Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

Έχω και εγώ ένα ερώτημα έστω ότι το κατάστημα το οποίο βρήκε ο πελάτης μου είναι εντάξει στα τετραγωνικά μέτρα οπότε είμαστε οκ ΑΛΛΑ το όλο κτήριο στο οποίο βρίσκετε και το κατάστημα είναι στο προκήπιο δηλαδή το περίγραμμα του κτηρίου είναι εκτός ρυμοτομικής...!!! το συγκεκριμένο φαίνεται και στο σχέδιο ρυμοτομίας της πολεοδομίας αλλά όχι στην άδεια όπου φαίνεται σωστά αποτυπωμένο (δηλαδή πίσω απο την ρυμοτομική).

Για να γίνει το θέμα πιο περίπλοκο έκανα στο ιδιοκτήτη ερώτηση την αυτονόητη ερώτηση και μου είπε ότι ενδεχομένως να έχει και εξαίρεση απο την κατεδάφιση ΑΡΑ έχει το δικαίωμα να λάβει βεβαίωση απο την πολεοδομία (δεδομένου ότι υφίσταται η παρανομία αλλά έχει εξαιρεθεί απο την κατεδάφιση) ????? οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα εννοείς εκτός οικοδομικής γιατί το προκήπιο είναι μεταξύ Ρ.Γ. & Ο.Γ.

Αποκλείεται τέτοια περίπτωση να εξαιρέθηκε από την κατεδάφιση.

Εκτός αν έγινε τροποποίηση του Ρυμοτομικού Σχεδίου με διαπλάτυνση της οδού, μείωση της πρασίας κλπ και το κτήριο ήταν από πριν νόμιμο, σύμφωνα και με την οικ. άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ castell σε συμπονώ για τη κουλή περίπτωση που σου έκατσε... αλλά νομίζω ότι μάλλον εσύ θα μας φέρεις τη λύση... Γιατί δεν ρωτάτε απευθείας στη πολεοδομία να μάθουμε κι εμείς; Αλλωστε, υπάρχει περίπτωση να πάρει την άδεια χωρίς τη βεβαίωση της πολεοδομίας; Δε νομίζω... Οπότε, κάνε το κόπο να μας διαφωτίσεις μετά από μια επίσκεψη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι συνάδερφε είναι οριακά απο την μία πλευρά στην ρυμοτομική (ενδεχομένως και έξω απο αυτή - δεν το έψαξα) και στην άλλη είναι στο προκήπιο αλλά πίσω την Ρ.Γ. στο δια ταύτα ... σύμφωνα με το άρθρο 22 για μη σύννομα τακτοποιούμε το κομμάτι που είναι εντός του προκηπίου και συνεχίζουμε απλά να το κατέχουμε (???? έτσι μου είπαν)... Τέλος το θέμα του πλαϊνού ορίου το έλυσε ο τοπογράφος με μαγικό τρόπο ...φαντάζεται κανείς??? απλά ένα κλίκ, τελικά έχουν δίκιο και μας βρίζουν, όταν το ρώτησα αν φοβάται ...έλα μωρέεεεεε.... εγώ δήλωσα παραίτηση έχω σκοπό να συνεχίσω να ασκώ το επάγγελμα για πολύ καιρό ακόμη και πιστεύω ότι δεν αξίζει να λερώσω το πτυχίο μου για να μη πώ τι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχετικά με τη βεβαίωση που πρέπει να να ληφθεί για την απόσταση από άλλα φαρμακεία, μπορώ να συντάξω ένα σχεδιάγραμμα επί του εγκεκριμένου ρυμοτομικού (αντί για νέο τοπογραφικό) σχεδίου από την πολεοδομία; Αυτό μπορώ να το βρω σε ψηφιακή μορφή και να σχεδιάσω πάνω σε αυτό;

 

Ο Ν1963/ '91 λέει :

δ) Απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου της περιοχής σε κλίμακα 1:200, στο οποίο θα σημειώνονται τα φαρμακεία που ευρίσκονται σε απόσταση μέχρι (100) μέτρων από το υπό λειτουργία φαρμακείο.

 

Εσείς πως το κάνετε;

Δε νομίζω ότι για μια απλή άδεια λειτουργίας αξίζει τον κόπο να κάνω κανονικό τοπογραφικό 10 οικοδομικά τετράγωνα...Ούτε νομίζω θα απευθυνθούν σε μηχανικό που θα τους ζητήσει τιμή για κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

θα το κάνεις πάνω στο ρυμοτομικό, δεν χρειάζεται τοπογραφικό.

Αυτά περι κλίμακας 1/200 είναι βλακείες διότι θα χρειαζόμασταν ένα σχέδιο 10τμ για ορισμένες περιπτώσεις.

 

Δεν νομίζω να βρεις τίποτα σε ψηφιακή μορφή,μαλλον με το χέρι πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πάνω στο ρυμοτομικό, θα πρέπει να το βγάλω φωτοτυπία (που θα θεωρηθεί) για να φαίνονται και οι σφραγίδες της πολεοδομίας και να σχεδιάσω-γράψω πάνω και να το σφραγίσω, ή να αποτυπώσω με κάποιον τρόπο το ρυμοτομικό σε δικό μου σχέδιο (χωρίς τις σφραγίδες της πολεοδομίας) με πινακίδα κλπ. και να τους το πάω για θεώρηση πριν το πάω Νομαρχία;

 

Και για τις αποστάσεις, αρκεί να πάω να μετρήσω για κάθε φαρμακείο εντός ακτίνας, μήκος πρόσοψης και 2 αποστάσεις από τις ρυμοτομικές για να το τοποθετήσω; Και μετά να σημειώσω τις ακτίνες για τις υποχρεωτικές αποστάσεις; Χρειάζεται κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Γτ βρε αγαπητε συναδελφε μπλεκεσαι σε μια κουταλια νερο???

 

Μια απλη φωτοτυπια εγω θα εβγαζα, θα εκανα ενα περιπατο στην περιοχη και θα σημειωνα με ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ διαστασεις ή με μια ΚΟΥΚΙΔΑ τη θεση των φαρμακειων..

 

Αν θες τη φωτοτυπια να στην επικυρωσει η πολεοδομια καντο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.