Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε McMaster ο καθένας έχει την γνώμη του. Εξ όσο γνωρίζω οι μεγαλύτερες κατασκευές έχουν γίνει με προγράμματα της csi . Ομως για να μιλάμε και πιο σωστά τα λογισμικό ειναι απλά βοηθητικά εργαλεία , δεν γίνεσαι μηχανικός γιατι αγορασαμε ένα προγράμματα, έτσι δεν ειναι. Οσο για το cubus θα τα πούμε απο αλλού για να μην θεωρηθεί λιβελος αυτά που εχω να πω. Το μόνο που εχω απλά να αναφέρω ειναι ότι δεν ειναι πλήρης. Και κάτι ακόμα πάλη καταφέρει να σε διαγράψουν οι εταιρείες.

Edited by legeonare
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαζί πλέον με τα καλύτερα 3όροφα στη Κύπρο, χαχαχαχαχαχαχαχα.Ρε μ@@@ ΝΑΙ μου κλείδωσε το λογαριασμό ,πήρα τηλ και λέει οτι έτσι γίνεται ακόμα και αν έχεις πληρώσει για την αναβάθμιση πρίν αυτοί κλειδώνουν το λογαριασμό και ζητάνε 320 +φπα για συμβόλαιο Σ.Ο στερεοστάτικα έβαλε ΚΑΝΕΠΕ απο Βαδαλούκα τα υπόλοιπα στα είπα στο σκαιπ.Στη κύπρο τί νέα; έχει τίποτα;

 

Έλα να κάνουμε σύγκριση ξανά με το ETABS

 

Λαλώ σου υδρορροές βάζεις ακόμα μέσα στα Υ/ΤΑ; χαχαχαχαχαχαχα, άκου λίβελος!!!! Ρε έμαθαν οτι έχει κρίση και εκεί και δέν έβαζαν το κυπριακό

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε ρε συ τίποτα απο ETABS να δούμε τι κάνει,καλά η τιμή που μου είπες δεν υπάρχει πάντως

 

Βασικά συμπλήρωσε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου γιατί σε δείχνει υδραυλικό!!!!! :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γράφεις μια τεχνική έκθεση στα Ελληνικά (και τις υπεύθυνες δηλώσεις) και τα υπόλοιπα όπως έχει. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...Ούτως ή άλλως πλέον δεν ελέγχονται από τις; υπηρεσίες δόμησης τα στατικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα,

 

θα ηθελα τις προτασεις σας για την εκμαθηση ενος στατικου προγραμματος..

 

οχι οτι επεσε δουλεια, απλα για να εχω μια πρωτη επαφη με στατικο προγραμμα..

 

ποιο θα μου προτεινατε, σαν newbie στα στατικα;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Μπετά, μεταλλικά, φέρουσα?

 

Για μπετά αναλόγως τι κτίρια και τι μέγεθος θέλεις, πρέπει να πάρεις από την αρχή το θέμα και να διαβάσεις...

"Εύκολα" στην χρήση είναι τα FESPA, SCADA, STATICS, του Κωνσταντινίδη κ.α. Αλλά να δεις και τα σχετικά ιδιαίτερα θέματα των προγραμμάτων για παράπονα...

Μεσαίας κατηγορίας θεωρείται το STRAD. Σχετικά δύσχρηστο αλλά με αρκετές δυνατότητες (αν καταφέρεις να δεις πως χρησιμοποιούνται)

Επίσης, υπάρχει το ΝΕΧΤ το οποίο είναι κατά γενική ομολογία ΚΑΙ δύσχρηστο ΚΑΙ καλό πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες

 

Παραπέρα υπάρχει το SAP για μοντελοποιήσεις κυρίως σε οποιονδήποτε φορέα αλλά διαστασιολόγηση με Ελληνικό κανονισμό νομίζω δεν κάνει.

Το ETABS παρομοίως

Δυναμικά έχει μπει στην Ελληνική αγορά το SCIA το οποίο μου φαίνεται ότι συνδυάζει ευχρηστία με πολλές δυνατότητες...

 

Για μεταλλικά παίζουν INSTANT, ROBOT, SCIA και τo TEKLA για σχεδίαση κυρίως (κορυφαίο όμως...)

Για φέρουσα υπάρχει το FEDRA αλλά πολλά προγράμματα έχουν ενσωματώσει modules για φέρουσα (π.χ. το FESPA κ.α.)

Για γέφυρες υπάρχουν τα προγράμματα της CUBUS (τα οποία βεβαίως είναι πολύ καλά ΚΑΙ για κτιριακά έργα και υπάρχουν modules ΚΑΙ για μεταλλικά) με τεράστιες δυνατότητες (προένταση, φαινόμενα 2ης τάξης, ερπυσμός, μη-γραμμικές αναλύσεις) αλλά και το SOFISTIC το οποίο χρησιμοποιείται ευρέως στην Ελλάδα. 

 

Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα, τι να δεις για αρχή....αλλά εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το τι θέλεις να κάνεις στο μέλλον!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.