Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος Μηχανικός και αμοιβές


ge_liakos

Recommended Posts

Ειμαι νέος μηχανικός και με όλα αυτά που διαβάζω περι αμοιβών και οικοδομικών αδειών έχω μπερδευτεί.

Μου εχουν ερθει τα χαρτια του ΤΕΕ για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και τα χαρτια του ΤΣΜΕΔΕ για την πληρωμλη της ασφάλειας. Μετα απο αυτά τη διαδικασίες χρειάζονται για την έναρξη επαγγέλματος στην εφορία;

Τώρα οσο αφορά τις αμοιβές δεν εχω καταλάβει γιατι υπάρχει άλλο ΕΤΑ στο ΤΕΕ και αλλο στην πολεοδομία; Εγω με ποιον θα υπολογίσω την αμοιβή που θα πάρω; Αυτος ο λογαριασμός στην Τραπεζα τι ακριβώς είναι και σε τι χρειάζεται;

Μήπως υπάρχει κάποιο βιβλίο ή καποιο PDF για να διαβάσω ετσι ώστε να καταλάβω τι γίνεται;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Λίγη απο την εμπειρία σας θέλω μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για την έναρξη επαγγέλματος ρώτα στο μητρώο της εφορίας (Δ.Ο.Υ.) στην οποία υπάγεσαι (είναι το γραφείο σου) και στο ΤΕΕ. Αν δεν έχεις γραφείο μπορείς να δηλώσεις ένα τμήμα του σπιτιού που μένεις ως γραφείο.

 

Τις αμοιβές που θα λάβεις τις υπολογίζεις με την Ε.Τ.Α. του Τ.Ε.Ε. (110€/μ²).

Βάσει αυτού υπολογίζεις ΦΠΑ, ΦΕΜ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ.

Για τον υπολογισμό των λοιπών κρατήσεων που εξαρτώνται από τον προϋπολογισμό χρησιμοποιείς την Ε.Τ.Α. της πολεοδομίας (44€/μ²) ή αν θέλεις πάλι του ΤΕΕ αλλά θα σου βγουν περισσότερες οι κρατήσεις.

 

Η κατάθεση των αμοιβών σου γίνεται σ' ένα τρεχούμενο λογαριασμό Μηχανικού που θα ανοίξεις στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας (Ε.Τ.Ε.).

 

Κάνε και μια έρευνα στο forum και θα βρεις πολλά χρήσιμα πράγματα για να καταλάβεις περισσότερα τι γίνεται με τις αμοιβές και όχι μόνο.

Για αρχή κοίταξε ΕΔΩ και ΕΔΩ.

 

Έντυπα για πληρωμή ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ θα βρεις ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ξεκαθαρισαν κάποια πράγματα που τα είχα μπερδεμένα.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αυτο τον λογαριασμό στην Εθνικη τραπεζα μπορω να τον ανοιξω σε οποιδήποτε υποκατάστημα ή θα με κοιτανε σαν κινεζοι αν τους πω για λογαριασμο μηχανικου; Τι χαρτια χρειάζονται για να τον ανοιξω και αυτό πρέπει να γίνει μετά την έναρξη επαγγέλματος στην εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε οποιοδήποτε υποκατάστημα.

 

Πρώτα ΔΟΥ να ανοίξεις βιβλία και να πάρεις την έναρξη σε πολλά αντίτυπα καθώς θα σου χρειασθούν σε διάφορες υπηρεσίες και φορείς μελλοντικά.

 

Μετά τράπεζα, ΕΤΕ. Να ζητήσεις ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΗΧ/ΚΟΥ, μην πεις όψεως και σου ανοίξουν έναν απλό όψεως....

 

Λογικά θα χρειάζεσαι (ταυτότητα, έναρξη στην εφορία, άδεια ασκήσεως επαγγέλματος απ' το ΤΕΕ και μπορεί και περσινή σου δήλωση αν έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός μηχανικού στην Ε.Τ.Ε. είναι ένας ειδικός λογαριασμός όψεως που μπορεί να ανοιχθεί μόνο στην Ε.Τ.Ε.

