Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καδ - έναρξη και Σια


lefakos

Recommended Posts

ευχαριστώ πολύ για τις άμεση ανταπόκριση , αλλά δυστυχώς λόγω πίεσης χρόνου δεν πρόλαβα να τις δω έγκαιρα και τώρα γύρισα από την εφορία ...

ενώ ο λογιστής μου από την Αθήνα μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα με αυτά που μου είχε βάλει στο Μ1-Μ2 δηλ

 

ΚΑΔ 71.11.00.00 γενικές υπηρεσίες αρχιτεκτόνων σαν κύρια

και 71.12.00.00 υπηρεσίες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες σαν δευτερεύουσα

 

εδώ στα Χανιά δεν ήθελαν να δεχτούν ΚΑΔ κάτω από 5 ψηφία

 

και αυτά που έβαλα είναι τα παρακάτω (βλ. φώτο)

 

 

11111.jpg

 

 

υγ. τώρα παρατήρησα ότι το γενικό 71110000 που δεν περνούσε με τίποτα μου το έχει βάλει στα δευτερεύοντα .... ότι να ναι

υγ2 με αυτά που έχω βάλει είμαι οκ ? πιο πολύ θα ασχοληθώ με ανακαινίσεις , άδειες καταστημάτων (υγ. ενδιαφέροντος και μη) αλλά και οικίες  και θέλω να ασχοληθώ και με την επίβλεψη των έργων αυτών

Edited by lefakos
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι με τους ΚΑΔ αυτούς.

 

Το αν γίνονται δεκτοί 4ψήφιοι ΚΑΔ ή μόνο 5ψήφιοι και κάτω, εναπόκειται στην ψυχοσύνθεση της κάθε ΔΟΥ...

 

Στα άλλα που ρώτησες:

- Πράγματι δε χρειάζεται άδεια λειτουργίας

- Για τη σφραγίδα κανονικά θες μία "Σφραγίδα μηχανικού" 8x3cm με τις προδιαγραφές του ΤΕΕ (χωρίς ΑΦΜ), με την οποία θα σφραγίζεις σχέδια, τεχνικές εκθέσεις κλπ. και μία "φορολογική σφραγίδα" που θα έχει και ΑΦΜ για να σφραγίζεις π.χ. τα τιμολόγια, τις αποδείξεις και ό,τι άλλο χρειάζεται τα φορολογικά στοιχεία. Πολλοί χρησιμοποιούν όμως μόνο μία σφραγίδα.

- Όλα τα στοιχεία είναι πλέον αθεώρητα ("ατρύπητα")

- Αν δεν ξέρεις από φορολογικά, έχεις 2 επιλογές: ή να διαβάσεις (πολύ) και να ενημερώνεσαι συνεχώς για τις αλλαγές ή να πας σε λογιστή. Δεν είναι δύσκολο να κρατάς έσοδα-έξοδα, το δύσκολο είναι να είναι όλα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ stat!

 

H μεγάλη λεπτολόγηση στους ΚΑΔ αφορά κυρίως προγράμματα επιχορήγησης , τα οποία επιχορηγούν συγκεκριμένες δραστηριότητες και υποδεικνύουν και τους επιλέξιμους ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα καλά, γίνεται δηλαδή για μια εργασία η οποία περιλαμβάνει ένα ή πολλά σχέδια, να μπορεί τα σφραγίζει ο ένας μηχανικός "χωρίς φορολογική σφραγίδα"  και ο άλλος να κόβει μόνο τιμολόγια μπλοκ κλπ με την δική του "φορολογική" του σφραγίδα για την ίδια εργασία ? Λάθος μου ακούγετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, έχουν περάσει κάποια χρόνια από την ανάρτηση αυτή αλλά μιας και βρίσκομαι στην ίδια θέση, να προσπαθώ να κάνω έναρξη ως αρχιτέκτονας και να ενδιαφέρομαι να μπορώ να κόβω και για δουλειές όπως γραφιστική, αναρωτιόμουν αν τελικά έβγαλες κάποια άκρη (το εύχομαι)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.