Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ντουλάπια θεμελίωσης


 
maximos75

Recommended Posts

.

(πως είναι το έδαφος, πως είναι η θεμελίωση των όμορων, έχουν πεδιλοδοκους και πολλά άλλα)

Το έδαφος: το Α και το Ω σε αυτές τις περιπτώσεις

 

Πήρες προσφορά για πασσαλόμπηξη,

σύγκρινέ την με το κόστος ασφάλισης του έργου σου όσο αφορά την κάλυψη των αστικών ευθυνών προς τους γειτόνους σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.... Το μήκος της οικοδομής μου που εφάπτεται στους γείτονες είναι 9,5μ αφήνοντας περίπου 8m από κάθε πλευρά τοποθετείται δλδ στο κέντρο των όμορρων οικοδομών...

 

Τελικά εφάπτεσαι στο υφιστάμενο τριόροφο ή απέχεις 8 m ?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μικρής μικρής υψομετρικής διαφοράς,περίπου 1m από το διπλανό (θεμελίωση νέου με υπάρχον) χρειάζεται πιστεύεται ντουλάπι; Ή τουλάχιστον, έχει μικρότερο ρίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εφάπτεσαι στο υφιστάμενο τριόροφο ή απέχεις 8 m ?

 

Avgoust εννοεί ότι το κτίριο του έχει μήκος 9.5μ ενώ το όμορο είναι 8+9.5+8 = 25.5μ

Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Πάντως είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση.

1. Γεωτεχνική μελέτη έχει γίνει? Έδαφος? Βράχος, Άργιλος? φ=? σ=? στάθμη Υ.Ο ?

2. Ασφάλιση αστικής ευθύνης υπάρχει?

 

Θα είναι δύσκολο να αποδείξει επάρκεια των ντουλαπιών, αν δεν γνωρίζει ακριβώς τον Φ.Ο του όμορου, τις παραδοχές του κλπ.

Ίσως χρειαστείς μια στατική μελέτη που να μοντελοποιεί την κατάσταση σου (δηλαδή να λαμβάνει υπόψη και το όμορο)

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος των όμορρων είναι περίπου 25m.

Σκεφτήκαμε να κάνουμε το εξής αλλά δεν ξέρω νομικά και τεχνικά πως στοιχειοθετείται. Να αφήσουμε περιθώριο από τα όμορρα (50-1m) μειώνοντας το υπόγειο και να κάνουμε πεδιλοδοκούς στα όρια και σε βάθος μικρότερο ή ίσο με τη θεμελίωση τους για την στήριξη του κυρίως κτηρίου. Το υπόγειο να το δέσουμε "κρεμαστά" με τα πέδιλα. Στατικά μου είπε ο στατικός μου ότι γίνεται το θέμα είναι τι γίνεται με την πολεοδομία. Έψαξα να βρώ νομοθεσία ή κανονισμούς που να λένε πότε επιβάλεται αντιστίριξη αλλά δεν βρήκα κάτι.

Το ψάχνω γιατί το υπόγειο είναι καθαρα για βοηθητικούς χώρους και με το κόστος της αντιστήριξης δεν με συμφέρει να το κατασκευάσω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, συμφωνώντας μαζί σας, λέω ότι το "ντουλάπι" είναι στην ουσία και τύποις "αντικατάσταση βραχομάζας" δηλ. αντικαθιστάς έναν σαθρό ή έντονα κατακερματισμένο βράχο με έναν υγιεί. Στα συνεκτικά αντικαθιστάς το έδαφος με βράχο. Δηλαδή πλέον το ντουλάπι είναι υποθεμελίωση. Σαν τέτοιο υπόκειται σε εδαφομηχανικές παραμέτρους. Είναι από τις ασφαλέστερες μεθόδους για τις συνήθεις κατασκευές, αρκεί να εφαρμοσθεί ταχύτατα για να μην φύγει η υγρασία του εδάφους και ταυτόχρονα προσλάβει οξυγόνο και αρχίσουν τα ανεπιθύμητα φαινόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί μου δεν παίρνουν θέση προφανώς για να μην έχουν ευθύνες και λένε ότι δεν υπογράφουν τεχνικές εκθέσεις αντιστήριξης.

Πως μπορώ να κινηθώ? Υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί τεχνικά ότι η αντιστήριξη με ντουλάπια είναι η ενδεδειγμένη λύση?

