Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ντουλάπια θεμελίωσης


 
maximos75

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.Ήθελα να ρωτήσω εάν ο υπολογισμός των ντουλαπιών θεμελίωσης (απαιτούμενοι οπλισμοί κτλ) είναι αποτέλεσμα γεωτεχνικής μελέτης ή όχι.Δηλαδή θέλω να πώ εάν απαιτείται κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό ώστε κατα τη άποψη μου να προσομοιωθεί ως τοίχος αντιστήριξης.Έχει κάποιος συνάδελφος οπτικό υλικό ή βιβλιογραφία για το αντικείμενο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

maximos75 99,99% ΟΧΙ.

 

Το ντουλάπι το κάνεις ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ την αντιστήριξη,καθώς θα το πληρώσεις και θα σου μείνει στο τέλος ως φέρων οργανισμός.

 

Μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι ο μελετητής των στατικών θα κάνει τη βόλτα του από το οικόπεδο,θα κάτσει να σκεφτεί τον τρόπο κατασκευής και θα επιλύσει το κτίτιο σύμφωνα με την κατασκευή....Και επειδή στο 99,999999% των συνήθων κτιρίων ΔΕΝ γίνεται γεωτεχνική μελέτη,επιμένω ότι ΟΧΙ,δεν υπολογίζεται στην επίλυση....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι,εμπειρικά,αν καταλήξεις στη λύση αυτή.

 

Προσωπικά,στην πρώτη περίπτωση που μου έτυχε,βασίστηκα

 

1.στη δική μου εμπειρία

2.σε γνώμες φίλων παλιών μηχανικών που τους έφερα επί τω έργω

3.σε γνώμες φίλων γεωλόγων-μεταλλειολόγων που τους έφερα επίσης επί τω έργω

4.σε γνώμη του χωματουργού

5.σε γνώμη του μπετατζή

6.ΣΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ :)

 

Σκέψου ότι είχα φτάσει σε σημείο να εκκενώσω το διπλανό κτίριο........πόσο γρήγορα μπορείς να πιεις 2 λίτρα μπύρα για να σου πέσει η πίεση???............Ε.Μ.Π.=Έσφαλες Μαλ.... Πλήρωνε.......

Τελικά δεν άνοιξε ρουθούνι...Τί να πεις?Υπάρχουν μηχανικοί που διστάζουν,υπάρχουν και αυτοί που παίρνουν αποφάσεις....Τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος όμως........=ισορροπία κόστους-χρόνου-ασφάλειας-έντεχνης κατασκευής.

 

hint:Μην ξεχνάς το βολβό των τάσεων .Εϊναι πιο εύκολο απ' ότι νομίζεις,αν έχεις τουλάχιστον μέτριο έδαφος και δεν φοβάσαι την ανατροπή......Ξαναδες εδαφομηχανική περί τάσεων και βολβών-αποτόνωση τάσεων........

Και μην ξεχνάς επίσης την προσευχή σου για να γλυτώσεις 5.000-100.000 ευρώ για αντιστήριξη.....(μελέτη-εφαρμογή)

 

Αν έχεις όμορα με υπόγειο και δεν κατεβαίνεις πολύ παρακάτω από τη θεμελίωσή τους,κάντο σύμφωνα με την κρίση σου.Αν έχεις όμορα χωρίς υπόγειο,είναι απαραίτητη κάποια αντιστήριξη οποιασδήποτε μορφής κατά περίπτωση εδάφους.Αν δεν έχεις όμορα,πάλι το κάνεις ανάλογα την κρίση σου.Έχεις φωτογραφία του σκάμματος?Αν έχεις,σήκωσέ τη και περίγραψε τα όμορα....

 

Hint No 2 :Το ντουλάπι σου μπορείς να το σηκώσεις και να το ρίξεις μέχρι 5,50-6,00 μέτρα MAXIMUM.Αλλιώς δεν θα μπορείς να το δονήσεις.......δεν φτάνουν οι δονητές σε μήκος...συνήθως αυτοί που κυκλοφορούν στο Γιουνανιστάν-Ραγιαδιστάν είναι 7μετροι και θέλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 1 μέτρο μήκος εργασιμότητας.....Αλλιώς θες τμηματικό καλούπωμα-σκυροδετήσεις καθ' ύψος.

