Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεγάλη όδευση αποχέτευσης κουζίνας διαμερίσματος με αντλία


ifaistos

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έχω αναλάβει την ανακαίνιση ενός διαμερίσματος πρώτου ορόφου σε πολυκατοικία κατασκευής του 1990. Σε μια από τις λύσεις που επεξεργάζομαι , η οποία προτιμάται και από τον πελάτη, τοποθετείται η κουζίνα σε νέα θέση, συγκεκριμένα στον κλειστό ημιυπαίθριο χώρο του διαμερίσματος. Η απόσταση από την πλησιέστερη κατακόρυφη στήλη αποχέτευσης της πολυκατοικίας είναι 12 μέτρα. Λόγω της μεγάλης απόστασης αναγκαστικά θα τοποθετηθεί αντλία και η σωλήνα αποχέτευσης χωρίς κλίση μέσα στο γέμισμα του δαπέδου και από πάνω ως τελική επιφάνεια θα μπει πλακάκι. 

 

Αντιλαμβάνομαι ότι μια τέτοια επίλυση θα έχει αρκετά προβλήματα, αλλά επειδή αρέσει πολύ στον πελάτη η συγκεκριμένη λύση με τη μεταφορά της κουζίνας, αποφάσισα να ψάξω κατά πόσο γίνεται τεχνικά χωρίς μεγάλα ρίσκα. Εγώ σε πρώτη φάση θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι η σωλήνα αποχέτευσης που θα βρίσκεται εντός του δαπέδου (12 μέτρα) μπορεί να δουλέψει και δε θα βουλώνει από στερεοποίηση σαπουνιών και λιπών, και κατά δεύτερο λόγο αν έχει κάποιος συνάδελφος εμπειρία από αντλίες αποχέτευσης, από άποψη αξιοπιστίας και τι περιορισμούς στην χρήση του νεροχύτη βάζουν.

 

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την άποψη σας πάνω στο θέμα

Edited by ifaistos
Link to comment
Share on other sites

1ος Οροφος είναι δεν υπάρχει άλλη επιλογή πχ οροφή πιλοτήςΙσχυει

 

 

απο την πιλοτή θα χρειαζόμουν συναίνεση της πλειοψηφιας των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας, το θεωρώ απίθανο να την δώσουν...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει κανονισμος...

για δες τε αν μπορειτε να εφαρμοσετε το αρθρο 3 του ν 3741/29

 

κανε και μια συγκλιση ΓΣ να εχεις "κατι" στα χερια σου..

δεν εχουν καποιον ιδιαιτερο λογο να αρνηθουν...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει κανονισμος...

για δες τε αν μπορειτε να εφαρμοσετε το αρθρο 3 του ν 3741/29

 

κανε και μια συγκλιση ΓΣ να εχεις "κατι" στα χερια σου..

δεν εχουν καποιον ιδιαιτερο λογο να αρνηθουν...

 

υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας. Οπότε για εργασίες σε κοινόχρηστους χώρους χρειάζομαι τη συναίνεση της πλειοψηφίας. Μια πρώτη επαφή που έκανα με τον διαχειριστή ήταν αρνητικότατος και δυστυχώς αυτός με την αδερφή του κατέχουν το 50%...

 

Για αυτό καταφεύγω στη λύση που προανέφερα με τη χρήση αντλίας εντός του διαμερίσματος. Καμιά συμβουλή για το τεχνικό κομμάτι θα με βοηθούσε ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

απο την πιλοτή θα χρειαζόμουν συναίνεση της πλειοψηφιας των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας, το θεωρώ απίθανο να την δώσουν...

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ κάποτε........

Τελικά και εγώ έτρεψα την αποχέτευση στην γέμιση του δαπέδου αλλά εκμεταλλευτηκα την τοιχοποιία της κουζίνας για να περιορίσω το μήκος και να αυξήσω την ρήση.....

Εδω και 3 χρόνια δουλεύει απροβλημάτιστα..... 

Δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα της αντλίας.....

Επίσης θα πρέπει να χησιμοποιήσεις αερισμό της αποχέτευσης (δες dimco) και μέσα στη γέμιση αν σε πάρει η φυσική ροής ο υδραυλικός πρέπει να δώσει την μέγιστη προσοχή να εκμεταλλευτή σε όλη την διαδρομή έστω και την ελάχιστη ρήση που θα του δωθεί.....

Θα σε συμβούλευα ακόμα σε τεχνικό επίπεδο να μην χρησιμνοποιήσεις PVC στην γέμιση αλλά PP με λάστιχα....

Αν πας σε αντλία τότε PVC πισίνας και πολύ προσοχή στις κολλήσεις.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ κάποτε........

Τελικά και εγώ έτρεψα την αποχέτευση στην γέμιση του δαπέδου αλλά εκμεταλλευτηκα την τοιχοποιία της κουζίνας για να περιορίσω το μήκος και να αυξήσω την ρήση.....

Εδω και 3 χρόνια δουλεύει απροβλημάτιστα..... 

Δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα της αντλίας.....

Επίσης θα πρέπει να χησιμοποιήσεις αερισμό της αποχέτευσης (δες dimco) και μέσα στη γέμιση αν σε πάρει η φυσική ροής ο υδραυλικός πρέπει να δώσει την μέγιστη προσοχή να εκμεταλλευτή σε όλη την διαδρομή έστω και την ελάχιστη ρήση που θα του δωθεί.....

Θα σε συμβούλευα ακόμα σε τεχνικό επίπεδο να μην χρησιμνοποιήσεις PVC στην γέμιση αλλά PP με λάστιχα....

Αν πας σε αντλία τότε PVC πισίνας και πολύ προσοχή στις κολλήσεις.

 

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ καθόλου τους τοίχους γιατί παρεμβάλλονται υποστυλώματα και μπαλκονόπορτες κατά μήκος της διαδρομής..

 

Εκτιμάς ότι θα μπορεί να δουλέψει χωρίς αντλία με 0,5% κλίση μέσα στο δάπεδο? 

 

Από το σχέδιο που έχω επισυνάψει θα δεις περίπου την διαδρομή της αποχέτευσης, από κουζίνα μέχρι μπάνιο

post-27155-0-38675500-1481231671_thumb.jpg

Edited by ifaistos
Link to comment
Share on other sites

Η προηγούμενη κουζίνα, που βρισκόταν; Δεν είχε δικιά της αποχέτευση; Ίσως να μπορείς να πας προς τα κει και όχι προς το wc.

Link to comment
Share on other sites

Η προηγούμενη κουζίνα, που βρισκόταν; Δεν είχε δικιά της αποχέτευση; Ίσως να μπορείς να πας προς τα κει και όχι προς το wc.

 Η προηγούμενη κουζίνα ήταν στη θέση του υπνοδωματίου 3 όπως φαίνεται στο σχέδιο. Η αποχέτευση της είναι μαζί με του wc δίπλα δίπλα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.