Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενδοπερίφραξη σε εξ αδιαιρέτου


ducatista

Recommended Posts

Φυσικα και εαν υπαρχουν στρεμματα και μπορουν να τα μοιρασουν οκ....αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μου.

Το θεμα μου ειναι οτι σε ολα τα χωρια της περιοχης που ζω (θεσσαλια) εχουν κηπους, καλλιεργειες, κτηνοτροφια και δεν μπορουν νομιμα να διαχωρισουν τμηματα της ιδιοκτησια τους. Ο διαχωρισμος δεν ειναι μονιμος. Φετος αυτο το τμημα θα το καλλιεργησουν του χρονου να βαλουν κοτες του παραχρονου κατι αλλο.

Απλη περιφραξη για δοαχωρισμο των δραστηριοτητων λεω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά τα πράγματα. Σύμφωνα με το νόμο είναι εξ' αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες. Άσχετα με το τι είναι η συνήθης πρακτική στα χωριά της επαρχίας νομικά κανένας δεν έχει στην κατοχή του κανένα "τμήμα" του ακινήτου. Είναι όλοι μαζί στο όλο. Άρα νομικά οι δραστηριότητες θα πρέπει να είναι κοινές και να ωφελούν και τους 4. Επομένως στο παράδειγμα σου απλά οι 3 που έπαθαν ζημιά θα φάνε τα προβατάκια του τέταρτου (άλλωστε τους "ανήκουν" κατά τα 3/4).

Πάντως νομίζω ότι θα συμφωνήσει και ο Δημήτρης μας ότι υπάρχουν τρόποι να "χωρίσουν" τα τσανάκια τους.

Link to comment
Share on other sites

Θ συμφωνήσω με τον agio και στην τελική όταν υπαρχει καλή θέληση ούτε δικηγόρο χρειάζονται ούτε πολεοδομία για να προσδιορίζουν τα όρια τους και λύσεις απλές και όμορφες σαν αυτές επαρκούν

 

15225_10202521926066344_3013248399404450

 

fotografia_kipos2.jpg

 

Κι αν έχουν και προβατάκια ας βάλουν και μερικά απ αυτά ..

 

cf38bdd72febd458acefe27b2df0619f.jpg

 

Στα συμβόλαια δε νομίζω πως θα μπορούσαν να ορίσουν και χώρους αποκλειστικής χρήσης χωρίς να γίνει κάθετη που δεν υπαρχει η δυνατότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο συμβουλεύω και εγ΄πελάτες με κάθετη.

 

Λυγούστρια στα όρια, ή καποιο αλλο φυτό που ψηλώνει τόσο ωστε να ικανοποιεί το αίσθημα του μη βλέπειν το γείτονα.

 

Αλλοι μας ακούν, άλλοι χτίζουν μαντρότοιχο!

Link to comment
Share on other sites

το γνωριζω οτι εξ αδιαιρετου σημαινει παντου και πουθενα αλλα οι υπολοιποι και παρανομα εχουν χτισει σπιτια και περιφραξεις. οποτε πολεοδομια δεν προκειται να καλεσουν γιατι θα καουν και οι ιδιοι.  εγω θα ξεκινησω την περιφραξη και θα σας ενημερωσω την εξελιξη.......   

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα εσύ και ... αν προλάβεις να τελειώσεις ... θα έχεις προσθέσει κάποιες εκατοντάδες ευρώ οφειλής για την ηλεκτρονική ταυτότητα ...

Link to comment
Share on other sites

το γνωριζω οτι εξ αδιαιρετου σημαινει παντου και πουθενα αλλα οι υπολοιποι και παρανομα εχουν χτισει σπιτια και περιφραξεις. οποτε πολεοδομια δεν προκειται να καλεσουν γιατι θα καουν και οι ιδιοι.  εγω θα ξεκινησω την περιφραξη και θα σας ενημερωσω την εξελιξη.......   

 

Ξεκίνα τη, αλλα παρακάλα να μη φωνάξουν κάνα ΙΚΑ...βέβαια, φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Nα επαναφέρω το θέμα με μια ερώτηση.

Τι γίνεται όταν οι εξ αδιαιρέτου συγκύριοι έχουν χτίσει τσιμεντένιες περιφράξεις και διαφωνείς μαζί τους?  

Νομικά ξέρουμε ότι όλοι έχουν ποσοστό σε όλο κτλ κτλ. Αλλί τι μπορεί να γίνει σε τέτοια διαφωνία? Γκρέμισμα με βαριοπούλα πχ και άστον να φωνάζει?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής. 

Pavlos33

Edited by giwrf
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.