Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όροι δόμησης εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός οικισμου


Recommended Posts

10 μ. το ελαχιστο

 

http://www.michanikos.gr/topic/7374-Απόσταση-κτηρίου-από-όριο-δασικής-έκτασης/?p=276825

 

εδιτ

 

τι σημαινει "θα προσαρτησω"

...ευχαριστω κατ'αρχην για την συμμετοχη σου στο ερωτημα μου...εννοω το τμημα που θα παρω απο το εκτος σχεδιου ,για να συμπληρωσω το θεωρητικο αρτιο οικοπεδο...το τμημα αυτο λοιπον ειναι τμημα απο ιδιωτικη δασικη εκταση..επομενως διατυπωνω ξανα το ερωτημα μου: η αποσταση της οικοδομης μου απο το οριο του θεωρητικου αρτιου οικοπεδου θα ειναι 2.50 η θα εφαπτεται (συμφωνα με τους ορους δομησης του εντος), οταν ομως ταυτοχρονα ειναι και οριο ιδιωτικης δασικης εκτασης;Τα 10 μ. απο οριο δασικης τα συνανταμε στην εκτος σχεδιου δομηση..στην δικη μου περιπτωση ομως,τι ισχυει;η δικη μου αποψη ειναι οτι θα πρεπει να τηρηθουν τα 10 μ.,ως δυσμενεστερη περιπτωση και οχι τα 2.50 μ ,οπως ισχυει εφαρμοζοντας τους ορους δομησης του εντος.Eτσι θεωρω οτι προστατευεται και η δασικη εκταση .Και επισης εννοειται οτι τα μεγεθη εκμεταλλευσης θα υπολογισθουν επι του μη δασικου τμηματος.

 

...ευχαριστω κατ'αρχην για την συμμετοχη σου στο ερωτημα μου...εννοω το τμημα που θα παρω απο το εκτος σχεδιου ,για να συμπληρωσω το θεωρητικο αρτιο οικοπεδο...το τμημα αυτο λοιπον ειναι τμημα απο ιδιωτικη δασικη εκταση..επομενως διατυπωνω ξανα το ερωτημα μου: η αποσταση της οικοδομης μου απο το οριο του θεωρητικου αρτιου οικοπεδου θα ειναι 2.50 η θα εφαπτεται (συμφωνα με τους ορους δομησης του εντος), οταν ομως ταυτοχρονα ειναι και οριο ιδιωτικης δασικης εκτασης;Τα 10 μ. απο οριο δασικης τα συνανταμε στην εκτος σχεδιου δομηση..στην δικη μου περιπτωση ομως,τι ισχυει;η δικη μου αποψη ειναι οτι θα πρεπει να τηρηθουν τα 10 μ.,ως δυσμενεστερη περιπτωση και οχι τα 2.50 μ ,οπως ισχυει εφαρμοζοντας τους ορους δομησης του εντος.Eτσι θεωρω οτι προστατευεται και η δασικη εκταση .Και επισης εννοειται οτι τα μεγεθη εκμεταλλευσης θα υπολογισθουν επι του μη δασικου τμηματος.

..επανερχομαι ...αν υποθεσουμε οτι το τμημα Α ειναι το πραγματικον εμβαδον εντος οικισμου.Το τμημα Β ειναι το εμβαδον που χρειαζομαι για να συμπληρωσω την αρτιοτητα ,το οποιο περιεχει ομως και ιδιωτικη δασικη εκταση...το Α+Β ειναι το θεωρητικο αρτιο.. Ερωτω ποια θα ειναι τοτε η αποσταση της οικοδομης;Oταν στο θεωρητικο αρτιο υπαρχει και ιδιωτικη δασικη εκταση;Eλπιζω τωρα να εγινα πιο κατανοητος..η πολεοδομια μου απαντα οτι θα εφαρμοσω τους ορους δομησης του εντος(2.50 μ η 0.00 η λιγωτερο) αγνοωντας την ιδιωτικη δασικη εκταση και οτι τα 10 μ απο δασικη εκταση τα τηρουμε μονο στην εκτος σχεδιου δομηση.

 

 

 

Παρακαλώ να δώσετε μεγάλη προσοχή στις κάτωθι παρατηρήσεις:

(1) Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

(2) Χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά συμφωνώ με την ΥΔΟΜ σου

..ισως επειδη τα 10 μ αφορουν μονο την εκτος σχεδιου δομηση...οκ...σε ενα κατα παρεκκλιση εκτος σχεδιου ομως π.χ 750 μ2 το ποιο συνορευει με δασικη εκταση ,δεν θα παω στα 2.50 μ αλλα στα 10 μ..σωστα; ειναι υποχρεωση του οικοδομουντα η τηρηση των 10 μ.Το θεμα μας ειναι αν ο νομοθετης τα 10 μ τα εβαλε για την προστασια του δασους γενικα η την προστασια της οικοδομης...δεν μπορει το δασος να αντιμετωπιζεται  διαφορετικα στη περιπτωση μου..γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

.

