Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενδοπερίφραξη σε εξ αδιαιρέτου


ducatista

Recommended Posts

καλησπερα σας, θελω να κανω ενδοπεριφραξη με πασσαλους και δαρινγκ. ειμαστε 5 ιδιοκτητες και δεν εχουμε ουτε καθετη ουτε τιποτα μονο με τα λογια.  τι επιπτωσεις μπορω να εχω αν ξεκινησω μια τετοια ενδοπεριφραξη? προκειται για ενα αγροτεμαχιο που το ειχα παρατημενο χρονια και μου τοειχαν κανει αποθηκη απο μπαζα και σκουπιδια και θελω να βαλω μια σειρα και να μην εχω παρτιδες.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμα τέτοια περίφραξη δεν μπορείς να έχεις. 

Βάσει του ΝΟΚ η περιφράξεις τοποθετούνται στα όρια του γηπέδου.

Οι εσωτερικές περιφράξεις απαγορεύονται.

Περίφραξη (όχι εσωτερική) με πασσάλους και συρματόπλεγμα χωρίς σενάζ Ο.Σ στη βάση, μπορείς (αν πληρούνται οι προϋποθέσεις της σχετικής απόφασης) να την κάνεις με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχετε κάθετη τι θα περιφράξεις?

 

Κάθε τετραγωνικό εκατοστό ανήκει εξ' αδιαιρέτου σε όλους τους ιδιοκτήτες

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμος...

Εχω ενα και μονοδικο χωραφι μαζι με τα 3 αδερφια μου.

Εγω ειμαι μελισσοκομος, ο αδερφος μου αγροτης, ο αλλος εχει προβατα και ο αλλος παραγωγοςοπωροκηπευτικων-φρουτων.

Ολοι μας ασκουμε την δραστηριοτητα μας (απο αυτο ζουμε) στο ενα και μοναδικο χωραφι που εχουμε στην κατοχη μας.

Δυστυχως ομως....συμφωνα με τα παραπανω... επειδη δεν μπορω να βαλω εσωτερικη περιφραξη με ευτελη υλικα

τα καμενα τα προβατακια εφαγαν ολα τα οπορωκηπευτικα και τους καρπους δεντρων και κανεις απο τα αδερφια μου δεν μπορει να παει στην δουλεια του χωρις να φορεσει μασκα διοτι πρεπει να περασει πρωτα απο το μελισσοκομιο το οποιο βρισκετε στην εισοδο του χωραφιου.

Ετσι τελικα καταστραφικαμε ολοι... πουλησαμε το χωραφι και τωρα καθομαστε!!!

Δεν μπορω να περιφραξω τα κηπευτικα μου, τα σιταρια μου, τα δεντρα μου τα προβατα μου με προσωρινη περιφραξη μεσα στο χωραφι μου;;;;;; Έλεος με την νομοθεσια

Link to comment
Share on other sites

να το συζητησουμε λιγο...

 

τα προβατα μπορεις να τα "περιορισεις" σε ενα μερος, προκειμενου να μην καταστρεφουν τις σοδειες -οχι μονον των αδελφων αλλά και των παραπερα που δεν εχουν περιφραξει- ...

συνηθως "περιφρασουν" με κατι παλετες .. ή με αγκαθωτο...

.και σιγουρα δεν μιλαμε για ολοκληρο κοπαδι απο 300 προβατα.....οκ???

 

τις μελισσες σε τι θα τις κρατησει  "εξω" το συρματοπλεγμα??

Link to comment
Share on other sites

....

Εχω ενα και μονοδικο χωραφι μαζι με τα 3 αδερφια μου.

Εγω ειμαι μελισσοκομος, ο αδερφος μου αγροτης, ο αλλος εχει προβατα και ο αλλος παραγωγοςοπωροκηπευτικων-φρουτων.

Ολοι μας ασκουμε την δραστηριοτητα μας (απο αυτο ζουμε) στο ενα και μοναδικο χωραφι...

Όλες οι 4 δραστηριότητες σε ένα χωράφι 4 στρέμματα χωράνε?

και επαρκεί να ζούνε και 4 οικογένειες από αυτά  τα 4 στρέμματα. (μέλισσες, αγροτική παραγωγή, κτηνοτροφική παραγωγή, φρούτα δέντρα κλπ)

 

(τα ελάχιστα μεγέθη κατατμήσεων ιδιοκτησίας δεν είναι αποκλειστική πατέντα της ελληνικής νομοθεσίας)

Link to comment
Share on other sites

να το συζητησουμε λιγο...

 

τα προβατα μπορεις να τα "περιορισεις" σε ενα μερος, προκειμενου να μην καταστρεφουν τις σοδειες -οχι μονον των αδελφων αλλά και των παραπερα που δεν εχουν περιφραξει- ...

συνηθως "περιφρασουν" με κατι παλετες .. ή με αγκαθωτο...

.και σιγουρα δεν μιλαμε για ολοκληρο κοπαδι απο 300 προβατα.....οκ???

 

τις μελισσες σε τι θα τις κρατησει  "εξω" το συρματοπλεγμα??

οταν λες περιορίσω τι εννοεις; παλεττες οκ, αγκαθωτο πως θα το στηριξω; μηπως με πασαλους; δεν θα εμναι παρανομος μηπως θεωρηθει εσωτερικη περιφραξη;

(τις μελισσες δεν τις περιοριζει τιποτα  χα χα....εκτος απο τα φυτοφαρμακα δυστυχως!!! )

Όλες οι 4 δραστηριότητες σε ένα χωράφι 4 στρέμματα χωράνε?

και επαρκεί να ζούνε και 4 οικογένειες από αυτά  τα 4 στρέμματα. (μέλισσες, αγροτική παραγωγή, κτηνοτροφική παραγωγή, φρούτα δέντρα κλπ)

 

(τα ελάχιστα μεγέθη κατατμήσεων ιδιοκτησίας δεν είναι αποκλειστική πατέντα της ελληνικής νομοθεσίας)

δεν εχει σημασια ποσα στρεμματα ειναι 4 5 10

ουτε αν απο κει ζουνε 4 5 10 οικογενειες

Το θεμα ειναι αν καποιος μπορει να βαλει εσωτερικη περιφραξη για να διαχωρησει τις διαφορες δραστηριοτητες

Link to comment
Share on other sites

...

δεν εχει σημασια ποσα στρεμματα ειναι 4 5 10

...

Πως δεν έχει σημασία το 4 στρέμματα…. Αν έχουν 40 στρέμματα έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν κατάτμηση δέκα στρέμματα ο καθένας ή αν είναι 16 από 4 στρέμματα ο καθένας…

 

κάνει την κατάτμηση του και βάζει τις περιφράξεις στα όρια του.

Νομιμότατα δηλαδή.

 

Κάνω λάθος?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.