Μόνο σ' αυτόν μπορούν να γίνουν οι καταθέσεις των νομίμων αμοιβών όπως υπολογίζονται από το ΤΕΕ προκειμένου να εκδοθεί μια οικοδομική άδεια.

Κάθε φορά που γίνεται η κατάθεση μιας αμοιβής (με το ειδικό έντυπο που σου δίνουν στην τράπεζα) γίνεται αυτόματα η απόδοση του 2% στο ΤΕΕ, παρακρατείται δε ένα επιπλέον 0,048% για χαρτόσημο και ΟΓΑ (συνεπώς συνολικές κρατήσεις 2,048%). Τα χρήματα είναι τελικά διαθέσιμα στον λογαριασμό σου μετά από 15 ημέρες απ' τη στιγμή της κατάθεσης.

 

Υ.Γ.: Μην περιμένεις τζάμπα στην ουρά των κλασικών ταμείων. Πήγαινε ρώτησε κάποιον υπάλληλο πού ανοίγουν λογαριασμούς μηχανικού. Ενδέχεται να είναι σ' άλλο σημείο απ' τα ταμεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιπλέον των ανωτέρω δικαιολογητικών (ταυτότητα,ΑΦΜ) θα χρειαστείς και

την καρτα - ταυτότητα του ΤΕΕ (οτι είσαι μηχανικός). Μην περιμένεις στην

ουρά των ταμείων αλλά πήγαινε κατευθείαν σε ένα από τα γραφεία της

τράπεζας κ ζητα να ανοίξεις λογαριασμό όψεως μηχανικού (ξέρουν σε

κάθε εθνική)

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει η Εθνική αποδεικνύεται μπαχαλομάγαζο!!!

 

Η σωστή διαδικασία είναι επίπονη και εξαιρετικά απαιτητική. Πρέπει να μένεις κοντά στο υποκατάστημα της τράπεζας και να τους παρουσιάσεις απίστευτη χαρτούρα. Αλλά αρκετά υποκαταστήματα παρακάμπτουν τους κανονισμούς τους για να μη χάσουν τον πελάτη (μάλλον έχει να κάνει με τον εσωτερικό ανταγωνισμό). Αυτό μου το επιβεβαίωσε συγγενής που εργάζεται στην Εθνική, δεδομένου ότι εγώ άνοιξα λογαριασμό στην Αθήνα (όταν ζούσα εκεί) αν και η έδρα μου είναι εκτός Αττικής !!!

 

Οπότε πέρνα πρώτα από το ''μαγαζί'' και ρώτα. Ενδεχομένως να ζητήσεις και γραπτώς τα δικαιολογητικά που θέλουν - έχουν αναγκάσει φίλη συνάδελφο να πάει και 3η φορά λόγω κακής πληροφόρησης. Εννοείται ότι πάντα θα απευθύνεσαι στον ίδιο υπάλληλο εκτός αν δε σου γεμίσει το μάτι οπότε τον αλλάζεις με την πρώτη.

 

Και βέβαια ο εν λόγω λογαριασμός μπορεί και να χρησιμοποιηθεί για όλες τις καταθέσεις. Μάλιστα δεν έχει κρατήσεις από τον καταθέτη (εννοείται πλην αυτών για άδεια) και δεν τρως βρίσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτό με τον υπολογισμό της αμοιβής μου φαίνεται βουνό!

Προσπαθώ να υπολογίσω μια αμοιβή με το online σύστημα του ΤΕΕ και μου προκύπτουν αρκετές απορίες που ούτε το manual λύνει ούτε βρίσκω κανέναν στα τηλέφωνα του ΤΕΕ.

 

Στην περίπτωσή μου, για μια νομιμοποίηση αυθαιρέτου προσπαθώ να υπολογίσω αμοιβή για τοπογραφικό, αποτύπωση και στατικά και μου ζητάει προυπολογισμό. Τι προυπολογισμό να βάλω αφού δεν πρόκειται για ανέγερση; Ξέρει κανείς πως υπολογίζονται αυτες οι περιπτώσεις;

 

Πολύ μπέρδεμα! Πέραν του ΤΕΕ κυκλοφορεί κάποιο πρόγραμμα για αμοιβές; Τι συνηθίζετε εσεις οι παλιοι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.