Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

  • 5 months later...

Καλησπέρα ,

Ανακαινίζω ένα φαρμακείο και θέλω να βάλω αντί για ρολά ασφαλείας , κρύσταλλα ασφαλείας ( αντιβανδαλικά). Ξέρει κανίς αν σύμφωνα με την νομοθεσία , ο φαρμακοποιός θα έχει πρόβλημα με την άδεια λειτουργίας?

 

Παρακαλώ μεταβείτε στο Πίνακας Ελέγχου -->Προσωπικό Προφίλ-- >Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων και στο πεδίο επάγγελμα συμπληρώστε την ειδικότητά σας. avgoust

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικά του υλικού έχεις για να τα προσκομίσεις σε περίπτωση "αντίδρασης", ώστε να δείξεις ότι έχεις δίκιο;

 

Επειδή δεν έχω γνώση στο συγκεκριμένο θέμα, οι προδιαγραφές τι λένε επ' ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικά του τζαμιού έχω. Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή βρήκα στο internet κάποιο νόμο που είμαι σίγουρη πως έλεγέ ότι μπορώ να βάλω αντιβανδαλικά κρύσταλλα, αλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ.

Link to comment
Share on other sites

η νομοθεσία υπάρχει εδώ:

http://www.fsa.gr/farm_nomoth.shtm

από ότι θυμάμαι ο νόμος μιλά για ρολά ασφαλείας και δεν έχει κάποια αναφορά για κρύσταλλα ασφαλείας (αντιβανδαλικά)

που γενικά είναι πολύ "προχωρημένο" για τη νομοθεσία :)

δες μήπως έχει βγει κάποια εγκύκλιος που το διευκρινίζει

 

ή ρώτα στην οικεία νομαρχεία που κάνει τον έλεγχο να δεις πως το αντιμετωπίζουν

αν και οι προφορικές απαντήσεις είναι λίγο ρίσκο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...θέλω να βάλω αντί για ρολά ασφαλείας , κρύσταλλα ασφαλείας (αντιβανδαλικά).
Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να τοποθετήσεις τέτοιου είδους τζάμια. Υπάρχει κάποιος λόγος;
Link to comment
Share on other sites

η νομοθεσία υποχρεώνει να υπάρχει ρολό ασφαλείας

όπως και χρηματοκιβώτιο για τα ναρκωτικά

 

οπότε ο συνάδελφος ρωτά αν μπορεί αντί για ρολό να βαλει ειδικά τζάμια που κάνουν την ίδια δουλειά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Είμαι καινούργιο μέλος και στο Forum αλλα και στην δουλειά

 

μου έχει δωθεί μία δουλεια για να βγάλω κατόψεις, όψεις και απ'οσπασμα ρυμοτομικού για μία ΑΔΕΙΑ φαρμακείου .

 

Ζητείται :

 

1ον Κάτοψη του καταστήματος καταστήματος, στην όποία να είναι σημειώμενοι χωριστά όλοι οι χώροι του καταστήματος , δηλαδη το καθαρό εμβαδό όλων των χώρων χωριστά και η κάθετος η κάθετος τομή

 

2ον Απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου στο οποίο θα σημειώνονται τα φαρμακεία σε κλίμακα 1:200 με βάση κάποιες αποστάσεις

 

Ζητάει και κάποιες δηλωσεις όπως η Ν.1559/86

 

Η ερώτηση μου είναι τι εννοει με τον όρο ΚΑΘΑΡΟ ΕΜΒΑΔΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ???

 

Επίσης για το απόσπασμα ρυμοτομικού τι πρέπει να κάνω

 

Αν κάποιος απο εδω μπορει να με κατευθύνει λιγο σε αυτα !!!

 

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

κανε μια κατοψη και βαλε το εμμβαδον του καταστηματος χωρις wc, αποθηκες κλπ

 

παρε ενα αποσπασμα του σχεδιου πολης , και σημειωσε το πού ειναι το καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω αναθεώρηση άδειας με σκοπό την συνένωση καταστημάτων για επέκταση φαρμακείου (σε περιοχή γενικής κατοικίας). Μου είπαν πως αυτή η χρήση απαγορεύεται... αλλά μου είπαν και να το ψάξω:confused: Η Τεχν. Υπηρεσία του δήμου μου είπε ότι μάλλον επιτρέπεται αλλά δεν είναι αυτή αρμόδια. Με παρέπεμψαν στην ΔΟΚΚ όπου μου είπαν ότι αρμόδια είναι η Πολεοδομία. Και να 'μαι πάλι από την αρχή.

Τελικά ποιος αποφασίζει που επιτρέπονται τα φαρμακεία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.