Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

"...αυτή η χρήση απαγορεύεται...".

Μα το φαρμακείο είναι ένα κατάστημα και τα καταστήματα προφανώς επιτρέπονται στη γενική κατοικία. Άρα η πολεοδομία αναθεωρεί την άδεια για τη συνένωση των δύο καταστημάτων. Για το αν μπορεί το νέο κατάστημα να είναι φαρμακείο, αρμόδια είναι η Διεύθυνση Υγιεινής της Νομαρχίας (το λεγόμενο Υγειονομείο). Άρα ξεκινάς από εκεί, για να μην κάνεις άδικα την αναθεώρηση.

Και ο φαρμακευτικός σύλλογος σίγουρα θα γνωρίζει.

Το καλύτερο πάντως είναι να διαβάσεις το Νόμο περί Φαρμακείων, είναι ο Ν.1963/91 (ΦΕΚ 138/Α/20.9.91), θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Η αδειοδότηση ενός φαρμακείου γίνεται από τη Νομαρχία αλλά νομίζω για τα ζητήματα που αφορούν στη τήρηση αποστάσεων από άλλα, στις επί μέρους επιφάνειες (φαρμακοπωλείο, εργαστήριο, αποθήκη, WC) και άλλα μικροπράγματα.

Πολεοδομικά, νομίζω ότι δεν είναι αρμόδιοι αλλά έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι έμπλεξες με περίεργους, δεν μπορεί να απαγορεύεται η χρήση φαρμακείου...

Link to comment
Share on other sites

akazarch

Το φαρμακείο υπάρχει και απλώς αυξάνεται η επιφάνειά του;. Γιατί έτσι φαίνεται από αυτά που μας λες. Αν είναι έτσι πως απαγορεύεται η χρήση;

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι είναι!!! αυτή είναι και η δική μου απορία!!!θα συμφωνήσω με τον JTB ότι έχω μπλέξει με περίεργους στην πολεοδομία..Το θέμα είναι λοιπόν πως πρέπει εγώ να ψάξω και να τους αποδείξω πως αυτό που θέλει ο πελάτης μου να κάνει, γίνεται. γιατί ξεκάθαρη απάντηση από την πολεοδομία δεν πήρα που να στηρίζεται σε κάποιο νόμο, διάταξη κλπ όπως ήδη είπα μου είπαν "δεν επιτρέπεται αλλά ψαξ' το"!!

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση να μην επιτρέπεται είναι εάν το ήδη υπάρχον φαρμακείο δεν λειτουργεί νόμιμα, δηλαδή δεν έχει τις προϋποθέσεις του Νόμου και έχει πάρει "νύχτα" την άδεια που έχει.

Κατά τη γνώμη μου κακώς ξεκινάς από την Πολεοδομία, απο τη Διεύθυνση Υγιεινής πρέπει να ξεκινήσεις, διαβασμένος όμως πρώτα. Στη συνέχεια ζητάς από την Πολεοδομία άδεια για την κατεδάφιση του μεσότοιχου ή τη διάνοιξη πόρτας, πιθανόν να σε καλύπτει και "έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας".

Link to comment
Share on other sites

Το φαρμακείο λειτουργεί νόμιμα από το 1996, έχω την άδεια στα χέρια μου.

 

Ξεκίνησα από την πολεοδομία με σκοπό να κάνω συνένωση των 2 καταστημάτων (με κανονική άδεια γίνεται αυτό). Εκεί με ρώτησαν για την χρήση του υπάρχοντος...και κολλήσαμε!

 

Στους όρους δόμησης και τις χρήσεις δεν αναφέρεται όμως πουθενά αυτό. Επειδή ο υπάλληλος όταν τον ρώτησα πως να κινηθώ αφού αυτός μου είπε να το ψάξω μόνο που δεν με πέταξε έξω αφού με προσέβαλε κιόλας! Είμαι νέα μηχανικός και ίσως θέλει να με φοβίσει; Τι να πω;. Δεν είμαι διατεθειμένη να τα παρατήσω όμως και για αυτό θέλω να μαζέψω ότι είναι απαραίτητο που να αποδεικνύει ότι επιτρέπεται η συγκεκριμένη χρήση και αφού στην πολεοδομία εκτυλίχθηκαν αυτές οι στιγμές "απείρου κάλλους" πρέπει να τα βρω από αλλού..

Τώρα ψάχνω στην νομαρχία αλλά κανείς δεν απαντά στα τηλ οπότε αύριο θα πάω εκεί και βλέπουμε..

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αύριο δεν θα βρεις κανέναν λόγω απεργίας.

Για τη συμπεριφορά μερικών υπαλλήλων στις πολεοδομίες έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις εδώ.

Μην παραλείψεις να διαβάσεις πρώτα το Νόμο 1963 του 1991, ιδίως τα άρθρα 5 και 6.

Το Νόμο μπορείς να το βρεις στη διεύθυνση:

http://www.docman.gr/Download/2758.aspx

Link to comment
Share on other sites

p.varvaris, ευχαριστώ,άδικα θα πήγαινα.. την πέμπτη λοιπόν. 24ωρη είναι, σωστά;

Όσο για την νομοθεσία είμαι ήδη ενημερωμένη αλλά θα κάνω μια επανάληψη πριν πάω..

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.