Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι μάρκα γεωδαιτικού σταθμού έχετε/χρησιμοποιείτε;


sokbel

Τι μάρκα γεωδαιτικού σταθμού έχετε/χρησιμοποιείτε;  

449 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι μάρκα γεωδαιτικού σταθμού έχετε/χρησιμοποιείτε;



Recommended Posts

Έχω εδώ και δύο χρόνια το μοντέλο FOIF OTS685-L. Απλά πάρα πολύ καλό μηχάνημα για αυτό που το θέλω. Ακρίβεια 15cc, τιμή με full εξοπλισμό περί τα 3500 ευρώ ίσως και παρακάτω και πάρα μα πάρα πολύ καλό service. Εμένα προσωπικά με έχει εξυπηρετήσει όπου και αν το χρειάστηκα και καλύπτει απόλυτα μέχρι σήμερα τις ανάγκες μου.

Το ξαναλέω ότι εκφράζω προσωπική άποψη (όπως και άποψη του service, στο οποίο αξίζει να σημειωθεί ότι παρακολουθούνται όλες οι μάρκες της ελληνικής αγοράς-"φθηνές" & ακριβές έως πολύ ακριβές).

Από εκεί και πέρα "Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" που λέει σοφά και ο λαός μας.

 

Κατέληξα σε αυτή τη μάρκα, γιατί στην προηγούμενη τεχνική εταιρία που δούλευα χρησιμοποιούσα από το 2005 το αμέσως προηγούμενο του δικού μου μοντέλο, το OTS635L αν δεν κάνω λάθος. Μηχάνημα σκυλί πραγματικό. Βροχή, τούμπες και ότι μπορείς να φανταστείς. Δουλεύει ακόμα και δεν έχει κάνει ούτε ένα service.

 

Τώρα γιατί είναι αξιόπιστα και κάνουν λίγο πάνω από 3000 ευρώ, τι να σας πω.

Ίσως έτυχε στα δύο αυτά μηχανήματα.

 

Και κάτι ακόμα. Αν μπείτε στο σχετικό site http://www.foif.com.cn/english/index.asp

θα δείτε ότι ο "Κινέζος" βγάζει τέτοιου είδους μηχανήματα από το 1958.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιούσα ένα Foif OTS 635L για τρία περίπου χρόνια στο γραφείο στο οποίο εργαζόμουν. Κανένα πρόβλημα, αν εξαιρέσει κανείς το ιδιαίτερο μενού. Στις μετρήσεις ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και το λογισμικό επίσης εύκολο στη χρήση. Ό,τι είπε ο magellan από πάνω κι από μένα. Πραγματικά πολυ ανθεκτικό μηχάνημα. Πεσίματα, βροχές, δεν καταλάβαινε τίποτα. Και το σέρβις του σίγουρα καλό. Ίσως θα έπρεπε να κινηθώ προς την ίδια εταιρεία, πραγματικά δεν είχα κανένα πρόβλημα..

 

Τώρα παρήγγειλα το GEOMAX ΖΤS607SR. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

sokkia set3x 3"

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος , στα 2 χρόνια περίπου που το έχω .

Στα +

Ο καλός φακός σε σύγκριση με άλλα που δοκίμασα (εξαίρεση τα pentax που τα λάτρεψα)

Το όντως ορατό λάζερ (βοηθάει πολύ στο σούρουπο )

Η μπαταρίες που κρατάν πολύ

Το trigger κουμπί , που πατάς ένα κουμπί στο πλάι και πέρνει τις μετρήσεις.

Και φυσικά η δυνατότητα να βάζω το στικάκι μέσα και να πέρνω όλες τις μετρήσεις χωρίς να κουβαλάω το όργανο .

 

Στα -

Το μεγάλο μέγεθός (και βάρος) η βάση οριακά χωράει στον τρίποδα

Το αγγλικό μενού αν και είχα διαβεβαίωση οτι θα εξελινιστεί.

Λίγο το πρόγραμμα επεξεργασίας στον υπολογιστή

Και το οτι δεν δίνει την δυνατότητα αλφαρηθμιτικών κωδικών στα σημεία πχ S1 αλλά μόνο Α,Β κλπ ή 1 2 3 κλπ .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απο total station στο γραφειο υπαρχει ενα σχετικα παλιο πλεον leica tc605l και ηρθε περυσι κι ενα topcon.....πειτε με κολλημενο, αλλα δε μου καθετε καλα αυτο το οργανο....

μαντεψτε με πιο μετραω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

sokkia set3x 3"

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος , στα 2 χρόνια περίπου που το έχω .

...

 

Στα -

...

Και το οτι δεν δίνει την δυνατότητα αλφαρηθμιτικών κωδικών στα σημεία πχ S1 αλλά μόνο Α,Β κλπ ή 1 2 3 κλπ .

 

Μάλλον κάτι δεν κάνεις σωστά, γιατί και εγώ έχω το ίδιο αλλά εισάγω κανονικά αλφαριθμητικά ονόματα και κωδικούς στα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Leica TCR 805

Στα + ... όλα. ;), αυτό που με ικανοποιεί πολύ είναι η τρομακτικές δυνατότητες του να αψηφά κλαδιά, φύλλα, χόρτα κλπ. στις μετρήσεις σε δύσκολες συνθήκες (πυκνά φυλλώματα κλπ.)

Στα - : η reflectorless δυνατότητα του, απέχει παααρα πολύ από την ονομαστική του κατασκευαστή.

Αν σήμερα άλλαζα πάντως, παλι το ίδιο θα έπαιρνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Leica TCR 805

...απέχει παααρα πολύ από την ονομαστική του κατασκευαστή.

 

Νομίζω ότι μπορείς να αναβαθμίσεις το αποστασιόμετρο σε power χωρίς πολλά έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.