Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

dib και kana το έχετε αντιμετωπίσει πρόσφατα, και αν ναι σε ποια περιοχή???

 

dimitris85

 

Άκυρη η απάντηση μου

θεώρησα οτι αναφέρεσαι σε περιπτώσεις με χρήσεις αποθήκης & επαγγ. εργαστηριου, ενώ εσύ αναφερόσουνα στους χώρους του φαρμακείου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (να σας θυμίσω ότι πάω για σύνταξη)

Πολλές φορές ζητάμε λάθος βεβαιώσεις από υπηρεσίες

Π.χ στο παραπάνω μήνυμα μου τόνισα το:

«δεν είναι αυθαίρετο και δεν περιλαμβάνει αυθαίρετες κατασκευές ή προσθήκες.»

Και το τόνισα για το λόγο ότι πρέπει να ζητήσεις βεβαίωση με αυτό το περιεχόμενο και όχι βεβαίωση «κύριας χρήσης» που είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα πολεοδομικά

(στο πρώτο η πολεοδομία βεβαιώνει ότι δεν είναι αυθαίρετο ενώ στο δεύτερο ότι είναι κατάστημα ή γραφείο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

παρόλο που διάβασα όλα τα παραπάνω post δεν κατέλειξα σε ενα συμπέρασμα.

Σε ισόγειο κτιρίου (το οποίο στη άδεια είναι κατάστημα) πρόκειται να λειτουργήσει φαρμακείο.

Τι ακριβώς χρειάζεται?

1) Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε φαρμακείο?

2) Αλλαγη χρήσης απο κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέρονρος?

3) Αδεια για εσωτερικές διαρρυθμίσεις

4) Αδεια μικρής κλίμακας

5) Απλή κατοψη και αποσπασμα ρυμοτομικού? (Πρόκειται για φιλο και σε αυτή την περιπτωση δεν θα τον χρεώσω κατι)

 

Αφορά την πολεοδομία Αργυρουπόλεως

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω και εγώ το ερώτημα του dimitris85 από λίγο παραπάνω.

Σε ενιαίο χώρο καταστήματος διαμορφώνω φαρμακείο και χωρίζω το εργαστήριο με κατασκευή από γυψοσανίδες.

Δυστυχώς στο χώρο που καταλαμβάνει το εργαστήριο δεν υπάρχουν παράθυρα. Άρα δεν έχω φυσικό φωτισμό και αερισμό. Στον Ν. 1963/91 άρθρο 4 αναφέρει ότι θέλει χώρο κύριας χρήσης "καλώς φωτιζόμενο" -δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό σημαίνει και φυσικό φωτισμό- αλλά στο άρθρο 17 στην τελευταία τροποποίηση αναφέρει ότι το εργαστήριο μπορεί να στεγάζεται και στο υπόγειο κάτι που εγώ το ερμηνεύω ότι πάει περίπατο η απαίτηση για χώρο κύριας χρήσης και για φυσικό φωτισμό.

Καμία πρόταση?

Πως ερμηνεύει η πιάτσα?

Link to comment
Share on other sites

σε ερώτηση που έκανα στον φαρμακευτικό σύλλογο αθηνών δεν φάνηκε να τους έχει απασχολήσει και πολύ το θέμα...και καταλήξαμε στο ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι τεχνητός ο φωτισμός!! εγώ σκοπεύω να φτιάξω και σαν φεγγίτες για τον χώρο αυτόν... οπότε πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

@lefkada

 

ΑΝ (τονίζω το "αν") έχει ήδη χρήση "κατάστημα" και η διαρρύθμιση του καλύπτει τις απαιτήσεις του Ν.1963/91 και αυτές που έχει ο φαρμακοποιός για τον χώρο, τότε χρειάζεσαι βεβαίωση κύριας χρήσης από την πολεοδομία και μετά τα σχέδια αυτά που λέει για την Περιφέρεια.

 

Αν είναι μεν κατάστημα, αλλά η διαρρύθμιση που έχει στην άδεια δεν μπορεί να εξυπηρετήσει τα ελάχιστα του φαρμακείου ή αυτά που θέλει ο φαρμακοποιός για τον χώρο του, πρέπει να προηγηθεί ΟΑ αλλαγής εσωτερικών διαρρυθμίσεων και μετά να κάνεις αυτά που ανέφερα και στην πρώτη περίπτωση.

 

Αν έχει διαρρύθμιση κατάλληλη για φαρμακείο και σύμφωνα με τις απαιτήσεις του φαρμακοποιού, αλλά δεν έχει χρήση κατάστημα, τότε θες ΟΑ αλλαγής χρήσης σε κατάστημα (φαρμακείο) και μετά τα γνωστά ΒΚΧ και σχέδια/ρυμοτομικό κλπ. στην περιφέρεια.

