Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακο στο Management


Klsa Eoetis

Recommended Posts

Είμαι στο τελευταιο ετος σπoυδων μου στους Μηχανολογους Μηχανικους του ΕΜΠ, εχω μεσο ορο 7.5 και σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στο management.


Eιμαι μεταξυ του Imperial και του London Βusiness School.


Γνωριζετε κατα ποσο αυτα ανοιγουν οντως ''πορτες''στην Ελλαδα; (δε με ενδιαφερει να εργαστω στο εξωτερικο)


Τι πρωτο μισθο μπορεις να αξιωσεις τη σημερινη εποχη με αυτα;


Τι πιθανοτητες εχω να με παρουν/τι ποσοστο δεχονται;


Kαθε συμβουλη-γνωμη ευπροσδεκτη.


Ευχαριστω εκ των προτερων 


Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι στο τελευταιο ετος σπoυδων μου στους Μηχανολογους Μηχανικους του ΕΜΠ, εχω μεσο ορο 7.5 και σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στο management.

Eιμαι μεταξυ του Imperial και του London Βusiness School.

Γνωριζετε κατα ποσο αυτα ανοιγουν οντως ''πορτες''στην Ελλαδα; (δε με ενδιαφερει να εργαστω στο εξωτερικο)

Τι πρωτο μισθο μπορεις να αξιωσεις τη σημερινη εποχη με αυτα;

Τι πιθανοτητες εχω να με παρουν/τι ποσοστο δεχονται;

Kαθε συμβουλη-γνωμη ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω εκ των προτερων 

 

 

Θα πω κάτι που το έχω ξαναπεί και σε άλλα αντίστοιχα θέματα. Μην κάνεις μεταπτυχιακό για να σου ανοίξει πόρτες στην Ελλάδα, κάντο για τον εαυτό σου πρώτα. Τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια μπορούν όντως να σου ανοίξουν πόρτες αλλά στο εξωτερικό, για εδώ μην το σκέφτεσαι καν, το θεωρώ μάλλον απίθανο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας 20ετη εμπειρία στον χώρο και όντας τυχερός αφού κατέχω μια πολύ καλή θέση σε βιομηχανία μπορώ να σου πω ότι δυστυχώς πλέον πόρτες για τους μηχανικούς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Από αντίστοιχη θέση μπορώ να συμπληρώσω και εγώ ότι μόνο με γνωριμίες ανοίγουν πόρτες στην Ελλάδα. Αλλιώς τυχερός και ευχαριστημένος θα είσαι αν βρεις με 800 ευρώ κάπου....

Link to comment
Share on other sites

Τι management στις Ελληνικές Εταιρείες! Αυτό που μετράει είναι πόσα κυβικά θα ρίξεις, πόσα θα σκάψεις, κακήν-κακώς για να πληρωθείς>>>

Με όποιο τρόπο μπορείς.....>>>>

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι που το έχω ξαναπεί και σε άλλα αντίστοιχα θέματα. Μην κάνεις μεταπτυχιακό για να σου ανοίξει πόρτες στην Ελλάδα, κάντο για τον εαυτό σου πρώτα. Τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια μπορούν όντως να σου ανοίξουν πόρτες αλλά στο εξωτερικό, για εδώ μην το σκέφτεσαι καν, το θεωρώ μάλλον απίθανο.

Eιναι το κοστος των 50.000 ευρω που το καθιστα απαγορευτικο αν δεν συνεπαγεται ανοιγματος πορτων

Link to comment
Share on other sites

Eιναι το κοστος των 50.000 ευρω που το καθιστα απαγορευτικο αν δεν συνεπαγεται ανοιγματος πορτων

 

Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι σχετικό όμως.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με ορισμένα εκ των ανωτέρω.

 

Όντως το ΜΠΤΧ το κάνεις για τον εαυτό σου και με κριτήριο τι σου αρέσει, τι τρέχει στην αγορά και τι προβλέπεται για το μέλλον.

 

Στην Ελλάδα η κατασκευή έχει νεκρώσει και για να μπεις σε όσες εταιρίες έχουν έργο, σοβαρές εταιρίες, θες είτε κάποιο γνωστό είτε να εντυπωσιάσεις με το βιογραφικό σου και τις γνώσεις σου.

 

Δυστυχώς σοβαρες εταιρείες στην Ελλαδα έχουν μείνει πολύ λίγες (πάντα ήταν λίγες) και τα έργα έχουν μειωθεί σε μεγάλο βαθμό.

 

Ο μισθός είναι ότι ζητήσεις και που θα πέσεις και τι έχει γράψει το budget για τη θέση αυτή.

 

Για να καταλάβεις, έχουν ανοίξει θέσεις εργασίας για γραμματειακή υποστήριξη - χθες 17/11/16 - και ζητούν Autocad και Prodgect.

 

Ολοκληρώνοντας κάνε για τον εαυτό σου ότι θεωρείς καλύτερο, στη θέση σου θα κοιτούσα το έξω εφόσον και οι σπουδές σου θα είναι εκεί οπότε και με τη γλώσσα έχεις πλεονέκτημα και σου είναι πιο εύκολο να έρθεις σε επαφη με την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε συνδέσει το επάγγελμα του μηχανικού με την μελέτη η την κατασκευή και όλα οι συζητήσεις στρέφονται γύρω από αυτό. Υπάρχουν όμως και οι βιομηχανίες κάποιες αρκετά σοβαρές και στην Ελλάδα κυρίως οι πολυεθνικές όπου η ιεράρχηση γίνεται και μέσω προσόντων

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε συνδέσει το επάγγελμα του μηχανικού με την μελέτη η την κατασκευή και όλα οι συζητήσεις στρέφονται γύρω από αυτό. Υπάρχουν όμως και οι βιομηχανίες κάποιες αρκετά σοβαρές και στην Ελλάδα κυρίως οι πολυεθνικές όπου η ιεράρχηση γίνεται και μέσω προσόντων

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Και γω σε ενα τετοιο περιβαλλον αναφερομαι. Εχεις καποιο παραδειγμα προσωπικο/απο φιλο/γνωστο που να το επιβεβαιωνει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.