Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό ή Πανεπιστήμιο (τι να κάνω);


Guest

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα το ΤΕΙ Μηχανολογίας της Χαλκίδας,θα ήθελα την βοήθεια σας για να κατατοπιστώ.Ξέρω ότι με το ΤΕΙ μου δεν έχω δυνατότητα υπογραφής σε τίποτα.Επίσης στην Ελλάδα δεν μπορώ να βρω δουλειά διότι δεν έχω καμία προυπηρεσία. Σκεφτόμουν για μεταπτυχιακό στην Αγγλία αλλά έμαθα ότι το πτυχίο του ΤΕΙ μου δεν αναγνωρίζεται και πρέπει να κάνω ένα bachelor πρώτα και μετά master που σημαίνει το λιγότερο 3 χρόνια.Ισχύει αυτό?Αν ισχύει πρέπει να το κάνω πτυχίο από ΑΕΙ Μετσοβίου που από ότι κοίταξα και είδα δεν έχει κατατακτήριες για μηχανολόγους.Τι μου προτείνετε να κάνω? το πτυχίο μου έτσι όπως το βλέπω δεν έχει κανένα αντίκρισμα και δεν μπορώ να βρώ πουθενά δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Από πού προκύπτει ότι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό; Το πτυχίο σου είναι ισότιμο με bachelor παντού στο εξωτερικό.

Τα δεδομένα στην Ελλάδα είναι διαφορετικά, αλλά και πάλι μπορείς να δουλέψεις επάνω στο αντικείμενο της ειδικότητάς σου.

Επίσης, έχεις κάποια δικαίωματα - τουλάχιστον αυτά που αφορούν στην ειδικότητά σου, ενώ αυτό ενδέχεται να αλλάξει (θέλω να πιστεύω σύντομα).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το ΤΕΙ Μηχανολογίας της Χαλκίδας,θα ήθελα την βοήθεια σας για να κατατοπιστώ.Ξέρω ότι με το ΤΕΙ μου δεν έχω δυνατότητα υπογραφής σε τίποτα.Επίσης στην Ελλάδα δεν μπορώ να βρω δουλειά διότι δεν έχω καμία προυπηρεσία. Σκεφτόμουν για μεταπτυχιακό στην Αγγλία αλλά έμαθα ότι το πτυχίο του ΤΕΙ μου δεν αναγνωρίζεται και πρέπει να κάνω ένα bachelor πρώτα και μετά master που σημαίνει το λιγότερο 3 χρόνια.Ισχύει αυτό?Αν ισχύει πρέπει να το κάνω πτυχίο από ΑΕΙ Μετσοβίου που από ότι κοίταξα και είδα δεν έχει κατατακτήριες για μηχανολόγους.Τι μου προτείνετε να κάνω? το πτυχίο μου έτσι όπως το βλέπω δεν έχει κανένα αντίκρισμα και δεν μπορώ να βρώ πουθενά δουλειά. 

 

Ποιός σου είπε ότι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην Αγγλία και ότι δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο σου; Το πτυχίο σου είναι B.Eng και ανήκει στην κλίμακα 6 του EQF (European Qualifications Framework) που σημαίνει ότι είναι ισότιμο με όλα τα πανεπιστήμια της Ευρώπης. Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό οπουδήποτε στην Ευρώπη, όχι μόνο στην Αγγλία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν απλώς ότι θα μου πάρει περισσότερο χρόνο και ότι δεν είναι ισάξιο με Πανεπιστημίου ότι είναι μία βαθμίδα κατώτερο και θα χρειαστεί πρώτα να κάνω κάτι σαν μεταπτυχιακό να το κάνω ισόβαθμο με το πτυχίο του ΑΕΙ και ύστερα να κάνω το μάστερ ή πως το λένε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου είναι να βρεις δουλειά η να κανεις μεταπτυχιακό; Για το πρώτο είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα Ελλάδα (γενικά όχι μόνο από ΤΕΙ η μεταπτυχιακά κτλ). Για το δεύτερο κανεις άνετα Αγγλία πχ που ξέρω.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ηλικίας και όρεξης και χρημάτων έχεις πολλές επιλογές.
.
Οι κατατακτήριες είναι κάπως λαχείο, θες τουλάχιστον 1 χρόνο προετοιμασία για να συμμετάσχεις σε εξετάσεις που ο αριθμός επιτυχόντων σε σχολές θυμίζει νικήτρια στήλη προ-πο, πχ 1 2 X 2 1 1 X 2 1 2 κλπ, δηλαδή στην καλύτερη περίπτωση παίρνουν 2 άτομα το πολύ και συνήθως κανέναν.
Ακόμα και αν πετύχεις (δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται) δεν σε παίρνει να αράξεις και το φχαριστηθείς λόγω ηλικίας.
Το πιθανότερο είναι να σπαταλήσεις 1 χρόνο χωρίς να καταφέρεις τίποτα.
Αν έχεις υποχρεώσεις και πρέπει να μείνεις ελλάδα και θες πανεπιστήμιο τότε ξανασκέψου τις πανελλήνιες.
.
Ας απορρίψουμε την αγγλία διότι τα δίδακτρα σε undergraduate και postgraduate έχουν φτάσει sky-high και σαν χώρα είναι κάπως passée και έχει βγάλει κακό όνομα.
.
Με τα χρήματα που διαθέτεις κοίτα προς USA μεριά, εδώ http://www.njit.edu/ και εδώ http://uconn.edu/ έπαιρναν κάποτε Ελληνες, ψάχτο. Δες και σε άλλα AEI. US θα ήταν η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσες να κάνεις, σαν μηχμηχ έχεις το background να εμπλακείς με (πχ) materials και άλλα πολλά είτε σε udg είτε σε postgrad επίπεδο.
.
Εσένα τι σου αρέσει?

 

edit:

...  και θα χρειαστεί πρώτα να κάνω κάτι σαν μεταπτυχιακό να το κάνω ισόβαθμο με το πτυχίο του ΑΕΙ ...

μερικά αει φόρτωναν κάποτε κάμποσα μαθήματα αλλά ήταν για MPhil, σε MSc/MRes όχι, απλώς σε απέρριπταν.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Αμήχανε πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου... Θα θέλαμε και άλλο υλικό αν έχεις.

 

Άννα δεν γνωρίζω πολλά αλλά ανιψιός ενός καθηγητή που τελείωσε ΤΕΙ (νομίζω περιβάλλοντος Κοζάνη, για το όνομα μπορεί να κάνω και λάθος) συνέχισε με μεταπτυχιακό στην Ολλανδία. Επειδή μάλιστα οικογενειακώς δεν είχαν οικονομική άνεση έκανε τα χαρτιά του και πήρε δάνειο (πληρούσε οικονομικά κριτήρια) για τα έξοδα διαβίωσης στην Ολλανδία μέσω του εκεί πανεπιστημίου. Μετά δούλεψε δύο περίπου χρόνια (μέσω του πανεπιστημίου βρήκε δουλειά) το ξεπλήρωσε και συνέχισε με διδακτορικό στη Νορβηγία. Οπότε όπως βλέπεις δεν σε περιορίζει το ότι τελείωσες ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αμηχανε καλησπερα,

 

Για Νεα Υορκη πως βρισκεις τα πανεπιστημια  και γνωριζεις και με οικονομικες τιμες?

Υπαρχει καποιο site ??

Ψαχνω για πολυτεχνεια αλλα θελω κατι οικονομικο και τα πιο γνωστα εκειπερα ειναι απλησιαστα

Edited by keravnos
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι τα μεταπτυχιακά στην Σουηδία και νομίζω και την Δανία είναι εντελώς δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.