 

Και φυσικά μιλάμε για σύνηθες κτίριο με 1 υπόγειο,όχι για 2-10 υπόγεια.......εκεί θα κλάψεις,πίστεψέ με!!!!!!!(τ.βερολίνου,κοιλοδοκοί,πάσσαλοι,διαφρ. τοίχοι,προεντάσεις,αντλήσεις,γερανοί κλπκλπκλπ)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΩΝ ΣΤΟ ΣΚΑΜΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Α,και μην ξεχάσω,σε περίπτωση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΗΡΙΞΗΣ θέλει επανεπίλυση το κτίριο,καθώς όταν θα ξεπεράσεις τη στάθμη ισογείου και επειδή ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΣΤΑ ΥΠΟΣΤΗΛΩΜΑΤΑ,θα πρέπει να τα κάνεις φυτευτά(αν γίνεται) για να μη χάσεις τους 50-100 πόντους πλάτους της αντιστήριξης........

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα και εγώ να ρωτήσω σαν νέος μηχανικός σε ποιες περιπτώσεις επιλέγεις αυτή τη λύση και πως γίνεται κατασκευαστικά?

Link to comment
Share on other sites

ANTONIS130 νομίζω ότι έχω καλύψει το θέμα με το προηγούμενο ποστ μου......

 

Για πιο αναλυτικές οδηγίες,πίστεψέ με θέλει ΤΡΙΒΗ.

 

Ντουλάπι Κατασκευαστικά

 

Σκάβεις τοπικά,πιάνεις βάθος θεμελίωσης,καλουπώνεις,ρίχνεις.Πας παραδίπλα,κάνεις το ίδιο.Μέχρι να τελειώσει ο φ.οργανισμός του υπογείου.....και έχεις έτοιμο το υπόγειο.Μην ξεχνάτε τις αναμονές και αποστραγγίσεις,αν χρειάζονται....

 

Ντουλάπι Κόστος

 

Χωματουργικά=μεροκάμματο

προμήθεια χάλυβα=+100% για το αντίστοιχο τμήμα του υπογείου(μην κάνετε τσιγκουνιές,μπορεί να σας χρειαστεί και ΔΕΝ υπάρχει χρόνος)

προμήθεια μπετού=ανυπολόγιστη,ρίξτε ζάρια και ενημερώστε το ''πρόγραμμα''

καλούπι=μεροκάμματα+κυβικά μελέτης+πραγματοποιούμενο ΙΚΑ

Σύνολο=+50% απ' ότι η μονοκόμματη σκυροδέτηση για τα επιμέρους τμήματα

 

 

Ξέχασα κάτι? :)

Link to comment
Share on other sites

πού αναφέρονται οι μπουκάλες?

 

ΠΟΥΘΕΝΑ

 

είναι ο τρόπος των σιδεράδων να λυγίζουν τα κολωνοσίδερα με δύο σπασίματα 90 μοιρών διαφορετικής διεύθυνσης το καθένα προκειμένου να το μετατοπίσουν για να του διορθώσουν τη θέση........

 

ανατρίχιασες??????

 

έ,έχεις να δεις πολλά ακόμα.........

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχω και εγώ ανατριχιάσει κάμποσες φορές, όπως όλοι μας υποθέτω, αλλά όταν έχεις μείωση διατομής καθ΄ ύψος τί κάνεις; Δεν θα πρέπει να διαμορφώσεις μπουκάλες (όχι βέβαια με δύο σπασίματα όπως τα περιγράφεις);

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για τέτοια ΠΤΑΙΣΜΑΤΑ

 

Μιλάω για πραγματική μετατόπιση 30-50 πόντους.....

 

ΚΑΙ ΝΑΙ,συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.