Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αύξηση συντελεστή δόμησης κατά 5% λόγω ενεργειακής κλάσης κτιρίου Α+


Recommended Posts

Θυμάμαι πολύ καλά ότι τα ΦΒ στη στέγη (όχι net-metering) δεν λαμβάνονται υπόψη στο ΠΕΑ και επομένως δεν ανεβάζουν ενεργειακή κατηγορία.

Δεν ξέρω τι ισχύει για net-metering.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, maneni said:

επειδή ως πολιτικός μηχ πραγματεύεσαι με κατασκευές (κτιριακά, υποδομές κλπ), όντως τα 60 χρόνια μπορεί να σου φαίνονται λίγα. Για εμάς όμως είναι αρχαία ιστορία.

Όσον αφορά την απόδοση,  ως "ειδικός" σου λέω ότι δεν είναι καθόλου θεωρητικές. Άλλο είναι το θεωρητικό ...... 

 

Ως προς το θέμα δεν μου φαίνεται απίθανο να μπορέσει με τις κατάλληλες παρεμβάσεις να φθάσει σε Α+.  Είδα όμως ότι δεν έχεις αναφέρει καθόλου θερμομόνωση.

Δίκιο έχεις ότι δεν έχω αναφέρει τη θερμομόνωση και δεν είναι τυχαίο αλλά σε κάθε περίπτωση είναι κάτι για το οποίο θα ληφθεί απόφαση σε μεταγενέστερο χρόνο και μετά τη σύνταξη της μελέτης. Σε πρώτη φάση προσπαθώ να βρω αν το Άρθρο 25 του ΝΟΚ ισχύει και για την περίπτωση υφισταμένων κτιρίων, δεν ξέρω αν έχει κάποιος άποψη επ'αυτού.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά επειδή μάλλον είναι έτσι όπως τα λέει ο @antloukidis (νόμιζα το αντίθετο), τότε δυσκολεύουν τα πράγματα καθώς εκεί θα ποντάριζα περισσότερο για να ανέβει τόσο ψηλά ένα υφιστάμενο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

να διευκρινίσω κατ'αρχάς ότι δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής, ο συνεργάτης μου πάντως μου είχε στείλει:

Από ΤΟΤΕΕ-1/2017 , κεφ.6.3 (σελ.174 pdf)
 
Για την εκτίμηση της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου και την έκδοση Ενεργειακού πιστοποιητικού, στους υπολογισμούς λαμβάνονται υπόψη τα φωτοβολταϊκά (ΦΒ) που διαθέτει το κτήριο για κάλυψη του συνόλου ή μέρους των αναγκών του σε ηλεκτρική ενέργεια (με ή χωρίς συμψηφισμό της παραγόμενης ενέργειας από τα ΦΒ με την καταναλισκόμενη ηλεκτρική ενέργεια -NET METERING) και αλλά όχι για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας που εγχέεται στο δίκτυο (πωλείται στον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας) η οποία δεν συμψηφίζεται με την ιδιοκατανάλωση. Στην περίπτωση της ιδιοκατανάλωσης χωρίς συμψηφισμό, το ενεργειακό ισοζύγιο της παραγόμενης ενέργειας με την καταναλισκόμενη ηλεκτρική ενέργεια του κτηρίου γίνεται σε μηνιαία βάση και η επιπλέον πλεονάζουσα παραγόμενη ενέργεια από τα ΦΒ αγνοείται. Στην περίπτωση της ιδιοκατανάλωσης με συμψηφισμό, το ενεργειακό ισοζύγιο της παραγόμενης ενέργειας από τα ΦΒ με την καταναλισκόμενη ηλεκτρική ενέργεια του κτηρίου γίνεται σε ετήσια βάση και πάλι η επιπλέον πλεονάζουσα παραγόμενη ενέργεια από τα ΦΒ αγνοείται.
 
Από το παραπάνω καταλαβαίνω καταλαβαίνω ότι τα ΦΒ επηρεάζουν θετικά την ενεργειακή απόδοση του κτιρίου (τόσο με όσο και χωρίς net metering) απλά ότι η πλεονάζουσα ενέργεια (αφού καλύψουμε τις ανάγκες του κτιρίου) αγνοείται.
Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

και εγώ έτσι γνώριζα, αλλά όταν έψαξα να δω που δηλώνονται δεν μπόρεσα να το βρω (εννοώ στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ). Βάζοντας ΦΒ σύστημα (ή εν πάση περιπτω΄ση κάτι αντίστοιχο) είναι εύκολο να επιτύχεις ότι κατηγορία θέλεις.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

επίσης θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να μάθω αν κάποιος έχει καταφέρει να ολοκληρώσει τη διαδικασία αυτή, έστω και με το προηγούμενο σύστημα (έντυπος τρόπος έκδοσης αδειών)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 13/4/2019 at 9:20 ΜΜ, Roy_Hobbs said:

επίσης θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να μάθω αν κάποιος έχει καταφέρει να ολοκληρώσει τη διαδικασία αυτή, έστω και με το προηγούμενο σύστημα (έντυπος τρόπος έκδοσης αδειών)

Αλήθεια υπάρχει κανένας που να ολοκλήρωσε τη διαδικασία να μας πει; Του άρθρου 25;

ενα τελικό πεα του κτιρίου και ολα καλά;(εννοώ με την πλήρη  κατασκευή τα της μεα) 

ξερετε αν υπάρχει ελεγκτής για τα ηλεκτρομηχανολογικά που πρέπει να περάσει στο τελος όπως είναι ο ελεγκτής δόμησης; 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Είναι σαφές στο άρθρο 2 του ΝΟΚ : το άρθρο 25 παντού, το άρθρο 10Α μόνο εντός σχεδίου και το άρθρο 10 μόνο σε κάποιες περιοχές εντός σχεδίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kan62 said:

Είναι σαφές στο άρθρο 2 του ΝΟΚ : το άρθρο 25 παντού, το άρθρο 10Α μόνο εντός σχεδίου και το άρθρο 10 μόνο σε κάποιες περιοχές εντός σχεδίου.

Ευχαριστώ πολύ . Το αναφέρει σαφώς αλλά πού μυαλό με τόσα που έχουμε στο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.