Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνταξη βιογραφικού σημειώματος


Engineer C

Recommended Posts

καλησπερα και καλη χρονια!!!!

 

Θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να περιλαμβανει ενα πληρες βιογραφικο σημειωμα για εναν πολιτικο μηχανικο,πρεπει να αναγραφονται προπτυχιακες εργασιες????

 

ειναι καλυτερο ενα βιοραφικο να ειναι συντομο και συγκεκριμενο η αναλυτικο και λεπτομερη?

 

ευχαριστω!

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια!!!!

 

Θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να περιλαμβανει ενα πληρες βιογραφικο σημειωμα για εναν πολιτικο μηχανικο,πρεπει να αναγραφονται προπτυχιακες εργασιες????

 

ειναι καλυτερο ενα βιοραφικο να ειναι συντομο και συγκεκριμενο η αναλυτικο και λεπτομερη?

 

ευχαριστω!

 

Στην ευρωπαϊκή μορφή του βιογραφικού σημειώματος,

http://www.cerco-lavoro.info/files/CV-european-format.doc

δεν αναγράφονται προπτυχιακές εργασίες.

 

Αλλά η τελική μορφή του κάθε βιογραφικού είναι προσωπική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ.

θα ήθελα τη βοήθειά σας ώστε να ετοιμάσω το πρώτο μου βιογραφικό για εύρεση εργασίας.

είμαι μηχανολόγος μηχανικός τε, σε περίπου δύο μήνες ορκίζομαι. αν υπάρχει κάποια φόρμουλα θα είναι βοήθεια για μένα!

 

υ.γ είμαι τελειόφοιτος τεε και τα πτυχία, πρώτου και δεύτερου κύκλου σπουδών είναι διαφορετικού τίτλου. θα πρέπει να το αναφέρω στο βιογραφικό μου ή απλά τελειόφοιτος λυκείου ή τεε...

ευχαριστώ πολύ!

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά γεια σας! Έψαξα λίγο προτού θέσω το ερώτημα, βρήκα κάποια βοηθητικά αλλά θέτω και το εξής μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Επειδή σκέφτομαι να στείλω βιογραφικό στην Κύπρο σε κάποιες εταιρείες, φαντάζομαι οτί θα πρέπει να το γράψω στην αγγλική. Αλλά θα κολλήσω στις τεχνικές λέξεις και δεν νομίζω το αποτέλεσμα να βγει όπως πρέπει. Μήπως κάποιος από σας που έχει εργοταξιακή εμπειρία, έχει φτιάξει βιογραφικό στην αγγλική και θα μπορούσε να μου στείλει κάτι με mail? Θα με βοηθούσε πολύ στην σύνταξη........

 

ΥΓ. Όσο θυμάμαι όταν δούλευα στο Ελ Βενιζέλος, που η γλώσσα και η γραφή μου πήγαιναν "ροδάνι" στην αγγλική και τώρα δύσκολα συντάσσω πρόταση.

Αλλά αυτό εννοούν όταν λένε ότι αφήνεις, σε αφήνει...... τα ξέχασα

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν νέο, χωρίς ιδιαίτερα "εντυπωσιακό" βιογραφικό πέραν του πτυχίου, θα προτείνατε να αναφέρει χωριστά κάποιες ιδιαίτερες εργασίες που έκανε προπτυχιακά για μαθήματα (απαλλακτικές) προκειμένου να υποδηλώσει ένα είδος εξειδίκευσης;

(πχ Πολεοδομική Ανάλυση της Χ γειτονιάς - απαλλακτική εργασία για το μάθημα Πολεοδομία - βαθμός εργασίας 10)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτά δεν μετράνε καθόλου αντιθέτως κουράζουν και στέλνουν τα βιογραφικά πιο γρήγορα στα σκουπίδια....Το χω δει με τα μάτια μου πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.