Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση ως τις 30/12/2016 η καταβολή του ΤΣΜΕΔΕ Β2016


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι δίκαιη προταση γιατί θα μας βγάλει μία τουλαχιστον θηλειά. Το κακό είναι ότι δεν τους νοιάζει αν εμείς πάρουμε ποτέ σύνταξη, γιατί απλά δεν θα πάρουμε τίποτα παραπάνω από μία εθνική σύνταξη που δεν θα έχει σχέση με τα χρόνια ασφάλισης. Αυτό γιατί πλέον η ανταποδοτικότητα του συστήματος πήγε χαμένη. Πλέον το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι υγειές. Φοβάμαι ότι θα συντηρήσουν τις ρυθμίσεις για να μαζέυουν  ότι μπορούν. Μακάρι όμως να περάσει γιατί εγώ θα το χρησιμοποιήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι και φίλοι χωρις να θελω να δωσω κανενα ελαφρυντικο σε κανεναν απο αυτους που μας φεσωνουν με τα χαρατσια μιας συνταξης που δε θα δουμε ποτε πιστεύω οτι οι πρώτοι υπαιτιοι της καταστασης ειμαστε εμεις για οτι συμβαινει στο κλαδο μας και παλια αλλα ακομα και τωρα... Γιατι? Γιατι πολυ απλα αν ειχαμε προστατευσει τις αμοιβες μας και δε περνανε καποιοι 40 ευρω το ΠΕΑ και το 400 ευρω τα αυθαιρετα μεικτα κιολας για να ξεφτιλιζουν την αγορα τωρα θα ειχαμε κατι παραπανω...και δε μιλαω καν να περναμε τις νομιμες...Αν περναμε 100 ευρω σε ΠΕΑ και 1000 για αυθαιρετα μινιμουμ(που εκει ειναι η ελαχιστη καταβολη για την δουλεια αυτη κατα την γνωμη μου) παλι την ιδια δουλεια θα ειχαμε αλλα με περισσοτερα κερδη....αλλα δε βαζουμε μυαλο...σε λιγο θα φτασει σε 20 ευρω το ΠΕΑ και θα μας φταινε ολα τα υπολοιπα πλην των συναδελφων αυτων που καταστρεφουν το επαγγελμα μας και διαφημιζονται στα διαφορα σαιτ γεματοι υπερηφανια που διαλυουν και το τελευταιο ψιχουλο που εχει περισσεψει στον κλαδο μας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πλήρωσα μόλις το μπουρδελο και να το βάλουν εκεί που ξέρουν... Έδωσα 1576 τέλη Οκτώβρη, 1660 μου κράτησε από επιστροφή φόρου το ταμείο αρχές του μήνα για να προπληρωσω δόσεις..1576 πριν λίγο. Όλα αυτά γιατί ένας μαλακας με ονοματεπώνυμο θέλει να πληρωθούν όπως λέει οι παππούδες να παίζουν τάβλι στα καφενεία και να έχει να τους ξανακοψει από τη σύνταξη.. Στόχος ζωής να μην κόψω τίποτα σε κανέναν παρά μόνο στην εταιρεία που θα προσπαθήσω να κάνω πλακάκια να μην παίρνει το κράτος τίποτα.. Δεύτερος στόχος να τους διαγράψω το χρέος και να τους φεσωσω μεχρι που να μην υπάρχει αύριο με νέα ρύθμιση..

τρίτον το σπίτι τους μέσα, καρκίνο και ατύχημα

Τελευταίο μπράβο σε όλους όσους αγωνίστηκαν (εξαιρώ τον εαυτό μου γιατί είμαι ηλίθιος), κουράγιο σε όσους αγωνιούν μην χαλάτε την υγεία σας για τους παπαρες.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  Γενικά διαβάζω σωστά πράγματα απο τις απόψεις παραπάνω. ΟΜΩΣ, ισως πρόκειται 

για απόψεις της μειοψηφίας, όπως φάνηκε απο τις εκλογές του προηγούμενου μήνα.

  Το να ψάχνεις δανεικά για να πληρώσεις το τσμέδε, ιδιως συνάδελφοι με 20 χρόνια κα βάλε 

προυπηρεσία, είναι ΒΙΑ. Το να σε εμπάιζει ο κάθε  στηςπου βολεμένος καρεκλάτος που 

πιθανότατα δε πλήρωσε ΠΟΤΕ απ την τσέπη του ασφαλιστικές εισφορές ειναι κατάντια.

  Οταν σου παίζουν τα λεφτά στον "ιππόδρομο" ή στα κουρευουν με την ψιλή και δε λογοδοτεί

κανείς τότε μιλάμε για αλητεία.

  ΑΛΛΑ δέν φταίει αυτός αυτοι κλπ.... ότι σκατά ειναι ο δήμαρχος είναι και  οι ψηφοφόροι... ο κλάδος μάς

είναι για γέλια, απο πολλές απόψεις τις οποίες για να αναλύσω θέλω ώρες και ενα σεντόνι κείμενο.

