Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καδ - έναρξη και Σια


lefakos

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

μπορεί να φανεί σε κάποιους περίεργο ή αστείο (λόγω χαλεπών καιρών και λοιπών καταστάσεων)

αλλά τις επόμενες μέρες θα ανοίξω βιβλία για πρώτη φορά (στα 36), βρήκα ένα μικρό χώρο που έκλεισα σήμερα (ενοίκιο)

εδώ στην μικρή επαρχιακή πόλη που έχω μετακομίσει τα τελευταία 2 χρόνια ..... και θα το παλέψω...

 

Αρχιτέκτονας είμαι, έχω κάποια εργασιακή εμπειρία αλλά ποτέ δεν έτυχε να δουλέψω με μπλοκάκι (νοών νοείτω)

οπότε δεν έχω καθόλου ιδέα δυστυχώς για όλα τα διαδικαστικά . Θα μου πείτε πήγαινε στην εφορία και ρώτα τι χρειάζεται για την έναρξη , 

οκ θα το κάνω απλά θα με ενδιέφερε και η άποψη των ειδικών , με τα ΚΑΔ πχ, τι βάζω ? πόσα βάζω ? εκτός από αρχιτεκτονικές

υπηρεσίες θα ήθελα να βάλω και κωδικούς για γραφιστικές υπηρεσίες και για μαθήματα κατ'οικον (για σχεδιαστικά προγράμματα πχ)

Στην εφορία δεν πιστεύω να είναι πρόθυμοι να κάτσουν να μου αναλύσουν ή πολύ πιθανό να μη ξέρουν καν για τον κλάδο μας τι ακριβώς αντιστοιχεί !

 

Διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι για το γραφείο δεν χρειάζεται άδεια λειτουργίας κτλ απλά μπαίνεις ένα πρωί και λες ανοίξαμε και σας περιμένουμε ...! (εκτός να άλλαξε κάτι

γιατί αυτά που διάβαζα είχαν γραφτεί αρκετά παλιότερα)

 

Ισχύει ακόμα μια σφραγίδα μεγάλη - μια μικρή ?

 

Μπλοκάκι ένα ατρύπητο  για ιδιώτες - ένα τρυπημένο για εταιρίες κτλ

 

Πόσο εύκολο είναι να κρατάω το έσοδα - έξοδα μόνος στην αρχή ? γίνεται ή επειδή συνέχεια αλλάζουν οι νόμοι κτλ θα την πατήσω ? αξίζει να ασχοληθώ ?

 

δεν ξέρω τι άλλο να ρωτήσω ... αν έχετε διάθεση συμπληρώστε μια συμβουλή κάτι για το ξεκίνημα , σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα πράγματα που πρέπει να προσέξει

 

κάποιος που ξεκινάει τώρα ...

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

..... αν έχετε διάθεση συμπληρώστε μια συμβουλή κάτι για το ξεκίνημα , ..

Για ξεκίνημα εδώ βάλε και την ειδικότητα σου στο προφίλ σου συνάδελφε.

 

 

Μια βόλτα σε ένα λογιστή στο συνιστώ. Όπως έχουμε εμείς για την πολεοδομική νομοθεσία χιλιάδες ερμηνευτικές κλπ έτσι και με τα φορολογικά γίνεται την Πόπης.

 

 

άποψη μου (όχι σίγουρο) μη βάλεις ΚΑΔ πέραν του αρχιτέκτονα μηχανικού μέχρι να το χρειαστείς από κάποια εργασία που θα σου ανατεθεί. (πχ μαθήματα γραφιστικά που λες κλπ). Είναι σχετικά εύκολο και ο λογιστής θα σου πει.

 

 

Σφραγίδα μεγάλη. Τόσο μπελά κάναμε να τελειώσουμε τα πολυτεχνεία να μη πουλάμε και μούρη ότι έχουμε μεγάλη σφραγίδα.  

 

 

Αυτά Λευτέρη και καλές δουλειές να έχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

το θέμα των ΚΑΔ με απασχολεί κι εμένα. υπάρχει κάποια νομοθεσία που να εξηγεί επακριβώς ποιές δραστηριότητες περιλαμβάνει κάθε ΚΑΔ; (πχ μια λίστα με τα έγγραφα που χρειάζονται υπογραφή αρχιτέκτονα και ονομάζονται όλα μαζί "αρχιτεκτονικές υπηρεσίες").

 

επίσης αν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να λέει τα απαραίτητα τυπικά προσόντα για να εξασκήσεις το εκάστοτε ΚΑΔ και ποιά ΚΑΔ μπορούν να ασκηθούν ταυτόχρονα στην ίδια ατομική επιχείρηση, ποιά απαιτούν επαγγελματική στέγη και ποιά μπορούν να εξασκηθούν με έδρα το σπίτι.

 

ένα πιο προχωρημένο ερώτημα είναι τα αντικείμενα που μπορείς να αγοράσεις με τιμολόγιο (ανά ΚΑΔ) για να γλιτώσεις ΦΠΑ.

μιλάμε για απαρίθμηση: αυτό επιτρέπεται, αυτό όχι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

πήγα στην εφορία για έναρξη με ΚΑΔ 71.11.00.00 γενικές υπηρεσίες αρχιτεκτόνων σαν κύρια

και 71.12.00.00 υπηρεσίες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες σαν δευτερεύουσα 

 

αλλά δεν τα δέχτηκαν γιατί δεν μπορείς , λέει, να βάλεις γενικές κατηγορίες αλλά πρέπει να διαλέξεις από 'το δέντρο' πιο ειδικά παρακλάδια ...

 

έχει κάποιος την καλοσύνη να με συμβουλέψει στο τι να βάλω ? παίζει ρόλο τελικά αν είναι 2 ή περισσότεροι ΚΑΔ ? (υπάρχουν αναφορές στο φόρουμ για έξτρα χρεώσεις στην περαίωση κτλ)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι κωδικοποιημένοι οι ΚΑΔ, μπορείς να βάλεις κατηγορία CPA (η οποία περιλαμβάνει όλες τις υποκατηγορίες και τις πιθανές εθνικές δραστηριότητες), δηλαδή στην περίπτωσή σου ένα παράδειγμα είναι το 71.11.20.00 (Υπηρεσίες αρχιτεκτόνων για κτίρια) που περιλαμβάνει όλα τα 71.11.2Χ.ΧΧ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω τον βασικό 71.12.00.00 (Δραστηριότητες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών) από το 2009 (τότε που άλαξαν κωδικοποίηση) και ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα.

 

Π.χ. στο Ε3 στον κωδ.761 που δηλώνουμε-πληκτρολογούμε εμείς τον ΚΑΔ που αντιστοιχεί στα μεγαλύτερα ακαθαριστα έσοδα για να προχωρήσουμε στην διαδικασία υποβολής της δήλωσης.  

post-2272-0-94279600-1481116343_thumb.jpg

post-2272-0-80095600-1481116609_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

πράγματι, οι οδηγίες συμπλήρωσης λένε ότι μπορείς να δηλώσεις μέχρι και τετραψήφιο. επειδή όμως ο συγκεκριμένος κλάδος περιλαμβάνει δουλειές που θέλουν διάφορες άδειες ασκήσεως επαγγέλματος (δύσκολο να τις έχεις όλες), γι' αυτό μάλλον του είπαν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι υπαρχει θεμα αναφορικα σε επιδοτήσεις που θελει να εχεις δηλωμενο πιο κατω επιπεδο ΚΑΔ.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.