Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ντουλάπια θεμελίωσης


 
maximos75

Recommended Posts

Όταν λες "έλεγχος πρανών" εννοείς κατά fellenius, bishop κλπ;

 

Ναι, αλλά όχι μόνο. Ανάλογα με την περίπτωση μπορεί και να πας από εμπειρικούς πίνακες μέχρι FE. (Σημ:Fellenius μη χρησιμοποιείς)

 

Πως συνεκτιμάται η ευεργετική επιρροή του περιορισμένου πλάτους; Υπάρχει πίνακας συντελεστών;

 

Κοίταξε, πίνακες υπάρχουν σε λίγα βιβλία, σε πολλές δημοσιεύσεις και σε μερικά πρότυπα (DIN). Πάντως το "πως" είναι δευτερεύων. Το σημαντικότερο είναι ότι ο λόγος που πετυχαίνουν τα ντουλάπια είναι ακριβώς ότι αξιοποιείται η τρίτη διάσταση.

 

Εγώ συνηθίζω να παίρνω τον μέσο όρο από επίλυση στο κατακόρυφο πρανές (μέτωπο) και στο επικλινές πρανές (το προσωρινό πρανές πριν την έναρξη των ντουλαπιών).

 

Αυτό δεν το 'πιασα

 

Η ανάλυση είναι ασφαλής με τα γενικά στοιχεία φ και c από πίνακες ή απαιτείται εδαφοτεχνική;

 

Χωρίς γεωτεχνική έρευνα δεν έχει νόημα να μπεις στη διαδικασία που περιγράφω.

 

Ποιος είναι ένας FS που δεν πρέπει κανείς να ρισκάρει;

 

Ο αποδεκτός FS εξαρτάται από την αξιοπιστία με την οποία προσδιορίστηκαν οι παράμετροι αντοχής, το γεωτεχνικό προφίλ, την εμπειρία στο συγκεκριμένο έδαφος κτλ. Πάντως, εξ ορισμού, για FS<1.0 έχεις πρόβλημα.

 

Και το κυριότερο, που αντιμετώπισα πρόσφατα τελείως εμπειρικά: Πως συνεκτιμάται η ύπαρξη της θεμελίωσης του ομόρου;

 

Το όμορο κτίριο μοντελοποιείται συνήθως σαν εξωτερική φόρτιση στη στέψη του πρανούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

- Αυτό δεν το 'πιασα -

 

Εννοώ ότι συνεχίζω να θεωρώ επίπεδη ένταση (κυλινδρική επιφάνεια αστοχίας). Θεωρώ ότι η επιφάνεια αστοχίας τέμνει το κατακόρυφο πρανές του ντουλαπιού καθώς και ένα τμήμα των εκατέρωθεν γαιών (ένα "συνεργαζόμενο πλάτος").

 

- Το όμορο κτίριο μοντελοποιείται συνήθως σαν εξωτερική φόρτιση στη στέψη του πρανούς.

-

 

Ωστόσο η θεμελίωση δεσμεύει και την οριζόντια μετατόπιση, σωστά; Αν η κρίσιμη επιφάνεια ολίσθησης τέμνει το θεμέλιο (δηλαδή αν μόνο ένα μέρος του θεμελίου φορτίζει το ολισθένον τμήμα των γαιών) δεν πρέπει να αγνοηθεί; Και να θεωρηθεί "κρίσιμη" η επιφάνεια που περιλαμβάνει όλο το θεμέλιο;

Link to comment
Share on other sites

sundance, πάνω και πίσω από ξύλα φαίνεται παλιό σκυρόδεμα. Αυτό είναι η θεμελίωση του όμορου.

 

AlexisPap, ναι είναι στενό (1μ), γιατί κάναμε 4 ντουλάπια σε πλευρά 10μ

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο η θεμελίωση δεσμεύει και την οριζόντια μετατόπιση, σωστά; Αν η κρίσιμη επιφάνεια ολίσθησης τέμνει το θεμέλιο (δηλαδή αν μόνο ένα μέρος του θεμελίου φορτίζει το ολισθένον τμήμα των γαιών) δεν πρέπει να αγνοηθεί; Και να θεωρηθεί "κρίσιμη" η επιφάνεια που περιλαμβάνει όλο το θεμέλιο;

 

Όλα πάνε ανά περίπτωση.

