Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΜΠ ιδιοκτητη


Recommended Posts

Ξέρει κάποιος συνάδελφος να μου πει πως υπολογίζεται το ΕΜΠ ιδιοκτήτη? Ξέρω ότι στο έντυπο της ΕΤΕ ειναι ο κωδικός 15. Αλλά πως υπολογίζεται?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ο κωδικός 15 (ο κωδικός 15 είναι ο νέος κωδικός υπέρ ΕΜΠ 1% χωρίς ΤΣΜΕΔΕ 2% για αμοιβές μηχανικών), αυτό που ρωτάς είναι ο κωδικός 11 (0,5 ο/οο στον προϋπολογισμό του έργου σου)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

το ΕΜΠ του ιδιοκτήτη είναι επί του προϋπολογισμού, το ΕΜΠ το δικό μας ($$%##$!@) είναι επί της νόμιμης αμοιβής

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

καλησπέρα

αν έχω καταλάβει σωστά το εμπ του μηχανικού έχει καταργηθεί. το εμπ του ιδιοκτήτη δεν έχει καταργηθεί. που θα μπορούσα να βρω το έγγραφο και οδηγίες εφαρμογής?

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Eχει καταργηθεί η εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ τόσο για το μηχανικό όσο και για τον ιδιοκτήτη σύμφωνα με το άρθρο 40 του Ν4495/2017 και τη σχετική Εγκύκλιο ΥΠΕΝ/3116/19.1.2018. Αυτή η εγκύκλιος διευκρινίζει ΡΗΤΑ, ένα προς ένα, ονομαστικά, τα απαιτούμενα αποδεικτικά για τον ιδιοκτήτη. Συγκεκριμένα: «για την έκδοση οικοδομικής αδείας, δεν απαιτείται η προσκόμιση ασφαλιστικής ενημερότητας του μηχανικού, αλλά μόνο τα αποδεικτικά κατάθεσης των απαιτούμενων εισφορών του ιδιοκτήτη του έργου υπέρ του Δημοσίου, ΕΦΚΑ και δήμου».

Εγκ_ΥΠΕΝ_3116_19-1-2018_Κατάργηση εισφορών ΕΜΠ & ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού και ιδιοκτήτη.pdf

Άρθρο 40 ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ ΤΜΗΜΑ Β΄ ΝΟΜΟΣ 4495_2017.pdf

Edited by georgegaleos
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.