  Οσο για τον αν ειναι πολιτική ή επαγγελματική η συζήτηση, η γνώμη μου είναι ότι είναι άστοχος ο διαχωρισμός.

Τα πάντα είναι πολιτική, όπως και πίσω απο τα πρόσωπα κρύβονται πολιτικές.

  Άλλωστε στην Ελλάδα, η πλειοψηφία είναι με την ελέυθερη αγορά (εδω γελάμε), αρκει να τα αρπάξει απο το δημόσιο...

  Στο θέμα μας τώρα, προσωπικά, δεν το πλήρωσα....Το θεωρώ λαλακία να πληρώσω 3η φορά σέ ένα χρόνο (οι 2 πρώτες ήταν

λόγω παρατάσεων 2015β και 2016α) πόσο μάλλον δέ 2η φορά μετα τον οκτώβριο....

Link to comment
Share on other sites

  Γενικά διαβάζω σωστά πράγματα απο τις απόψεις παραπάνω. ΟΜΩΣ, ισως πρόκειται 

για απόψεις της μειοψηφίας, όπως φάνηκε απο τις εκλογές του προηγούμενου μήνα.

  Το να ψάχνεις δανεικά για να πληρώσεις το τσμέδε, ιδιως συνάδελφοι με 20 χρόνια κα βάλε 

προυπηρεσία, είναι ΒΙΑ.

Αγαπητέ συνάδελφε έβαλες τα πράγματα στην θέση τους γιατί τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πόσο διαφορετικά εγώ βλέπω όλα αυτά που γίνονται και πόσο διαφορετικά οι άλλοι. Ένα παράδειγμα ο ασφαλιστικός μας φορέας. Τι λύση είναι αυτή για να εξυγιάνω το ΤΣΜΕΔΕ ιδρύω δύο νέους φορείς ΕΤΑΑ και ΕΟΠΥ και για εξυγιάνω και αυτούς ιδρύω το ΕΚΦΑ και το κερασάκι στην τούρτα κατασκευάζω και νέα πολυτελή γραφεία στην Κλαυθμώνος αλλά δεν έχω λεφτά να πληρώσω τις συντάξεις.

Τονίζω τις απόψεις σου

Το να ψάχνεις δανεικά για να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ, ιδίως συνάδελφοι με 20 χρόνια και βάλε προϋπηρεσία, είναι ΒΙΑ

Το να σε εμπαίζει ο κάθε βολεμένος που πιθανότατα δε πλήρωσε ποτέ από την τσέπη του ασφαλιστικές εισφορές είναι ΚΑΤΑΝΤΙΑ

Τα πάντα είναι πολιτική, όπως και πίσω από τα πρόσωπα κρύβονται πολιτικές

Στην Ελλάδα, η πλειοψηφία είναι με την ελέυθερη αγορά αρκει να τα αρπάξει απο το δημόσιο

Και εγώ δεν πλήρωσα το ΤΣΜΕΔΕ Β' ΕΞΑΜΗΝΟΥ γιατί τον Νοέμβρη πλήρωσα το ΤΣΜΕΔΕ Α' ΕΞΑΜΗΝΟΥ, εδώ και 4 μήνες πληρώνω ΕΝΦΙΑ, τον Νοέμβρη πλήρωσα την τελευταία δόση του ΦΟΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, και μόλις πλήρωσα τα ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ αρκετά λοιπόν φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι  μην  τρελαθούμε  κιολας  το  ασφαλιστο  είναι  πυρηνικη βομβα  που  θα  σκασει  μεχρι  το  20-22

αν  θελετε  να  μαθετε  περιπου  8  δις  ευρω  πανε  σε  συνταξεις  κατω  των 60  ετων

100 χιλαδες μπλοκακια  χαιρετησαν  κλεφτικα  την  εφορια  εντος  2016 και  εκλεισαν  βιβλια

χιλιαδες  επιχειρήσεις  μετακομισαν  βαλκανια  κυπρο  εντος  2016

όλα  αυτά  θα  αποτυπωθουν  στα  στατιστικα  στοιχεια τα επομενα  χρονια  με  πολύ  πονο  για  τους  σημερινους  συνταξιούχους και 

για  τους  επομενους  που  δεν  θα  παιρνουν  πανω  από λιγα ευρω  ,  οσοι  ακομα  δινουν  χρηματα  τα  πετανε  στο  καλαθι  των αχρηστων

δεν  θα  παρουμε  τιποτα  ενώ  οι  παροχες  υγειας  θα  γινουν  βενεζουελας  ,  αυτά  τα  λιγα  και  καλη  φωτιση  με την νεα χρονια .

Link to comment
Share on other sites

Χάνουμε την ασφαλιστική κατηγορία (1η) αν δεν πληρώσουμε το B/2016?

Το τελευταίο ήταν αυτό, αυτό θα γινόταν αν δεν είχε πληρωθεί το Α/2016.

Σωστά;

Έτσι κι αλλιώς από το 2017 αλλάζουν όλα αλλά ξέρει κάτι κάποιος για το Β/2016;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.