Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πως θα υπολογίζονται οι νέες ασφαλιστικές εισφορές για το 2017


Engineer

Recommended Posts

ikare για να φτάσουμε τα 6000ευρώ /χρόνο που μας έβαλαν οι κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πρέπει να κόψουμε πάρα πολλά!!! ειδικά με τις εκπτώσεις που θα έχουμε μέχρι το 2021

 

Εγώ προσωπικά περιμένω πώς και πώς να πληρώσω με το νέο σύστημα. Με την έκπτωση θα βγαίνει ένα ποσό 165ευρώ ανά μήνα μαζί με τον ΟΑΕΔ (έργο ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και αυτό). Ποσό πολύ πιο διαχειρίσιμο από τα 500/μήνα που μας ζητούσαν με το Ν. 2011

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι μ@@@ς γράφει το άρθρο???

 

Τι σχέση έχει το "τεράστια επιβάρυνση", με το πως θα υπολογιστούν σε πρώτη φάση οι εισφορές του 2017????

Link to comment
Share on other sites

 

 

ειδικά με τις εκπτώσεις που θα έχουμε μέχρι το 2021

 

2000 το μήνα * 38% = 760,  έκπτωση 35% = 494 ευρώ το μήνα.

 

Οπότε ο νόμος του 2011 απαιτούσε 500 ευρώ το μήνα ανεξαρτήτως εισοδήματος ενώ του 2016 τα ιδια τα λεφτά τα ζητάει απο κάποιον που έχει 24000 καθαρό εισόδημα το χρόνο.

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου λέω δεν είναι όλοι στην ίδια κατηγορία. Τώρα ερχόταν 1576 το εξάμηνο δηλαδή κάπου 220 το μήνα και με το νέο θα μου έρθει κάπου 500 το μήνα θες να πανηγυρίζω;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1576 γιατί ο Σύριζα μας έδωσε το δικαίωμα να πάμε σε χαμηλότερη κατηγορία και γιατί με το νόμο του 2016 μας αφαιρέθηκε η ειδική προσαύξηση. 

 

Και αν το ταμείο μας αποφάσιζε όπως προτείνει η κυβέρνηση να κάνει προαιρετικό το εφάπαξ και το επικουρικό θα είμασταν ακόμα πιο κάτω.

 

Προς το παρόν οι εκπτώσεις ισχύουν... τώρα αν αλλάξει κάτι δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

 

 

Προς το παρόν οι εκπτώσεις ισχύουν... τώρα αν αλλάξει κάτι δεν ξέρω

 

Δεν υπάρχουν εκπτώσεις στις ασφαλιστικές εισφορές , εκπτώσεις μέχρι το 2021 .

Link to comment
Share on other sites

1576 γιατί ο Σύριζα μας έδωσε το δικαίωμα να πάμε σε χαμηλότερη κατηγορία και γιατί με το νόμο του 2016 μας αφαιρέθηκε η ειδική προσαύξηση.

 

Και αν το ταμείο μας αποφάσιζε όπως προτείνει η κυβέρνηση να κάνει προαιρετικό το εφάπαξ και το επικουρικό θα είμασταν ακόμα πιο κάτω.

 

Προς το παρόν οι εκπτώσεις ισχύουν... τώρα αν αλλάξει κάτι δεν ξέρω

Ναι και αποφάσισε ο ΣΥΡΙΖΑ επειδή βρήκα καλή δουλειά να μου τα πάρει με το παραπάνω για να τα δίνει στους γέρους να κάθονται στα καφενεία... Αν θες μια ζωή να είσαι μπατιρακι ξαναψήφισε τους

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για εμάς του ΟΑΕΕ με 475 τον μήνα έχεις δεν έχεις δουλειά , είναι ληστρικό γιατί προυποθέτει 25000 καθαρά κέρδη . Με τον νέο νόμο είναι καλύτερο για όσους έχουν χαμηλά εισοδήματα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.