Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατεδάφιση Αυθαίρετων κατασκευών σε κοινόχρηστο


Rigonatoras

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα. Επειδή δεν γνωρίζω αρκετά πάνω στο θέμα που μου έχει προκύψει θα ήθελα τα φώτα σας. 

Το 1978 εκδίδεται άδεια κατεδάφισης για υπάρχον ισόγειο το οποίο ειναι κατά τα λεγόμενα των ιδιοκτητών υφιστάμενο απο το 1952. Η άδεια δεν υλοποιειται και το υπάρχον ισόγειο διατηρείται και εκδίδεται άδεια για μια τριώοροφη στην οποία ομως συμπεριφέρονται λες και έχει κατεδαφιστεί. Οπότε και στην πολεοδομία και στον συμβολαιογράφο υπάρχει κάτοψη ισογείου με περιγραμμα μικρότερο και που ουσιαστικά με βάση αυτό μέρος πλέον του ισογείου προκύπτει να βρίσκεται σε ακάλυπτο χώρο σύμφωνα με την άδεια. Το 2012 γίνεται καταγγελία και η πολεοδομία σε πρώτη φάση κυρήττει αυθαίρετο όλο το ισόγειο και μετά από ένσταση εξαιρεί το κομμάτι που βρίσκεται μέσα στο περίγραμμα της άδειας και εκδίδει πρόστιμα για όσα ειναι έξω από αυτό. Το ερώτημα είναι τι μπορώ να κάνω εγώ ώστε να δώσω μια βεβαίωση για να γίνει μεταβίβαση του ακινήτου. Ο αγοραστής του ισογείου δεν έχει θέμα να προβούμε και σε κατεδαφίσεις αλλά σίγουρα δεν θέλει να επομιστεί τα βάρη των προστίμων που έχουν προκύψει και μέχρι τώρα βαραίνουν τον πωλητή. Επίσης θα με ενδιέφερε αν μπορώ να κάνω κάποια ενέργεια ώστε να μην χρειαστώ συνεναίσεις προφανως που όλοι γνωρίζουμε πόσο απλόχερα δίδονται.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα

ειχαν ενα παληο  ισογειο  κτισμα 120 τμ, εβγαλαν αδεια κατεδαφισης

και μετα αδεια ανοικοδομησης για τριοροφη με τυπικο εστω 100 τμ.

Αντι να γκρεμισουν το ισογειο, προτιμησαν να δουλεψουν με ενισχυσεις στο ισογειο  να γκρεμισουν την στεγη να κοψουν και να ραψουν οσα αλλα χρειαζονταν

 

[αν υπολογισει κανεις τα μεν και τα δε...αν δεν "μπηκαν μεσα" εκαναν μια ηλιθιοτητα  και μιση.]

και προσθεσαν απο πανω τους αλλους οροφους...

αρα αυτος εχει ενα ισογειο εντος του περιγραμματος και ενα τμημα που προεξεχει στον -εμφαινομενο ως ακαλυπτο χωρο...για το οποιο δεν υπαρχει αδεια...

 

προφανως γι αυτο εγινε εν μερει δεκτη η ενσταση [κι αν  θες,  κατεβαζεις την αποφαση εξαιρεσης]

 

αρα εχεις επεκταση στα κοινοχρηστα χωρις να φαινεται στην κατοψη και επομενως

 

ή θα παρεις συναινεσεις του 51%  ή θα περιμενεις τον "οσονουπω" που ειχε μια προβλεψη να μην απαιτειται συναινεση για οσα "εκ κατασκευης ηταν  ετσι"

 

[ωραια δουλεια εκαναν  ολοι οι συμμετεχοντες στο συμβολαιο!!!]

 

υγ

- πότε εγινε το συμβολαιο??

-ελπίζω να μην βαζει παλαιοτητα στο ισογειο το 1955 :mrgreen: :mrgreen:

 

-οσο για τις αποζημιωσεις...δλδ ο αγοραστης δεν ειδε οτι επαιρνε "στα σχεδια" 100 τμ. και στην πραξη 120!!!!

 

- βαλε την ιδιοτητα σου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής οτι έχεις καταλάβει ειναι σωστό. Συμφωνω και για το "μια ηλιθιοτητα και μισή" . Το συμβόλαιο σύστασης έγινε το 1983 και το συνοδεύουν οι κατόψεις της πολεοδομίας :smile: Το θέμα είναι τώρα τι μπορώ να κάνω εγώ ωστε να διαγραφούν τα πρόστιμα. Επίσης να προσθέσω οτι έχω και μια κάτοψη στα χέρια μου απο την άδεια κατεδάφισης η οποία αποτυπώνει και την πραγματική κατάσταση. μπορώ να την χρησιμοποιήσω κάπου. Εστιάζω κυρίως στο τι μπορώ να κάνω χωρίς να χρειαστώ συνεναίσεις, έστω και για κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

τακτοποιεις ως "φερομενος" σε βαρος του οποιου εχουν επιβληθει προστιμα

 

Και, αφου δεν μπορεις να παρεις συναινεσεις, ελπιζεις οτι ο νεος νομος θα σε καλυψει αργοτερα

