Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δεύτερο (I.G.U.A.R.) το εξήγησε ο sundance. Ούτε εγώ το γνώριζα, αν υπάρχει.

Το G.I.G.O. κάνε μια αναζήτηση στο google και διάβασε το πρώτο που θα δεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι τεχνολογος δομικων εργων και ο αρχιτεκτονας που συνεργαζομαι και οι στατικοι που μου κανουν τις μελετες δουλευουν stereostatika , τα δοκιμασα και εγω και ειναι πολυ ευχρηστο προγραμμα , μαλλον αυτο θα παρω για το γραφειο

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι τεχνολογος δομικων εργων και ο αρχιτεκτονας που συνεργαζομαι και οι στατικοι που μου κανουν τις μελετες δουλευουν stereostatika , τα δοκιμασα και εγω και ειναι πολυ ευχρηστο προγραμμα , μαλλον αυτο θα παρω για το γραφειο

 

Kαι γω το αποφάσισα για το STEREOSTATIKA, το σκεφτόμουν πολύ καιρό (μεταξύ FESPA και STEREOSTATIKA - τα είδα σε παρουσιάση και τα δύο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρόλου που δεν έχω πολύ καιρό που πήρα το πτυχίο έχω έρθει σε επαφή με το next και το fespa για μπετά.έχω καταλάβει ότι όποιο πρόγραμμα και να αγοράσεις θα πρέπει να μπορείς να ξεχωρίζεις που κάνει λάθος αυτό και που όχι,να μπορείσ να ερμηνεύεις τα αποτελέσματα τους!!!!!!!! πάντως τo fespa είναι από τα ευκολά.............

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να δουλεύει με τα προγράμματα τις CUBUS?

Τι γνώμη έχετε γι'αυτά?

Από όσα γνωρίζω και είδα από μια παρουσίαση είναι τα πιο εναρμονισμένα στα ελληνικά δεδομένα σε σχέση με τα υπόλοιπα ξένα προγράμματα τις αγοράς.Τιμή περίπου 12000Ε για ολοκληρωμένο πακέτο μεταλλικά και μπετό......

Οποιαδήποτε άποψη θα βοηθούσε πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει statik-3, fagus-3 και cedrus. Τα προγράμματα της cubus που κάνουν απλά στατικά δεν τα ξέρω.

 

Για αυτά που έχω δουλέψει, το μόνο που θα πω είναι ότι παιδεύτηκα πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω δουλέψει statik-3, fagus-3 και cedrus. Τα προγράμματα της cubus που κάνουν απλά στατικά δεν τα ξέρω.

 

Για αυτά που έχω δουλέψει, το μόνο που θα πω είναι ότι παιδεύτηκα πάρα πολύ...

Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση...

Δουλεύω τώρα STATIK-5,FAGUS-5,CEDRUS -5,HOCH-5.Ομολογώ οτι έχω ενθουσιαστεί αν και τώρα τα μαθαίνω...Εύχρηστα,ωραίο περιβάλλον εργασίας,τρομερές δυνατότητες,φτιάχνεις αυτό που θέλεις όπως το θέλεις....νοιώθεις μηχανικός και όχι χειριστής προγράμματος.Στη μόρφωση του φορέα μου θυμίζει SAP2000 (με ελληνικό menu). Όποιος δεν τα έχει δει από κοντά, αξίζει το κόπο να τα δεί....

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι τα δουλεύεις σε κάποια εταιρία μελετητική και όχι στο γραφείο σου ως ελεύθερος επαγγελματίας? Δεν είναι ακριβά για να τα αγοράσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς.... είναι ακριβό πρόγραμμα αν και όταν είχα πάει στην εταιρεία μου είπαν ότι δεν πληρώνεις συντήρηση κάθε χρόνο αλλά ένα ποσοστό της αρχικής τιμής του προγράμματος σε κάθε νέα έκδοση του προγράμματος, δηλαδη κάθε 4-5 χρόνια.Όλες οι αναβαθμίσεις και η υποστήριξη είναι δωρεάν.Προσωπικά πιστέυω αξίζει τα λεφτά του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.