Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΜΠ ιδιοκτητη


Recommended Posts

Καλημέρα,

μόλις μου ζήτησαν ΕΜΠ ιδιοκτητη σε ηλεκτρονικό έλεγχο φοορολογικών.

Έχει τύχει σε κάποιον ; Να στείλω τη σχετικη εγκύκλιο αντι του ζητούμενου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτόματο το σύστημα? ότι θέλει ζητάει ?

Το αιτιολόγησαν?

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος γίνεται απο κάποιο υπάλληλο που σου στελνει μέσω συστηματος τις παρατηρησεις του.

Χωρις αιτιολόγηση μου ζητήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμβαίνει δυστυχώς πολύυυ συχνα. Κι εμένα μου έτυχε πάλι. Τους πηγαίνω όλους τους νόμους όλες τις εγκυκλιους και τίποτα. Απλά δεν το δέχονται. Το αποτέλεσμα δυστυχώς είναι ότι (και επειδή το ΕΜΠ του ιδιοκτήτη είναι κάτι κέρματα) να αναγκάζεσαι να πας να το πληρώσεις για να γίνει η δουλειά σου γιατί αλλιώς απλά δεν σου βγάζουν την άδεια. Έχω μαλώσει 10 φορές. Απαράδεκτη συμπεριφορά απο υπαλλήλους των ΥΔΟΜ που ζητάνε ότι τους κατέβει για να ναι καλυμένοι απο 1000 μεριές. Και δυστυχώς με λύπη διαπιστώνω αυτό που φοβόμουν, ότι και με την ηλεκτρονική υποβολή δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα. Οι τύποι αδειών που εκδίσδονται αυτόματα θα δώσουν το περιθώριο σε κάποιους "συναδέλφους" να κάνουν ότι γουστάρουν και στις υπόλοιπες που ελέγχονται θα εξακολουθούν οι υπάλληλοι να ζητάνε ότι γουστάρουν. Με μονη διαφορά ότι θα τα στέλνουμε σκαναρισμένα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2018 at 12:07 ΜΜ, atpm said:

Καλημέρα,

μόλις μου ζήτησαν ΕΜΠ ιδιοκτητη σε ηλεκτρονικό έλεγχο φοορολογικών.

Έχει τύχει σε κάποιον ; Να στείλω τη σχετικη εγκύκλιο αντι του ζητούμενου;

Μιλησα σήμερα με πολεοδομια και επέμεναν  ότι του ιδιοκτήτη δεν έχει καταργηθεί...

Κι επειδή δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να ασχοληθώ θα τα δώσω για να τελειώνω.

Γνωρίζει κανεις τον τρόπο πληρωμής; Το γνωστό έντυπο με των κωδικό 11 μόνο συμπληρωμένο και κατάθεση σε καταστημα ΕΤΕ ή ΑΤΤΙCΑ; Ηλεκτρονικα δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Και μένα σήμερα σε άδεια κατεδάφισης σε ΥΔΟΜ Αθήνας μου το έβγαλε ο φορολογικός ως παρατήρηση ότι πρέπει να πληρωθεί το 0,5 υπερ ΕΜΠ του ιδιοκτήτη.

Για ΚΗ στην Αθήνα ποιο είναι το ποσοστό; Είχα βάλει 75% και μου βγαλε παρατήρηση να διορθωθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω μία αναθεώρηση για αλλαγή χρήσης με αναλυτικό . Τα φορολογικά ιδιοκτήτη είναι ΚΗ' , Εισφορά ΤΕΕ 0,5 % και Χαρτόσημο  , παράβολο δημοσίου και ΟΓΑ Χαρτοσήμου , Δήμος και ΚΗ .

ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ : 5000,00 €

-       ΕΙΣΦ. ΚΗ’ ΨΗΦ. 25,00 € (1140104001)
-       ΕΙΣΦ. ΤΕΕ 1,25 € (82645)
-       Παράβολο Δημοσίου 5% 0,61 € (1450189001)
-       Χαρτόσημο επί ΤΕΕ – ΤΣΜΕΔΕ 0,43 € (1110489001)
-       Παράβολο Ν.1041/80 άρθ.77 10,00 € (1110489001)
  10,43 €
-       ΟΓΑ Χαρτοσήμου 2,09 € (1110403001)

ΣΥΝΟΛΟ 39,37 €  

 

ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ : 5000,00 €

- ΕΙΣΦ. ΚΗ' ΨΗΦ. 75,00 €
- ΕΙΣΦ. ΔΗΜΟΥ 25,00 €

ΣΥΝΟΛΟ 100,00 €

 

Το ΙΚΑ θέλει πάλι προκαταβολή , η επειδή έχει κωδικό , απλά θα του πάω τον Πίνακα 3 ?

Για πέστε γιατί το ψάχνω .

Στην ΥΔΟΜ παίρνουμε τηλέφωνο και ρωτάμε , ή την ανεβάζουμε και περιμένουμε να τα ελέγξει ?

Link to comment
Share on other sites

πας  τον πίνακα 3 με αίτηση για μεταβολή έργου (η αρχική άδεια είχε πίνακα 1;    ) . Λογικά θα σου βγάλει να πληρώσεις κάποια μικρή διαφορά στην προκαταβολή  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.