Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τουβλα η τουβλετα?


 
dklap

Recommended Posts

Καλήμερα σε όλους,

 

σχεδιάζω να κατασκευάσω το σπίτι μου( μεζονέτα 135 τμ) και έχω φτάσει σε ένα δίλημμα για το τρόπο κατασκευής της τοιχοποιίας.

 

Ο μάστορας μου, προτείνει( από μεγάλη εμπειρία) να τον κατασκευασουμε με διπλό τούβλο και μετά την εξωτερική μόνωση.

 

Ο μηχανικός μου θεωρεί οτι θα έχω προβλήματα σε σεισμούς αν δεν πλήξουμε τα τούβλα. Πρόβλημα όμως έτσι με ηχομόνωση και θερμομόνωση άσχετα αν θα εφαρμόσουμε κέλυφος.

 

Για την τουβλετα τi άποψη έχετε;

 

Στο χτίσιμο ειναι ποιο οικονομική; Στην εγκατάσταση των ηλεκτρολογικων υπάρχει περίπτωση να σπάσει (αυτό φοβάται ο μάστορας μου);

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1) Για φερουσα τοιχοποιια θελεις παχος συμπαγους τοιχου απο τουβλα 25 ή 30 εκατοστα αναλογα με την περιπτωση πλεγμετα ποτε σε παραλληλες στρωσεις . .

2) Σημαντικο λογο στην αντοχη της τοιχοποιιας παιζει η αντοχη του τουβλου.οσο μεγαλυτερο ειναι το εμβαδον των οπων σε σχεση με το συμπαγες τμημα τοσο μικροτερη η αντοχη (βλ. σχετιkα για φερουσα τοιχοποιια  EC6 και Εθνικο Κειμενο Εφαρμογης οπου π.χ αναφερεται για σεισμογενεις περιοχες μεγιστο ποσοστο κενων /ογκο λιθοσωματος 50% , ελαχιστη αντοχη λιθοσωματος καθετα στην πλευρα εδρασης 2,5 N/mm2 κ.λ.π).

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μου θεωρεί οτι θα έχω προβλήματα σε σεισμούς αν δεν πλήξουμε τα τούβλα.

 

Προφανές εννοείς "πλέξουμε"...

 

Εγώ προσωπικά είμαι κατά της μη πλέξης των τούβλων και δεν βρίσκω κανένα θετικό στο να χτιστούν 2 δρομικοί τοίχοι σε επαφή. Η μπατική τοιχοποιία κατά την γνώμη μου είναι υποχρεωτικά πλεκτή, για να συμπεριφέρεται σαν ενιαίο στοιχείο (πάχος τοίχου 2 ή και 3 τούβλα).

 

Σε ό,τι αφορά την τουβλέτα, υπάρχουν πολλά είδη με διαφορετικά πάχη και διαφορετική μορφή και διάταξη οπών. Αν ο ηλεκτρολόγος που θα σκάψει μετά είναι καλός κι όχι κανένας "κατσαπλιάς", δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

 

 

Υγ: Από την στιγμή που αποφασίσατε εξωτερική θερμομόνωση, πώς και δεν σκεφτήκατε ytong ή αντίστοιχα υλικά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανές εννοείς "πλέξουμε"...

 

Εγώ προσωπικά είμαι κατά της μη πλέξης των τούβλων και δεν βρίσκω κανένα θετικό στο να χτιστούν 2 δρομικοί τοίχοι σε επαφή. Η μπατική τοιχοποιία κατά την γνώμη μου είναι υποχρεωτικά πλεκτή, για να συμπεριφέρεται σαν ενιαίο στοιχείο (πάχος τοίχου 2 ή και 3 τούβλα).

 

Σε ό,τι αφορά την τουβλέτα, υπάρχουν πολλά είδη με διαφορετικά πάχη και διαφορετική μορφή και διάταξη οπών. Αν ο ηλεκτρολόγος που θα σκάψει μετά είναι καλός κι όχι κανένας "κατσαπλιάς", δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

 

 

Υγ: Από την στιγμή που αποφασίσατε εξωτερική θερμομόνωση, πώς και δεν σκεφτήκατε ytong ή αντίστοιχα υλικά;

Χρειάζομαι την θερμοχωρητικότητα των τούβλων.