Για παράδειγμα, σε μεμονωμένα πέδιλα, η οριζόντια μετατόπιση δεν πολυδεσμεύεται. Την κρίσιμη επιφάνεια, αυτήν με το μικρότερο FS, δεν γίνεται να τη θεωρήσεις, είναι το αποτέλεσμα των υπολογισμών. Τώρα, επειδή τα μοντέλα που χρησιμοποιούμε έχουν ατέλειες, πολλές φορές, η κρίσιμη επιφάνεια δεν είναι ρεαλιστική. Εκεί μπαίνει η κρίση του Μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Κατασκευάζω ένα ιδιόκτητο κτήριο με υπόγειο το οποίο συνορεύει με παλιές όμορρες οικοδομές. Μια δυόροφη με φέρουσα τοιχοποιία που φτάνει σε βάθος τα 2,00μ και ένα τριόροφο με θεμελίωση στο 1,70. Το μήκος της οικοδομής μου που εφάπτεται στους γείτονες είναι 9,5μ αφήνοντας περίπου 8m από κάθε πλευρά τοποθετείται δλδ στο κέντρο των όμορρων οικοδομών. Το βάθος εκσκαφής μου είναι 3μ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ο γείτονας με το τριόροφο απαιτεί την αντιστήριξη του κτηρίου του με πασσαλόμπηξη (γαιότρυση και πλήρωση του Η με μπετό), αντιρήδες και σανιδότοιχο. Και μετά από καταγγελία του στην πολεοδομία μου ζητήσαν να τους καταθέσω τεχνική έκθεση μέτρων αντιστήριξης.

Στην πόλη μου αυτή την εργασία την αναλαμβάνουν δύο συνεργεία αλλά ζητάνε υπερβολικά χρήματα (1000€ ανα τρέχον μέτρο). Σε συζήτηση που έκανα με κάποιους μελετητές αντιστηρίξεων από Αθήνα μου είπαν ότι η λύση αυτή είναι υπερβολική για την περίπτωση μου και ότι μπορώ να το κάνω με τμηματική εκσκαφή και ντουλάπια. Οι μηχανικοί μου δεν παίρνουν θέση προφανώς για να μην έχουν ευθύνες και λένε ότι δεν υπογράφουν τεχνικές εκθέσεις αντιστήριξης.

Πως μπορώ να κινηθώ? Υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί τεχνικά ότι η αντιστήριξη με ντουλάπια είναι η ενδεδειγμένη λύση?

Link to comment
Share on other sites

...

... Οι μηχανικοί μου δεν παίρνουν θέση προφανώς για να μην έχουν ευθύνες και λένε ότι δεν υπογράφουν τεχνικές εκθέσεις αντιστήριξης.

Πως μπορώ να κινηθώ? Υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί τεχνικά ότι η αντιστήριξη με ντουλάπια είναι η ενδεδειγμένη λύση?

 

Ενδεδειγμένη λύση μπορεί να είναι και τα ντουλάπια σε αρκετές περιπτώσεις και υπό προϋποθέσεις φυσικά.

Πάντα όμως η αντιστήριξη με πασσάλωση θα παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια από τα ντουλάπια. Και δεν μπορεί με ελαφρά την καρδία να αποδειχτεί το αντίθετο

 

Αυτό το τονίζω διότι υπάρχει ανοιχτό ζήτημα αντιδικίας, οπότε πιθανολογώ ότι εκεί θα περιστραφεί στο τέλος το ζήτημα.

Εσύ θα λες επαρκούν τα ντουλάπια ο άλλος θα λέει είναι καλύτερες οι πασσαλώσεις, μετά θα λες υπερβολικό το έξοδο διότι υπερκαλύπτει την ασφάλεια και θα λέει κανένα έξοδο δεν είναι υπερβολικό για περισσότερη ασφάλεια.

Δεν θα βγαίνει εύκολα άκρη.

 

Νομίζω όμως ότι ο καταλληλότερος να σου απαντήσει είναι ο συνάδελφος μηχανικός που έχει κάνει την στατική μελέτη του κτιρίου και ιδιαίτερα θα έχει την επίβλεψη του φέροντος οργανισμού άρα και της θεμελίωσης.

Ο δικός του λόγος και εμπειρία είναι το κυρίαρχο.

(πως είναι το έδαφος, πως είναι η θεμελίωση των όμορων, έχουν πεδιλοδοκους και πολλά άλλα)

 

Αν κρίνει ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο από ντουλάπια τότε αυτό να κάνεις και τα 1000 ευρώ αν είναι υπερβολικά ή όχι θα τα συγκρίνεις με το κόστος τι ζημιά μπορεί να πάθεις αν δεν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.