Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Μπετά, μεταλλικά, φέρουσα?

 

Για μπετά αναλόγως τι κτίρια και τι μέγεθος θέλεις, πρέπει να πάρεις από την αρχή το θέμα και να διαβάσεις...

"Εύκολα" στην χρήση είναι τα FESPA, SCADA, STATICS, του Κωνσταντινίδη κ.α. Αλλά να δεις και τα σχετικά ιδιαίτερα θέματα των προγραμμάτων για παράπονα...

Μεσαίας κατηγορίας θεωρείται το STRAD. Σχετικά δύσχρηστο αλλά με αρκετές δυνατότητες (αν καταφέρεις να δεις πως χρησιμοποιούνται)

Επίσης, υπάρχει το ΝΕΧΤ το οποίο είναι κατά γενική ομολογία ΚΑΙ δύσχρηστο ΚΑΙ καλό πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες

 

Παραπέρα υπάρχει το SAP για μοντελοποιήσεις κυρίως σε οποιονδήποτε φορέα αλλά διαστασιολόγηση με Ελληνικό κανονισμό νομίζω δεν κάνει.

Το ETABS παρομοίως

Δυναμικά έχει μπει στην Ελληνική αγορά το SCIA το οποίο μου φαίνεται ότι συνδυάζει ευχρηστία με πολλές δυνατότητες...

 

Για μεταλλικά παίζουν INSTANT, ROBOT, SCIA και τo TEKLA για σχεδίαση κυρίως (κορυφαίο όμως...)

Για φέρουσα υπάρχει το FEDRA αλλά πολλά προγράμματα έχουν ενσωματώσει modules για φέρουσα (π.χ. το FESPA κ.α.)

Για γέφυρες υπάρχουν τα προγράμματα της CUBUS (τα οποία βεβαίως είναι πολύ καλά ΚΑΙ για κτιριακά έργα και υπάρχουν modules ΚΑΙ για μεταλλικά) με τεράστιες δυνατότητες (προένταση, φαινόμενα 2ης τάξης, ερπυσμός, μη-γραμμικές αναλύσεις) αλλά και το SOFISTIC το οποίο χρησιμοποιείται ευρέως στην Ελλάδα. 

 

Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα, τι να δεις για αρχή....αλλά εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το τι θέλεις να κάνεις στο μέλλον!

φίλε Γιαννη ησουν κατατοπιστικοτατος,

 

καταρχην το θελω μονο για να ξεκινησω καπως και με αρκετο διαβασμα να μπορεσω να το προσαρμοσω σε τυχον αδεια απλης κατοικιας..δλδ θελω σε καποιο καιρο και μετα απο αρκετη δουλεια να μπορω να ανταποκριθω σε μικρα κτιρια. (2οροφα κλπ)

 

το scia το εχω ακουστα και μου φαινεται πολυ καλο προγραμμα..απλα νομιζα οτι ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο..αν ειναι να ξεκινησω απο αυτο κατεβαζοντας τη δοκιμαστικη εκδοση και καποιο manual.

 

για το stereostatica καποια γνωμη; κ αυτο φαινεται αρκετα ευχρηστο..

 

απο μεταλλικα το next αξιζει;

 

δλδ γενικοτερα το προγραμμα, λιγο πολυ το θελω για απλες εφαρμογες..σε καμια περιπτωση προεντασεις κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αξίζει να δεις και το ΡΑΦ της ΤΟΛ,το οποίο και συνιστώ.Τα Fespa και Stereostatika είναι ίσως τα πιο γρήγορα στο στήσιμο του φορέα.

 

Στις σελίδες των 2 πρώτων εταιριών μπορείς να κατεβάσεις τα demo δωρεάν,στην τελευταία πληρώνεις ένα ποσό και έχεις περιορισμούς (πχ έως 10 κατακόρυφα στοιχεια,κτλ).

 

Αν έχεις κατά νου,κάποια στιγμή,να κυνηγίσεις κάποια θέση στο εξωτερικό,τότε ξέχνα τα ελληνικά και ξεκίνα με κάποιο από τα ETABS,Robot,Scia,Sap2000.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για απλά διώροφα κτίρια για τα Ελληνικά δεδομένα (έκδοση άδειας κλπ), τότε προτείνω να κατευθυνθείς σε κάποιο από τα εύχρηστα προγράμματα της Ελληνικής αγοράς, όπως: ΡΑΦ, ΦΕΣΠΑ, statics.

