Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο πρόγραμμα αμοιβών χρησιμοποιείτε;


Adavis

Ποιο πρόγραμμα αμοιβών χρησιμοποιείτε;  

482 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο πρόγραμμα αμοιβών χρησιμοποιείτε;

    • Πόλη της Civiltech
    • Αμοιβές Μηχανικών της Insoft
    • Adeia της 4M
    • Αμοιβές του ΤΟΛ
    • CiBA της Ace-Hellas
    • PoleoNOMOS της Ti-soft
    • WinΦΟΡΑΜ της Runet
    • Online πρόγραμμα του ΤΕΕ
    • Άλλο. Ποιο;


Recommended Posts

Αμοιβές της ΤΟΛ. Το αντίστοιχο της Insoft δυστυχώς το δούλεψα αργότερα (σε δοκιμαστική έκδοση). Το δυστυχώς έγινε ακόμα μεγαλύτερο όταν πρίν μήνες με διαβεβαίωσαν υπεύθυνοι της ΤΟΛ ότι ΔΕΝ απαιτείται εκτός έδρας (για απόσταση>200km απ'την έδρα μου) σε κατάθεση τοπογραφικού σε πολεοδομία. Η πολεοδομία είχε άλλη γνώμη.

 

Υ.Γ. (ακόμα ένα post και πάλιωσα δηλαδήςς?? ας ήταν έτσι και στο real life..)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η πολεοδομία έκανε λάθος; Δε θα είναι και η πρώτη φορά. Έτυχε και σε μένα περίπτωση που έκαναν λάθος και το αποδέχθηκαν όταν τους προσκόμισα σχετική εγκύκλιο.

 

Εν προκειμένω, προσαύξηση αμοιβής εκτός έδρας σε τοπογραφικό νομίζω ότι απαιτείται μόνο για επίβλεψη τοπογραφικού (άρθρο 24 Π.Δ.696/74). Όμως το τοπογραφικό δεν είναι επίβλεψη αλλά μελέτη. Εξάλλου, η επίβλεψη τοπογραφικού αμείβεται με ποσοστό ως 10% της αμοιβής του τοπογραφικού (άρθρο 23 Π.Δ.696/74).

 

Το 1ο μέρος του Π.Δ.696/74 που αφορά τις αμοιβές τοπογραφικών θα το βρείτε στα downloads ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς Χάρη, η ερμηνεία που δόθηκε ήταν επίβλεψη τοπογραφικού=μετρήσεις τοπογραφικού, καθώς όπως είπες δεν είναι επίβλεψη αλλά μελέτη. Υπάρχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία από συνάδελφο (εκτός έδρας αμοιβή αποκλειστικά για τοπογραφικό)?

 

Υ.Γ. άντε να τα 1000άσω κ γώ.χεχε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το λάθος τους. Αν ήταν επίβλεψη τοπογραφικού τότε θα έπρεπε να υπολογίσουν και την ελάχιστη αμοιβή του τοπογραφικού με το άρθρο 23 που σημαίνει ότι ακόμα και ως επίβλεψη με εκτός έδρας η αμοιβή θα έβγαινε πολύ μικρότερη αυτής που υπολόγισες. Θέλω να πω ότι ίσως τελικά η εταιρεία της οποίας το πρόγραμμα διαθέτω και εγώ δεν έκανε λάθος αλλά έκανε η πολεοδομία.

Η δική μου εμπειρία είναι ότι στον ΤΟΛ είναι πολύ καλοί γνώστες της νομοθεσίας και εξυπηρετικοί και μάλιστα σε πρόβλημα που είχα με τις αμοιβές σε μια στατική μελέτη βρήκαμε bug στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.