 

..επανερχομαι ...αν υποθεσουμε οτι το τμημα Α ειναι το πραγματικον εμβαδον εντος οικισμου.Το τμημα Β ειναι το εμβαδον που χρειαζομαι για να συμπληρωσω την αρτιοτητα ,το οποιο περιεχει ομως και ιδιωτικη δασικη εκταση...το Α+Β ειναι το θεωρητικο αρτιο.. Ερωτω ποια θα ειναι τοτε η αποσταση της οικοδομης;Oταν στο θεωρητικο αρτιο υπαρχει και ιδιωτικη δασικη εκταση;Eλπιζω τωρα να εγινα πιο κατανοητος..η πολεοδομια μου απαντα οτι θα εφαρμοσω τους ορους δομησης του εντος(2.50 μ η 0.00 η λιγωτερο) αγνοωντας την ιδιωτικη δασικη εκταση και οτι τα 10 μ απο δασικη εκταση τα τηρουμε μονο στην εκτος σχεδιου δομηση.

 

 

Δεν χρειάζεσαι κανένα εμβαδόν να συμπληρώσεις αρτιότητα. Έχεις τμήμα εντός οικισμού. Αυτό σου δίνει την "θεωρητική" αρτιότητα, δηλαδή δεν έχεις επιπλέον επιφάνεια εντός οικισμού. Έχεις μια θεωρητική επιφάνεια.

Στο έγραψα και πιο πάνω. Δεν θεωρείς ότι το όριο του οικισμού μετακινείται γραφικά ώστε να περιλαμβάνει τη θεωρητική αρτιότητα. Προσοχή είναι ένα πολύ συχνό λάθος που έχω δει σε τοπογραφικά. 

Άρα, αν τοποθετείς την οικοδομή στο εντός οικισμού τμήμα, έχεις όρους δόμησης που αφορούν τα οικόπεδα εντός οικισμού. 

Συμφωνώ με την ΥΔΟΜ. Δεν έχεις καμία υποχρέωση να αφήσεις 10 μ απόσταση από το ιδιωτικό δάσος.

Ακούγεται περίεργο γιατί στα εκτός σχεδίου πρέπει να έχεις ελάχιστη 10 μ από το δάσος, ενώ τώρα δεν πρέπει να έχεις. Το δέχεσαι και συνεχίζεις την μελέτη σου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι κανένα εμβαδόν να συμπληρώσεις αρτιότητα. Έχεις τμήμα εντός οικισμού. Αυτό σου δίνει την "θεωρητική" αρτιότητα, δηλαδή δεν έχεις επιπλέον επιφάνεια εντός οικισμού. Έχεις μια θεωρητική επιφάνεια.

Στο έγραψα και πιο πάνω. Δεν θεωρείς ότι το όριο του οικισμού μετακινείται γραφικά ώστε να περιλαμβάνει τη θεωρητική αρτιότητα. Προσοχή είναι ένα πολύ συχνό λάθος που έχω δει σε τοπογραφικά. 

Άρα, αν τοποθετείς την οικοδομή στο εντός οικισμού τμήμα, έχεις όρους δόμησης που αφορούν τα οικόπεδα εντός οικισμού. 

Συμφωνώ με την ΥΔΟΜ. Δεν έχεις καμία υποχρέωση να αφήσεις 10 μ απόσταση από το ιδιωτικό δάσος.

Ακούγεται περίεργο γιατί στα εκτός σχεδίου πρέπει να έχεις ελάχιστη 10 μ από το δάσος, ενώ τώρα δεν πρέπει να έχεις. Το δέχεσαι και συνεχίζεις την μελέτη σου.

Παυλε ''εντος οικισμου τμημα'' εννοεις το θεωρητικο αρτιο..σωστα;εκει εφαρμοζω ολους τους ορους δομησης του εντος..αυτο εχω καταλαβει..και μαλιστα μπορεις να συστησεις και καθετη

Link to comment
Share on other sites

Ας μην βάζουμε και άλλες παραμέτρους στη συζήτηση γιατί θα μπλέξουμε. 