 

Όχι μόνο είναι υποχρεωμένοι να πάρουν θέση, αλλά προβλέπεται και στο ΣΑΥ η αναγραφή των υποδείξεων για τις αντιστηρίξεις, επίσης στο ΗΜΑ, καθώς και στις υποχρεώσεις του Επιβλέποντος Μηχανικού, ΠΔ τάδε.Οι Μηχανικοί σου-και το λέω με πλήρη συνείδηση- είναι κότες, να μην πω φραγκόκοτες.Και γενικά στο επάγγελμα κυκλοφορεί πολύ τρελοκομπαρσία, είναι καιρός να αραιώνουμε σιγά-σιγά.Στην τελική, αν κρίνουν επικίνδυνη την περίπτωση, ας αναγράψουν υπόδειξη για εκπόνηση γεωτεχνικής μελέτης.

 

Κομπάρσοι........Κοίτα να δεις, αν δεν πάρουν θέση, στείλτους ένα εξώδικο να δεις πώς παίρνουν θέση άμεσα και εγγράφως.

 

Επίσης, να ασφαλίσεις το έργο κατά παντός κινδύνου εργολάβου.Αν δεν βρεις ασφαλιστική που να σε ασφαλίζει κατά παντός κινδύνου, πες μου να σου συστήσω εγώ.Γιατί και οι ασφαλιστές κομπάρσοι είναι και στην κατά παντός κινδύνου εργολάβου κ εκεί ποιούν τη νήσσα.Εν ολίγοις, οι μηχανικοί σου είναι κότες, και όλοι οι ασφαλιστές πάπιες.Και ως πτηνά, ανήκουν σαφώς στην κατηγορία φτερού.Την φτερού την ξέρεις που πούλαγε φτερά?Ε, σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται.

 

Υπογραφή: Ένας κύκνος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι από εκείνες τις περιπτώσεις που κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει τι να κάνεις μέσω internet.

Κάνε το ένα ("ντουλάπια") ή το άλλο (διαφραγματικό τοίχο) ή τίποτα, απλώς τμηματική εκσκαφή και θεμελίωση, όλα σωστά αναλόγως της περίπτωσης.

Χρειάζεται αυτοψία του χώρου, μελέτη της υπάρχουσας κατασκευής και πλήθος άλλων δεδομένων, εδάφους και υπό ανέγερση κτιρίου.

 

Η ασφάλιση είναι άλλο θέμα. Οι ασφαλιστικές βασίζονται στον φόβο! Στον φόβο ότι θα συμβεί το ένα ή το άλλο και θα είμαστε ακάλυπτοι.

Ένας επαγγελματίας καλά θα κάνει να ασφαλίζεται πάντα, γιατί στις 100 μπορεί να του τύχει 1 φορά η στραβή και να καταστραφεί καριέρα, περιουσία και οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
On 20/2/2009 at 2:33 ΜΜ, maximos75 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.Ήθελα να ρωτήσω εάν ο υπολογισμός των ντουλαπιών θεμελίωσης (απαιτούμενοι οπλισμοί κτλ) είναι αποτέλεσμα γεωτεχνικής μελέτης ή όχι.Δηλαδή θέλω να πώ εάν απαιτείται κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό ώστε κατα τη άποψη μου να προσομοιωθεί ως τοίχος αντιστήριξης.Έχει κάποιος συνάδελφος οπτικό υλικό ή βιβλιογραφία για το αντικείμενο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αγαπητέ συνάδελφε, συμφωνώ επίσης ότι τα ντουλαπια είναι εμπειρική μέθοδος. Για να δουλέψουν πρέπει να εξασφαλιστεί η πάκτωση κάτω αλλά και επίσης πρέπει να γνωρίζεις όλα τα εδαφολογικά στοιχεία και φορτία από τις όμορες κατασκευές.(πως η πάκτωση θα  επιτευχθεί είναι αντικείμενο  εδαφ. μελέτης)   Για το σκάψιμο κάτω από την θεμελίωση διπλανού κτιρίου... σε αφήνει επικίνδυνα νομικά εκτεθειμένο. Γενικότερα όπως το έθεσε και ο συνάδελφος zani η μέθοδος αυτή είναι εντελώς "σκιτζιδικη". Ο Θεός φυλάει τους Ελληνες μηχανικούς...μέχρι πότε όμως. Οι κατασκευές έχουν κόστος. Με π... αυγά δεν βάφονται. Οι αντιστηρίξεις είναι αυτές που προτείνονται από τους κανονισμούς και εμπίπτουν στις ειδικές εδαφοτεχνικές μελέτες οχι στις δομοστατικές.  

Αποψή μου εάν δεν αισθάνεσαι ασφαλής πέτα έξω από τον σκοπό μελέτης σου τις αντιστηρίξεις και εάν δεν δέχονται παράτα και φύγε και μην υπολογίσεις το κόστος εάν δεν σε πληρωσουν. Εάν συμβεί εστω και  παραμικρή ζημία στο διπλανό η αγωγή αποζημιώσεως θα στραφεί και εναντίον σου και θα μπει σε μεγάλες περιπέτειες και στενοχώριες.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.