Για χρήση ΚΑΝΕΠΕ και μη-γραμμικές αναλύσεις τότε πήγαινε στο CUBUS (μόνο που δεν υπάρχει demo...). Για το SCIA προσωπικά είμαι ενθουσιασμένος (μεταλλικά έχω κάνει κάποιες δοκιμές) αλλά για την χρήση που το θέλεις δεν ξέρω...Ας πει κάποιος άλλος που το χρησιμοποιεί για μπετά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το scia δεν κάνει ec8 πρέπει να πάρεις και το ectools μαζί οπότε ανεβαίνει το κόστος και το μπετό του είναι κομματάκι δύσχρηστο, για γρήγορη δουλειά προτείνω και εγώ ένα απο τα ελληνικά (το φθηνότερο), για εκπαιδευτικούς σκοπούς το etabs μέχρι να το μάθεις...

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφοι καλησπέρα

 

Ετσι για την πληροφορία και μόνο το Etabs 2013 έχει παει σε άλλο επίπεδο. Μπόρει οχι μόνο να κάνει ανάλυση αλλα κάνει και διαστασίολογηση απο μπέτα, μεταλλικά, σύμμικτα κτλ. με ευρωκώδικες.

Πλεον εχουν εφαρμόσει ευρωκώδικες σε όλα.

Διαστασιολογά ακομα και συνδέσεις μεταλλικών, Τοιχωμάτων κτλ. καθως επίσης και Push over.

Επίσης υπαρχει η δυνατοτητα προσομειωσης σεισμικης μόνωσης , isolators , buckling analysis, gap κτλ

 

Για την μη γραμμικη αναλυση μπορω να πω πολλα ακομα αλλα ας αφησω και κατι για αλλους.

 

Υπαρχουν ομως και πολλα αλλα προγραμματα που δεν υπαρχουν στην ελληνικη αγορα. πχ MIDAS.

 

Το θεμα ομως δεν ειναι μονο το πρόγραμμα αλλα και η αντιληψη του μηχανικου.

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που σου δινει τις ροπες δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα η διαστασιολογηση.

Φυσικα ο καθενας εχει την αποψη του.

 

Το θεμα ειναι οτι στους καιρους που ζουμε για να λεμε την αληθεια πολλοι απο μας θα αναγκαστουμε να στραφουμε στο εξωτερικο. Και ρωτω τωρα μπορεις να δουλεψεις σε μια ξενη χωρα με ελληνικα λογισμικα? Φυσικα και οχι αφου εισαι αναγκασμενος να δουλεψεις για αλλους. Ως εκ τουτου θεωρω οτι ειναι καλυτερο καποιος συναδελφος που θα ξεκινησει να μαθει τωρα ενα λογισμικο να ξεκινηση με ενα απο τα ευρεως και παγκοσμιος γνωστα.

Ναι τα ελληνικα σου λυννουν πολλες φορες τα χερια ομως θα θελα να ρωτησεις και τον Mcraster  να σου πει ποσα λαθη εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα λογισμικα εχουν τα προβληματα τους.

Απλα τα λογισμικα παγκομιας εμβελειας εχουν καλυτερη υποστηριξη με αποτελεσματα να διρθωνονται αμεσα.

Αρκει να πληρωνεις την υποστηριξη αυτη!

 

ΥΓ. Οποιος πει οτι σε προχωρημενες αναλυσεις μπορει να τσεκαρει το προγραμμα λεει βλακειες. Δεν μιλαω για χοντρα λαθη τα οποια συνηθως προερχονται απο λαθη του χρηστη!

 

ΥΓ2. Για μελετες εσωτερικου σιγουρα τα πραγματα ( τουλαχιστον στο κομματι του ΩΣ ) ειναι πιο απλοποιημενα στα ελληνικα λογισμικα. Καο σιγα τη διαφορα που θα σου κανει το ακριβο λογισμικο και τα ΠΣ στο ισογειο, διωροφο, τριωροφο........ (Προυποθεση να εχεις αισθηση των αποτελεσματων)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με ο,τι είπε ο Γιάννης.

 

Ο φίλος είναι σαφής. Θέλει να κάνει απλά κτιριακά. Τα etabs, statik μην τα κοιτάς καθόλου για τέτοια έργα. Θα πας σε ελληνικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.