Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

E-SUBMISSION REQUIREMENTS FOR PLAN SUBMISSION


kan62

Recommended Posts

Άνοιξα το θέμα εδώ γιατί δεν μπόρεσα να βρώ κατηγορία που δεν είναι σχετικό.

Επειδή δεν επιτρέπονται συγκρίσεις με άλλες γνωστές σε όλους καταστάσεις, μιά ματιά στα συνημμένα κείμενα οδηγεί σε μελαγχολία ...

 

Πηγή : https://www.corenet.gov.sg/general/building-information-modeling-(bim)-e-submission.aspx

 

circular-on-bim-e-submission-for-plan-submission-to-bca.pdf

1_cp_for_bim_esubmission_gr_v1.pdf

2_cp_for_bim_esubmission_archi_v1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι άδικος. Το ίδιο πάει να γίνει και εδώ. Απλά με ενημέρωσαν από την πολεοδομία ότι δεν έχουν ακόμη σύστημα και υπολογιστές :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

Πέρα από την πλάκα οι άνθρωποι έχουν οργάνωση... 

 

Μου έκανε εντύπωση η νομοθεσία τους και η πρόνοια τους για κατασκευή στα κτίριά τους σημείων household και public shelters  (καταγραφή τους και ενημέρωση των πολιτών)  όπου μπορούν να καταφύγουν σε περίπτωση πολέμου. Σκεφτείτε την εφαρμογή αντίστοιχων νομοθετήσεων στην Ελλάδα όχι μόνο για πολέμους αλλά και για σεισμούς στα νέα και παλιά κτίρια. Δηλαδή ενημέρωση των ιδιοκτητών για συγκεκριμένα σημεία στα κτίρια όπου υπάρχει ιδιαίτερη ενίσχυση(βλέπε π.χ.πυρήνες κλιμακοστασίων) όπου μπορεί ο κόσμος να καταφύγει σε περίπτωση σεισμού. 

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Ανρρωτιέμαι τωρα εγω :

 

Ειναι δυνατόν να ΄γινουν ολα αυταστην Ελλάδα, με τα  ατομικα γραφεια που δουλευουν με ενα σπασμενο autocad (πιπερι στο στόμα moderators ).... ????

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι τα ατομικά γραφεία. Αν θεωρήσει η αγορά ότι χρειάζονται συνεργασίες ή μεγαλύτερα σχήματα αυτά είναι εύκολο να γίνουν.

Τα βασικότερα για εμένα είναι:

1. Ποιος μπορεί να τα πληρώσει στην τιμή που αξίζουν ώστε να γίνουν σωστά.

2. Ποιος θα νομοθετήσει που να διαθέτει άρτια γνώση της θεωρίας αλλά και του τι ισχύει στην πραγματικότητα και βέβαια χωρίς να υπολογίζει μικροσυμφέροντα.

3. Πως θα αλλάξει τόσο γρήγορα στη συνείδηση των πολιτικών, των μηχανικών και των πολιτών μια στρεβλή παγιωμένη κατάσταση αιώνων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άνοιξα το θέμα εδώ γιατί δεν μπόρεσα να βρώ κατηγορία που δεν είναι σχετικό.

Επειδή δεν επιτρέπονται συγκρίσεις με άλλες γνωστές σε όλους καταστάσεις, μιά ματιά στα συνημμένα κείμενα οδηγεί σε μελαγχολία ...

 

Πηγή : https://www.corenet.gov.sg/general/building-information-modeling-(bim)-e-submission.aspx

Ρε σεις εδώ οι άνθρωποι έχουν ειδικά tamplates για Archicad, Revit και Tekla χαχαχαχα από άλλο πλανήτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον πλανήτη τον έχεις σίγουρο,

αν έχεις βρεθεί σε προθάλαμο Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής όπου :

στο πόδι συνάδελφος με ελεύθερο χέρι βάζει τραπεζάκι και καρεκλίτσες σε κάτοψη ειδικού κτηρίου και αφού τον ρωτάω μου απαντάει "μου το ζήτησαν για να μου το περάσουν",

τότε μιλάς για άλλο γαλαξία !

 

υγ. πάει και αυτό πολύ με το θέμα

http://www.michanikos.gr/topic/48924-Αυθαίρετα-πάνω-από-9500-κτήρια-του-Δημοσίου/?p=898576

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δουλέυοντας στο εξωτερικό, κι εγώ την ίδια πικρία νιώθω κάθε φορά που βλέπω πως μπορεί με απλά και εύκολα βήματα να οργανωθεί η πληροφορία σε μια χώρα αν υπάρχουν νόμοι και τηρούνται...

Έχεις τα στανταρντς, δεν διανοείσαι να μην τα τηρήσεις γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να εγκριθεί η όποια δουλειά σου, τα τηρούνε όλοι, κινείται το χρήμα, δουλέυει το σύστημα....

Αλλά νομίζω ότι στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει την ελευθερία με την ανομία και την αναρχία και τελικά οι λάτρεις και υποστηρικτές της ελευθερίας (αναρχίας) καταλήγουν καταπιεσμένοι από το ίδιο το άναρχο ανελέυθερο σύστημα....ή να το πως αλλιώς: στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγω θα την πω την χαζομαρα μου...

 

Υπάρχουν χωρες που είναι και χειρότερες απο την πατρίδα μας.

βεβαια ειναι πλεον στον άνθρωπο να αποτινάξουμε την ****** απο την σκέψη μας και τις πράξεις μας.

Θα συμφωνήσω με ρον Γιαννη...μπερδευουμε την ελευθερια με την ανομια...

Οτι μας βολευει τις πιο πολλες φορες.

 

το βίωμα μου, το οποίο με ενόχλησε και με έκανε να σκεφτώ οτι τι χώρα είμαστε τελικα?

Αιθιοπια, σε μελέτη Β+G+7 mixed use, ζητάω να μου δωσουν περιορισμούς, όρους δόμησης κλπ...κλπ...

με τα πολλά παμε το βήμα παραπάνω αρχίζουμε τον σχεδιασμό...σε ερώτηση μου για τα πλάγια όρια - αποστάσεις και κάτι στέγαστρα, η απάντηση ήταν απαγορεύονται ετσι όπως τα εφτιαξες αλλά δεν είναι τόσο αυστηροί...αν τους αρεσει θα το περάσουν!!!! (΄θα το περάσουν...ναι καλα φαντάζεστε... αγνό παρθένο κρητικό λαδάκι)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.