Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και δεν είμαι νέος μηχανικός, η σχετική άνεση χρόνου (λόγω της σημερινής κατάστασης) μου επιτρέπει να ασχοληθώ λίγο με εκμάθηση προγραμμάτων. Έχοντας διαβάσει 26 σελίδες, ας πούμε ότι κατέληξα σε ένα πρόγραμμα. Η ερώτησή μου είναι άλλη: με δεδομένο πως είμαι μηχανικός εργοταξίου, σε οικιστικά έργα αποκλειστικά, δε μου χρειάστηκε ποτέ να ασχοληθώ με μελέτες τις οποίες και έχω να κάνω μια 10ετία από το Πολυτεχνείο. Για να μάθω ένα στατικό πρόγραμμα και να μπορώ να ερμηνεύω το αποτέλεσμα, θα πρέπει να έχω μελετήσει ΕΑΚ και ΕΚΩΣ; Το ρωτάω γιατί συζητάμε για 750 σελίδες διάβασμα, με πολλές έννοιες που δε θα μου είναι οικείες (π.χ. πεπερασμένα δεν έκανα ποτέ στο Πολυτεχνείο, μια και είχα κατεύθυνση συγκοινωνιολόγου), και ενδεχομένως ακυρώνει εν τη γενέσει της μια προσπάθεια.

 

Το ρωτάω γιατί ένας συνάδελφος το ανέφερε μέσα στις 16 σελίδες πως προϋποθέτει βαθειά γνώση ΕΚΩΣ & ΕΑΚ και με προβλημάτισε...έχω χρόνο, αλλά όχι τόσο για να ξεκινήσω εκπαίδευση στατικής μελέτης από το μηδέν σαν site manager που είμαι...

 

ΥΓ: Τη χρήση του στατικού προγράμματος προφανώς και τη θέλω για έργα κτιριακά, κατοικίες-πολυκατοικίες, και όχι εξεζητημένα - που ενδεχομένως να απαιτούν ας πούμε τα πεπερασμένα που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχέση τα πεπερασμένα με τους ΕΚΩΣ - ΕΑΚ.

 

Από εκεί και πέρα για να κάνεις στατικά φυσικά οφείλεις να γνωρίζεις τους κανονισμούς. Δεν γίνεται αλλιώς.

 

Το οποιοδήποτε πρόγραμμα θα σου ζητήσει να θέσεις ρυθμίσεις φορτίων, υλικών, εξιδανικεύσεων, ελάχιστων οπλισμών, διαστάσεων κ.τ.λ. Αυτά όλα είναι μέσα στους κανονισμούς.

 

Από εκεί και πέρα και αφού βάλεις τις ρυθμίσεις πρέπει να μπορείς να ερμηνεύσεις τα αποτελέσματα, τις ιδιομορφές ενός κτιρίου π.χ. που δείχνουν την απόκριση σε σεισμό, τα σίδερα εάν μαζεύονται σε ένα συγκεκριμένο στοιχείο χωρίς λόγο και άλλα πολλά.

 

Αναγκαστικά πρέπει να λύσεις κάποια παραδείγματα για να καταλάβεις.

 

Γνώμη μου είναι ότι εάν είσαι Π.Μ. και ότι ειδικότητα και εάν έχεις επιλέξει, μπορείς να κάνεις στατικά αλλά θέλεις διάβασμα για επανάληψη αφού δεν ασχολιόσουν τόσα χρόνια. Εάν το αφήσεις το άθλημα σε αφήνει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι να αχοληθεις κατευθειαν με τους Ευρωκώδικες και οχι με ΕΑΚ-ΕΚΩΣ μιας και αυτοι θα ισχυουν σε πολυ λιγο καιρο.Βεβαια σε πολλα σημεια η θεωρια ειναι και στους 2 η ιδια οποτε ειναι σα να διαβαζεις και τα δυο ταυτοχρονα.Το μελλον εινα ευρωκωδικες οποτε ξεκινας απο αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω γιατί ένας συνάδελφος το ανέφερε μέσα στις 16 σελίδες πως προϋποθέτει βαθειά γνώση ΕΚΩΣ & ΕΑΚ και με προβλημάτισε...έχω χρόνο, αλλά όχι τόσο για να ξεκινήσω εκπαίδευση στατικής μελέτης από το μηδέν σαν site manager που είμαι...

Εγώ το είχα πει ΕΔΩ και επιμένω!

Απλά τώρα θα πρέπει να στραφείς στους EC.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nαι κάτι οικονομικό και απλό για την περίπτωση σου είναι το Μίdas.

http://en.midasuser.com/products/products.asp?nCat=353&idx=29235

Eπίσης δημοσίευσε στο αντίστοιχο thread.

Aυτό αναφέρεται στις αμοιβές (το οποίο δε θα έπρεπε να ήταν ανοιχτό στους ιδιώτες).

Link to comment
Share on other sites

pedia ego psaxno gia ena programma gia statikes meletes an kserete kapio mporite na mou sinistisete ??

μην ακούς τον spy. να πάρεις το sofistik που είναι ακόμη πιο φτηνό και απλό. και μια και είμαστε στις αμοιβές, δώσε από 100€ για τις πληροφορίες που πήρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, εγω ανοιξα αυτό το thread πριν 4χρονια (!) που δεν εμπαινε και κανεις και τωρα το εχω μετανίωσει!

Hδη εχω βαλει και αστερίσκους όπου ανέγραφα τιμές!

Δεν γίνεται να σβηστεί και τελείως????

Για στατικό πρόγραμμα που να κανει και στατικές μελέτες θα πρότεινα και το Statik!! Κάνεις άμεση απόσβεση για να το συσχετίσω και με το θέμα!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για στατικό πρόγραμμα που να κανει και στατικές μελέτες θα πρότεινα και το Statik!! Κάνεις άμεση απόσβεση για να το συσχετίσω και με το θέμα!!

και αν θέλει και ένα στατικό πρόγραμμα που να κάνει μόνο αρχιτεκτονικές μελέτες υπάρχουν πολλά ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.