. Τι να κάνω πια...:-x

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Alpal θα σε συμβούλευα πριν το αγοράσεις να δεις το αντίστοιχο section στο φόρουμ για το STRAD. Εντυπωσιακές εκτυπώσεις ακούμε εδώ και 6 χρόνια που το έχω και ακόμα τίποτα. Προσωπικά το άλλαξα γιατί δεν άντεχα, όπως και αρκετοί συνάδελφοι που γράφουν στο φόρουμ. Εκτός από τα σχέδια καλό είναι να κοιτάξεις και άλλα πράγματα σε ένα λογισμικό.

 

Σου προτείνω να κοιτάξεις αλλού. Εγώ το πλήρωσα και έμαθα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.