Link to comment
Share on other sites

dklap εννοεις φερουσα τοιχοποιια ή η οικοδομη σου θα εχει σκελετο απο σκυροδεμα;

Οικοδομή (μεζονέτα) με το που  θα τελειώσουν τα μπετά θα φέρω τον τούβλα. Εκει κόλλησα!!!!

 

Παιδιά αυτό εννοώ. Με τοποθέτηση των τούβλων κάθετα στην εξωτερική μόνωση δεν έχω απώλεια θερμότητας?

 

11-10.jpg?itok=aA9e9EUN

 

1. Εσωτερικό επίχρισμα (π.χ. ασβεστοτσιμεντοκονίαμα πάχους 2,0 cm).

2. Υφιστάμενη μπατική τοιχοποιία.

3. Εξωτερικό επίχρισμα υφιστάμενης τοιχοποιίας (καθαιρείται, εφόσον είναι σαθρό).

4. Κόλλα επικόλλησης θερμομονωτικής στρώσης (σημειακή τοποθέτηση).

5. Θερμομονωτική στρώση.

6. Στοιχεία στήριξης θερμομονωτικής στρώσης (μανιτάρια).

7. Πρώτη στρώση επιχρίσματος.

8. Υαλόπλεγμα ή μεταλλικό πλέγμα.

9. Δεύτερη στρώση επιχρίσματος.

10. Προεπάλειψη.

11. Τελική στρώση επιχρίσματος.

12. Βάση στήριξης θερμομόνωσης.

Edited by dklap
Link to comment
Share on other sites

Η εννοια της φερουσας τοιχοποιας ειναι σαφης.Αν η τοιχοποιια σου ειναι μη φερουσα (οπως προκυπτει ) τοτε βαλε οτι θελεις.Το πλεξιμο βοηθα σφαλως στην αυξηση της αντοχης της τοιχοποιιας ομως εσυ θα κρινεις ποσο το θεωρεις  απαραιτητο  για την κατασκευη σου.Παντως οι κανονισμοι δεν προβλεπουν να λαμβανεται υποψιν η μη φερουσα τοιχοποιια στον αντισεισμικο υπολογισμο.

Το πιο συνηθες σε κτιρια απο σκυροδεμα ειναι διπλος δρομικος με σεναζ οριζοντια για το δεσιμο των δυο παρειων .Οσο αφορα τη θερμομονωση πραγματι απο τις οπες που ειναι καθετες στον τοιχο εχεις απωλεια που πρεπει να τη λαβεις υποψιν στους υπολογισμους .

Link to comment
Share on other sites

Μια και σιγά σιγά θα πρέπει να δούμε το θέμα , γιατί θα πρέπει να πάμε σε λύση δύο δρομικών και όχι στην λύση ενός τούβλου πλάκα , δηλαδή 12 εκ και της εξωτερικής θερμομόνωσης με τα ανάλογα σενάζ . Ετσι θα έχουμε ενιαία λύση μεγάλου πάχους , οι ηλεκτρολόγοι μέχρι σήμερα χτύπαγαν 9άρη τοίχο , τώρα θα έχουμε 12άρη και θα πρέπει να δούμε ίσως και καλύτερα το θέμα των φατνωμάτων που θα δημιουργούνται εσωτερικά . Εχοντας υπ΄όψη ότι πλέον τα κουφώματα δεν θα είναι συρόμενα , αλλά επάλληλα ή ανοιγόμενα και ότι ο Φ.Ο. θα έχει πάχος τουλάχιστον 25 εκ , ακόμα και οι δύο δρομικοί μας δίνουν 18 εκ . Αρα θα είναι πιο σωστό να δούμε και αισθητικά το θέμα έχοντας φατνώματα βάθους 13 εκ . αντί για 7 εκ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.