Το εντός οικισμού τμήμα είναι το πραγματικό αυτό δηλαδή που βρίσκεται πίσω από την  πραγματική γραμμή του οικισμού. Μέσα σε αυτό (και όχι στο θεωρητικό) το τμήμα τοποθετείς την οικοδομή σου. Άρα δεν έχει νόημα αυτό που ρωτούσες περί  "δανείου" επιφάνειας από το εκτός οικισμού τμήμα.

 

Υ/Γ: Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις τις παρατηρήσεις και του κανόνες συμμετοχής (5 μηνύματα πιο πίσω). Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι νέα συνάδελφος και τον τελευταίο καιρό έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με τοπογραφικά. 'Εχω μια απορία σχετικά με ένα τοπογραφικό που ασχολούμαι. 

Πρόκειται για ένα οικόπεδο 4413,26 τ.μ. εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός οικισμού. (Τμήμα εντός οικισμού Ε1= 259,05 τ.μ. και Τμήμα εκτός οικισμού Ε2 = 4154,21 τ.μ.). Το οικόπεδο βρίσκεταi σε οικισμό <2000 κατοίκων με αρτιότητα 1500 τ.μ.. Στο οικόπεδο "σκάει" ένας δημοτικός δρόμος, δηλαδή δεν εφάπτεται στο όριο του, δεν έχει πρόσωπο. 

Με βάση το άρθρο 7.1 του ΦΕΚ 181Δ' 3-5-85, σε περίπτωση που το εντός του ορίου τμήμα δεν έχει την αρτιότητα που απαιτείται με βάση την απόφαση του Νομάρχη, θεωρείται ότι το εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή. Δηλαδή στην περίπτωση μου Ε = 1500 - 259,05 = 1240.95 τ.μ. Μέχρι εδώ είναι όλα ξεκάθαρα. 

Η απορία μου είναι σχετικά με το πρόσωπο σε δρόμο ή κοινόχρηστο χώρο.

Ως εντός οικισμού, χτίζει 400τ.μ. (κατοικία) και με βάση το Αρθρο 6 του ΦΕΚ 181Δ' 3-5-85, για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο πλάτους 4μ. και να εφάπτεται καθ'όλο το μήκος της μία πλευράς των ορίων του οικοπέδου. 

Ως εκτός οικισμού, χτίζει 200τ.μ. και εφόσων προϋφίσταται του 2003 είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο χωρίς πρόσωπο σε δρόμο. (ΦΕΚ 308Α/ 31.12.2003).

Στο οικόπεδο ο πελάτης θέλει να χτίσει 400τ.μ. ως ευρισκόμενο εντός οικισμού. 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Χρειάζεται κοινόχρηστος χώρος; Εφόσον πλέον δεν μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική πράξη, τι θεωρείται κοινόχρηστος χώρος; Στην περίπτωση μου μπορώ να θεωρήσω ένα κομμάτι σαν κοινόχρηστο χώρο; Αν όχι σημαίνει ότι το οικόπεδο είναι άρτιο αλλά όχι οικοδομήσιμο;

2. Το άρθρο 1 του ΦΕΚ 289ΑΠΠ 4-11-11 ορίζει ελάχιστο μήκος προσώπου 10 και 15 μέτρα. Η διάταξη αυτή δεν εφαρμόζεται σε γήπεδα που προϋφίστανται του διατάγματος. Απαιτείται λοιπόν και κοινόχρηστος χώρος και πρόσωπο σε δρόμο γενικά; Η μπορώ να πω ότι εφόσον το οικόπεδο μου προϋφίσταται του 11 ότι είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο;

3. Μπορώ να θεωρήσω το οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση εφόσον προϋφίσταται του 2003 (ΦΕΚ 308Α/ 31.12.2003) που είναι για τα εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού αλλά σαν όρους δόμησης να βάλω το εντός οικισμού (400τ.μ.);

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας!

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Υπάρχει ένα εν μέρει εντός-εκτός κάτω των 2000 κατοίκων οικισμού "οικόπεδο".

Παλαιότερος τίτλος που υπάρχει και γνωρίζω είναι στα μέσα του 1990.

Υπάρχει το Π.Δ. 181 Δ΄1985 κάτω των 2000 κατοίκων και οριοθέτηση νομάρχη το 1986 με όρους αρτιότητας.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ευνοικό άρθρο 7 του Π.Δ. 181 Δ΄1985 ;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tetris said:

Ναι, με την προϋπόθεση ότι το γεωτεμάχιο, ως έχει σήμερα, προϋπήρχε της οριοθέτησης του οικισμού

Δεν μου έχει δωθεί τίτλος προ 1986...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.