 

Αν δεν έχει ούτε χρήση κατάστημα και είναι και η διαρρύθμιση άλλα αντί άλλων, θέλεις πρώτα ΟΑ αλλαγής χρήσης ΚΑΙ αλλαγής εσωτερικών διαρρυθμίσεων, και μετά ΒΚΧ και σχέδια για περιφέρεια.

 

Τις πατέντες που γίνονταν κάποτε με "άδεια μικρής κλίμακας" ξέχασέ τες. Δεν τις δέχονται πλέον για τη συγκεκριμένη περίπτωση στην Πολεοδομία - τουλάχιστον στην Αττική.

 

@rabas

 

Κοίτα, πιστεύω ότι στην πράξη ισχύει αυτό που λέει ο dimitris85 - μάλλον δε θα τους ενοχλήσει αυτούς που δίνουν την έγκριση για τα φαρμακεία. Ρώτα όμως καλού-κακού στη συγκεκριμένη περιφέρεια που υπάγεσαι πως το βλέπουν.

Πιο σωστά, αφού θα βγει ΟΑ άδεια μάλλον, μπορείς εκεί να περάσεις και αλλαγές στις όψεις, αλλά αυτό έχει τα εξής θέματα :

 

- Αν το κτήριο είναι και σχετικά πρόσφατο, μάλλον θα σου ζητήσουν να εξασφαλίσεις και θερμομόνωση με παραμέτρους μετά ΚΕΝΑΚ εποχής. Και επειδή δε θα βγαίνει με τα υπάρχοντα δομικά στοιχεία που μάλλον θα είναι με 3cm θερμομόνωση και αμόνωτες θερμογέφυρες παντού, θα πρέπει να αντικαταστήσεις την τοιχοποιία. Με αυτά θα πας στον προϋπολογισμό με τον οποίο θα χαρακτηριστεί η κατασκευή ως "ριζική ανακαίνιση" --> ΚΕΝΑΚ --> θα πρέπει να το εξασφαλίσεις δομικά και μηχανολογικά από την κορυφή μέχρι τα νύχια --> δηλαδή στο τέλος θα το παντρευτεί το κατάστημα ο φαρμακοποιός...

- ΕΠΑΕ με επιπλέον καθυστέρηση και ότι άλλο συνεπάγεται...

 

Δεν ξέρω δηλαδή αν ο φαρμακοποιός είναι έτοιμος για όλα τα παραπάνω επειδή υπάρχει ένα παράθυρο λιγότερο-ειδικά στην περίπτωση που νοικιάζει τον χώρο.

Αν τώρα είναι και ιδιοκτήτης και είναι διατεθειμένος να βάλει περισσότερο το χέρι στην τσέπη και έχει και χρονικά περιθώρια μεγαλύτερα για τη γραφειοκρατία και το κατασκευαστικό μέρος, τότε οκ ;)

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, ήσουν αναλυτικότατος.

Αυτό που με ενθουσιάζει πάντα είναι το "μάλλον ΟΑ, μάλλον ΚΕΝΑΚ...κτλ", που προκύπτουν κατά βούληση του κάθε υπαλλήλου.

Εδώ δεν θέλουμε κωδικοποίηση νόμων κατά Λεμπέση αλλά ένα βιβλίο με κεφάλαια ερμηνείας κατά υπάλληλο υπηρεσίας ανα επικράτεια.

Δημόσιος υπάλληλος über alles.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αυτό λέω "μάλλον", γιατί ισχύει ακριβώς η κατάσταση που περιέγραψες...Ο υπάλληλος ελεγκτής παίζει καθοριστικό ρόλο στο πως θα κινηθεί τελικά η διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (να σας θυμίσω ότι πάω για σύνταξη)

Πολλές φορές ζητάμε λάθος βεβαιώσεις από υπηρεσίες

Π.χ στο παραπάνω μήνυμα μου τόνισα το:

«δεν είναι αυθαίρετο και δεν περιλαμβάνει αυθαίρετες κατασκευές ή προσθήκες.»

Και το τόνισα για το λόγο ότι πρέπει να ζητήσεις βεβαίωση με αυτό το περιεχόμενο και όχι βεβαίωση «κύριας χρήσης» που είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα πολεοδομικά

(στο πρώτο η πολεοδομία βεβαιώνει ότι δεν είναι αυθαίρετο ενώ στο δεύτερο ότι είναι κατάστημα ή γραφείο κλπ)

 

 

 

 

τελικά ρε παιδιά ποιο από τα 2 χρειάζεται????

βεβαίωση ότι δεν είναι αυθαίρετο

ή

βεβαίωση κύριας χρήσης???

ή και τα δύο παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.