Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με κάθε επιφύλαξη.... περίπου 12000 ευρώ με την εκπτωση και περιλαμβάνει μεταλλικα+prokon για συνδέσεις,μπετό (δεν είμαι σίγουρος για PUSH OVER,σίγουρα χωρίς προένταση) δηλαδή STATIK-5,CEDRUS-5,HOCH-5 και FAGUS-5.

Μπείτε στο site τους και επικοινωνίστε μαζί τους.

Το HOCH-5 είναι το STATIK 5H+STAHL 5 έχουν γίνει ένα πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ακριβό πρόγραμμα.

Για να τα βγάλεις τα λεφτά του πρέπει να έχεις τις ανάλογες δουλειές ή να μην πληρώνεσαι με την ελάχιστη νόμιμη αμοιβή αλλά παραπάνω και σίγουρα να έχεις πελάτες που να εκτιμούν τη δουλειά σου και να πληρώνουν.

Αυτά για ιδιωτικά έργα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ασχολείται κάποιος με απλά οικοδομικά συμφωνώ είναι ακριβό.Εαν όμως ασχολείται με πιο σοβαρά έργα ή κατασκευές με μπετό,μέταλλοκαι ξύλο νομίζω ότι είναι μονόδρομος γιατί είναι το μόνο πρόγραμμα από το εξωτερικό που είναι εναρμονισμένο στην ελληνική νομοθεσία και με ένα κώδικα ο οποίος είναι δοκιμασμένος.Επίσης πιστεύω με ένα τέτοιο πρόγραμμα σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις συνεργασίες με μεγαλύτερες εταιρείες και να έχεις περισσότερες επαγγελματικές επιλογές.

Μέχρι να αποφασίσει η CUBUS να με πληρώνει για τη διαφήμηση δεν λέω άλλα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

παντως για τετοια ποσα μαλλον σε sοfistik θα κατεληγα.

 

απο την αλλη για οποιον θελει τοση λεπτομερεια σε παραμετρους και πολλες δυνατοτητες γιατι να μην παει σε etabs που ειναι και πολυ φτηνοτερο?

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και etabs για δουλειά!!μαζοχισμός...το έχω φάει στην μάπα με εργασίες και έχω να πω οτι υστερεί πάρα πολύ σε λειτουργικότητα και χρήση από άλλα προγράμματα!για υπολογισμούς και όλα τα υπόλοιπα δεν μπορώ να κρίνω γιατί δεν έχω δουλέψει άλλα.πάντως ακόμη και αυτοί που έχουν την έκδοση με τον Ε.Α.Κ και τον Ε.Κ.Ω.Σ του Πενέλη δεν είναι ευχαριστημένοι...

Link to comment
Share on other sites

κατσε δηλαδη το sofistik ειναι πιο ευχρηστο?

επειδη εχω ασχοληθει λιγο και με τα δυο,δεν θα το ελεγα.

για το Statik δεν ξερω.

 

δεν συγκρινουμε τωρα με fespa-strad.

Link to comment
Share on other sites

Robot, Scia γι αυτού του επιπέδου προγράμματα;

Το Robot ξεκινά από χαμηλά (2.000€) και φτάνει τα 20~25.000€.

Το Scia που ρώτησα από 8.000€ (τιμή για Ελλάδα μόνο, στο Βέλγιο κοστίζει 19.500€) ένα "πλήρες" πακέτο για μεταλλικά μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Robot, Scia γι αυτού του επιπέδου προγράμματα;

 

ειναι προγραμματα με πολλες δυνατοτητες αρα γιατι οχι?

 

παντως το sofistik ειναι το πιο βαρυγδουπο ονομα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.