 

και βαζεις την ιδιοτητα σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά αν δεν είναι κόπος θα ήθελα και κάποιες διευκρινίσεις ως προς την κατεδάφιση. Δηλαδή τι χρειάζεται για να κατεδαφίσω οτι έχει χαρακτηριστέι ως αυθαίρετο? Χρειάζομαι συναίνεση? Πιο πολύ αυτό με ενδιαφέρει να πώ την αλήθεια. Στην πολεοδομία που ΄ρωτησα μου είπαν οτι μπορώ να κατεδαφίσω και μετά να υπαχθώ στον νόμο και να πληρώσω ένα 500αρικο. Ισχύει? Αν υπάρχει κάποια παραπομπή σε κάποιον νόμο θα το εκτιμούσα πολύ. 

 

edit  Συνεχίζοντας το διάβασμα βλέπω οτι με βάση την εγύκλιο 4 άρθρο 23 παράγραφο 4 αν έχει συντελεστεί κατεδάφιση π΄ριν ή μετά την έκδοση του νόμου εντάσεσαι στον νόμο για εξάιρεση των προστίμων. Το έρώτημα είναι όμως με ποιά διαδικασία κάνω την κατεδάφιση? Επιτρέπεται ? Χρειάζεται συναινεση? 

edit :smile: Συνεχίζοντας ψάξιμο διάβασμα καταλήγω οτι μάλλον με παρ. 4.γτου άρθρου του ν. 4067/12 μπορώ να κατεδαφίσω. Και λογικά επειδή είμαι και αυτός που βαρύνεται με τα προστιμα δεν νομίζω οτι θα έχω κάποιο θέμα. Έχουν δικαίωμα να μου το απαγορέψουν οι συνιδιοκτήτες στην πολυκατοικία?

Edited by Rigonatoras
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
καλησπερα και καλη δυναμη.Σε ακαλυπτο χωρο οικοπεδου υπαρχει αυθαιρετο κτισμα -αποθηκη και αυθαιρετο λεβητοστασιο περαν της νομιμης διοροφης οικοδομης που ανηκει σε 2 ιδιοκτητες.ο ενας εξ αυτων επιθυμει την κατεδαφιση των αυθαιρετων στον ακαλυπτο χωρο και εστεΙλε εξωδικο στον αλλον συνιδιοκτητη ζητωντας την συναινεση του ειδαλλως θα προβει μονομερως στην κατεδαφιση του αυθαιρετου.
λογικα η διαδικασια κατεδαφισης περναει μεσα απ τον 4495 με πληρωμη παραβολου και εκδοση αδειας κατεδαφισης.
το ερωτημα ειναι αν με την χρηση και μονο του εξωδικου δυναται να μπει στον 4495 ΚΑΙ να εκδωσει αδεια κατεδαφισης ο ενας εκ των 2 ιδιοκτητων η χρειαζεται και η συναινεση του αλλου ιδιοκτητη?
Link to comment
Share on other sites

 martha1   "λογικα η διαδικασια κατεδαφισης περναει μεσα απ τον 4495 με πληρωμη παραβολου και εκδοση αδειας κατεδαφισης."

Πιθανον στην ΥΔΟΜ θα σου ζητησουν το 100%.

Ξεκινα με το 50%.

Θα εχεις σαν βαση την διαταξη της παρ. 4 του αρθρου 98 και την  αναλογική  εφαρμογη της, οτι,

αφου επιτρεπει την τακτοποιηση επιτρεπει και την κατεδαφιση.

Αλλως,  ή κανεις μια αυτοκαταγγελια η οποια θα εχει σαν αποτελεσμα επιβολη προστιμων και στους δυο

ή ....θα προσφυγεις στο δικαστηριο για χορηγηση σχετικης αδειας εκδοσης των απαιτουμενων αδειων.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 martha1   "λογικα η διαδικασια κατεδαφισης περναει μεσα απ τον 4495 με πληρωμη παραβολου και εκδοση αδειας κατεδαφισης."

Πιθανον στην ΥΔΟΜ θα σου ζητησουν το 100%.

Ξεκινα με το 50%.

Θα εχεις σαν βαση την διαταξη της παρ. 4 του αρθρου 98 και την  αναλογική  εφαρμογη της, οτι,

αφου επιτρεπει την τακτοποιηση επιτρεπει και την κατεδαφιση.

Αλλως,  ή κανεις μια αυτοκαταγγελια η οποια θα εχει σαν αποτελεσμα επιβολη προστιμων και στους δυο

ή ....θα προσφυγεις στο δικαστηριο για χορηγηση σχετικης αδειας εκδοσης των απαιτουμενων αδειων.

 

 

ευχαριστω πολυ δημητρη

Link to comment
Share on other sites

κι ενας "περαστικος"... απο το φορουμ, ρωταει με απορία...

- πόσο εμβαδον εχει αυτη η αποθηκη;

- αν τακτοποιηθει δεν θα χρησιμευει για καποιο σκοπό;

- Πόσο θα στοιχισει η τακτοποίηση της;

-γιατι ο ενας θελει να γκρεμισει οπωσδηποτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.