Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

Μου ζητηθηκε να τακτοποιησω υπογειο σε ενα φαρμακειο.

Στο ισογειο υπάρχει το φαρμακοπωλειο 85μ2.Στην αδεια του φαρμακειου το '81, το wc υπηρχε στον οροφο.Σε μια ανακαινηση που εγινε το '90 "κατεβασαν" το wc στο υπογειο.Επισης στο υπογειο εχει γινει χωρος κουζινας, παρασκευαστηριο φαρμακων , γραφειο του φαρμακοποιου και αποθηκες....Σε ολο το υπογειο υπαρχει κεντρικος κλιματισμος φωτισμος, ηλεκτρικες εγκαταστασειs...

 

Θεωρειτε οτι εκτος απο το παρασκευαστήριο πρέπει να τακτοποιηθουν και οι υπολοιποι χωροι του υπογειου?

  • Το γραφειο δεν απαιτειται στην αδεια λειτουργιας και στην ουσια ειναι ενας διαμορφωμενος χωρος με βιβλιοθηκες
  • Η κουζινα ειναι βοηθητικος χωρος
  • Το wc μπορει να μπει στο υπογειο οπως και η αποθηκη βαση των προδιαγραφων της αδειας λειτουργιας του φαρμακειου...

 

Ο προβληματισμος μου υπαρχει  γιατι ολο το υπογειο εχει εγκαταστασεις θερμανσης-κλιματισμου-αερισμου που δικαιολογουνται μονο σε χωρους κυριας χρησης...

Εμένα με είπαν ότι αν χώρος του φαρμακείου(wc,αποθήκη,εργαστήριο,φαραμακοπωλείο) θα βρίσκεται σε τακτοποιημένο χώρο δεν περνάει τον έλεγχο..Δεν τους νοιάζει αν γίνει τακτοποίηση σε υπόλοιπους χώρους...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δέχονται τακτοποιημένους χώρους,απλά θα είναι τακτοποιημένοι μόνο για 30 χρόνια.

Η ευρεία κλίμακα τι χώρους ενώνει?

Η ευρεία κλίμακα ενώνει ισόγειο-πατάρι    ισόγειο -υπόγειο...Όταν λένε ευρεία κλίμακα εννοούν άνετη σκάλα...Άνετη ως προς τι δεν με είπαν.Αν έρθει η ελέγκτρια  200 κιλά και δεν μπορεί να ανέβει τότε θα ακυρωθεί η άδεια?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Εμενα παλι με καλεσαν στο παρπανω φαρμακειο γιατι υπηρχε οδηγια απο τον φαρμακευτικο  συλογο να τακτοποιήσουν τα πάντα με τον  4178.....Μαλιστα το ειδα γραμμενο και στο έντυπο της μηνιαίας ενημέρωση τους.....

Link to comment
Share on other sites

Στο κτιριοδομικό κανονισμό υπάρχει η έννοια της ευρείας κλίμακας? Η απλά να είναι άνετη και όπως αναφέρθηκε παραπάνω, πως ορίζεται αυτό?αν θυμάμαι καλά σε χώρους π.χ αποθηκευτικούς επιτρέπονται κυκλικές σκάλες 90 cm

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ήρθα σε αντιπαράθεση με την προϊσταμένη του τμήματος διότι δεν με έλεγε τι ακριβώς ζητάει ως ευρεία κλίμακα.Την είπα ότι για βοηθητικό χώρο επιτρέπεται και η κυκλική σκάλα αυτή με είπε το εξής:

Η κυκλική σκάλα δεν περνάει,λέγε ότι θες,εγώ δεν είμαι μηχανικός,είμαι ιατρός.Η σκάλα πρέπει να είναι άνετη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι,μια ερώτηση.

Πρέπει να γίνει τακτοποίηση ο χώρος του φαρμακείου όπως είναι τώρα μαζί με την κυκλική σκάλα.Το θέμα είναι ότι μετά πρέπει να αλλάξει η σκάλα και να γίνει ευρεία για την άδεια λειτουργίας.

 

Για να γίνει η νέα κατασκευή σκάλας,τι χρειάζεται?Πως θα βγάλω την άδεια?Πως γίνεται όλη διαδικασία αυτή?

Link to comment
Share on other sites

ρωτα στη πολεοδομια (πρεπει να βγαινει με ΕΕΜΚ,μετα τη νομιμοποιηση...).αν δεν θιγεται ο φερων οργανισμος αλλιως αδεiα δομησης...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Να τα ζητησεις ολα εγγραφως, αλλιως θα μπλεξεις άσχημα με αχρηστες αδειες αναθεωρησης ή τροποποιησης στατικων ή οτι αλλο σε κατευθυνουν να κανεις....

Οι χωροι βοηθητικης χρησης στο υπογειο δεν προυποθετουν ευθυγραμμη κλιμακα...

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.