Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύμμεικτη Σύμμεικτη σκυροδέματος με ξύλινες δοκίδες


 
basgoud

Recommended Posts

Καλησπέρα με το πρόγραμμα της Runnet υπολόγισα την σύμμεικτη πλάκα που φαίνεται στο συνημμένο σχέδιο.

Επειδή δεν έχω ξαναφτιάξει κάτι αντίστοιχο, έχεις κάποιος συνάδελφος φτιάξει κάτι στο παρελθόν.

Στο συνημμένο σχέδιο θα δείτε την διαδοκίδοση και την κατασκευαστική λεπτομέρεια.

temp.dwg

Edited by basgoud
Link to comment
Share on other sites

O ορισμός του Τέρρυ μου αρέσει ΞΥΛΟΣΥΜΜΕΙΚΤΗ.

 

Συνάδελφε Τέτρις η επιλογή του ξύλου έγινε να είναι εμφανές με το πέτσωμα, γιατί οι τοίχοι είναι από εμφανή πέτρα εσωτερικά και εξωτερικά.

Τελικά επέλεξα να το κάνω μόνο με δοκούς ξύλου και πέτσωμα.

 

(Συνάδελφε Τέτρις Ωραίο νικνέιμ έχεις που θυμίζει το παιχνίδι που έπαιζα άπειρες ώρες ως φοιτητής)

Link to comment
Share on other sites

Να σχολιάσω μόνο ότι σύμμεικτη πλάκα με ξύλινες δοκούς δεν παίζει για πολλούς λόγους.

 

Αλλά επίσης,

Ξύλινες δοκοί με άνοιγμα 2,60m δεν χρειάζεται να είναι σύμμεικτες.

Ούτε και τα ΙΡΕ200 με άνοιγμα 4,00m...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, κατα την ταπεινη μου αποψη, αν εχεις πετρα, δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος, να γινει αυτη η κατασκευη με μεταλλικο.

Φερουσα με ξυλινη οροφη και τελος.

 

ΥΓ. Ο ορος ξυλοσυμμικτη υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Τέρρυ συμφωνώ μαζί σου, έχεις 100% δίκιο,  αλλά για τους παρακάτω λόγους κατέληξα σε μεταλλικό φέροντα οργανισμό.

Το μελλοντικό κτίσμα είναι προσθήκη σε υφιστάμενο, δηλαδή ο πρώτος τοίχος υπάρχει από λιθοδομή προ του 1923, επομένως πρέπει να κατασκευαστούν οι τρεις υπόλοιποι τοίχοι.  

Το υφιστάμενο κτήριο είναι τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες με αντίστοιχους ιδιοκτήτες και μικρό διώροφο τμήμα του έχει ρυθμιστεί με το νόμο 4178/13.  Το ρυθμισμένο τμήμα έχει κατασκευαστεί με δρομική οπτοπλινθοδομή πάχους 14 εκ με τον σοβά. Δηλαδή το ρυθμισμένο τμήμα απαιτεί ενίσχυση από "χτες". 

Αν χρησιμοποιήσω την τοίχο από λιθοδομή του υφιστάμενου κτηρίου θα πρέπει να συμπεριλάβω στους ελέγχους μου όλο το υφιστάμενο κτήριο και το ρυθμισμένο τμήμα.  Επειδή ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να κάνει εργασίες επισκευής στο ρυθμισμένο τμήμα επειδή το ισόγειο τμήμα του ανήκει σε  άλλη οριζόντια ιδιοκτησία.  Ξεκίνησα να το κάνω με ωπλισμένο σκυρόδεμα αλλά στο μήκος τωμ 9 μέτρων απαιτεί μεγάλου ύψος δοκό ή ενδιάμεσο υποστύλωμα το οποίο κάλυπτε τον υφιστάμενο τοίχο λιθοδομής.  Οπότε κατέληξα να το κάνω  μεταλλικό λόγω του μικρότερου μεγέθους των διατομών.

Edited by basgoud
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.