Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποδοχή κληρονομιάς-Πράξη εφαρμογής-Πραγματικότητα...Μπέρδεμα


xsiel78

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, θέλω την πολύτιμη βοήθειά σας!!!!!!!!Έχω πελάτισσα που έκανα τοπογραφικό στο οικόπεδό της για αποδοχή κληρονομιάς, ποσοστού εξαιρετέου. Βρήκα τα εξής:::

 

1. Τα συμβόλαια λένε για εξ αδιεταίτου ιδιοκτησία 770τμ και εξ αδιαίρετου δύο οικιών.

 

2. Από την πράξη εφαρμογής που κυρώθηκε το 1987 φαίνονται δύο ιδιοκτησίες με 475τμ το ένα και 275τμ το άλλο (Σαν σύνολο 750). Επίσης στην ιδιοκτησία των 475τμ ( της πελάτισσας μου) προσκυρώνονται 100τμ στο όμορο οικόπεδο που είναι χαρακτηρισμένο στην πράξη σαν δημοτικό παρκινγκ.

 

3. Από την αποτύπωση που έκανα προέκυψε, σύνολο οικοπέδου 753τμ. Υπάρχει τοίχος που χωρίζει τις δύο ιδιοκτησίες αντίστοιχα σε 425τμ και 325τμ. Στην κάθε πλευρά υπάρχουν κτίσματα (εννοείται όλα αυθαίρετα).

 

4. Στο κτηματολόγιο φαίνεται μια ιδιοκτησία (ένα ΚΑΕΚ) εμβαδού 755τμ. Η δήλωση που έκανε η γιαγιά της πελάτισσας μου που έχει πεθάνει ( με τα 425τμ) έχει προσκομίσει τα συμβόλαια της άλλης ιδιοκτήτριας (που ήταν γονική παροχή στης άλλης ιδιοκτήτριας-γιαγιάς στην κόρη)

..........

 

Από οτι καταλάβατε, αν καταλάβατε, έμπλεξα και δεν ξέρω πως να τα ξεμπλέψω και απο που να αρχίσω

 

...καμιά ιδέα?

 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει "αποτυπωση" για να κανεις...

Την εχεις απο την ΠΕ.

υπαρχει ενας ιδιοκτητης που ειχε  "αυτα" που ειχε

ενταχθηκαν σε σχεδιο, εγινε ΠΕ και του αποδοθηκαν "αυτα" που του αποδοθηκαν

 

οι  κληρονομοι του, κληρονομουν τα τελικα οικοπεδα της ΠΕ

 

Εαν καποιο οφείλει  λογω διαφορας "εισφορων" υπαρχει μεν σαν "τελικο" οικοπεδο

αλλα δεν μπορει να χτισει  δεν πληρωσει..

 

αυτα στο "περιπου", μια και λες οτι υπάρχει  μονον   ενα ΚΑΕΚ, πραγμα που σημαινει οτι "κατι" δεν παει καλα...

 

ξεκινας απο το σεντονι της ΠΕ

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί στο κτηματολόγιο δεν έλαβαν υπόψιν την πράξη εφαρμογής. 


 


Επίσης η ΠΕ είναι πιο "ισχυρή" απο τα συμβόλαια? 


Απλά σκέφτομαι μήπως πρέπει να γίνει διορθωτική στην ΠΕ


Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για κάποιο λόγο δεν έγινε μεταγραφή της ΠΕ. Μήπως στους πίνακες της ΠΕ φαίνεται άγνωστου ή φερόμενου ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Οχι μια χαρά είναι τα ονόματα. στις παρατηρήσεις δεν φαίνεται οτι τα στοιχεία πάρθηκαν απο συμβόλαια. Έμαθα απο τις γιαγιάδες ότι τότε που πέρασαν για την καταγραφή (20 χρόνια πριν) αυτές είπαν να τα βάλουν έτσι. Αλλά στα λόγια οκ...τώρα που είναι οι κληρονόμοι???

Link to comment
Share on other sites

νταξ'

"μια χαρα" δεν  ξερω αν μπορει να ειναι...

 

εσυ δες τα χαρτια σου

και επανερχεσαι με λεπτομερειες

[ποιος ειχε, τι ειχε, ποιος δηλωσε, τι εδωσε η ΠΕ, σε ποιόν εδωσε , ποιος πεθανε και πότε]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε νομίζω πως μας τα λες συγκεχυμένα. 

 

1. Τα συμβόλαια λένε για εξ αδιεταίτου ιδιοκτησία 770τμ και εξ αδιαίρετου δύο οικιών.

2. Από την πράξη εφαρμογής που κυρώθηκε το 1987 φαίνονται δύο ιδιοκτησίες με 475τμ το ένα και 275τμ το άλλο (Σαν σύνολο 750). Επίσης στην ιδιοκτησία των 475τμ ( της πελάτισσας μου) προσκυρώνονται 100τμ στο όμορο οικόπεδο που είναι χαρακτηρισμένο στην πράξη σαν δημοτικό παρκινγκ.

 

Το/α οικόπεδο/α που αποδίδει η πράξη εφαρμογής, είναι εξ' αδιαρέτου όπως και η αρχική ιδιοκτησίας. 

Τα 100 τ.μ. προσκυρώνονται από τρίτη ιδιοκτησία στην δική σου ή από την δική σου σε τρίτη? 

 

3. Από την αποτύπωση που έκανα προέκυψε, σύνολο οικοπέδου 753τμ. Υπάρχει τοίχος που χωρίζει τις δύο ιδιοκτησίες αντίστοιχα σε 425τμ και 325τμ. Στην κάθε πλευρά υπάρχουν κτίσματα (εννοείται όλα αυθαίρετα).

 

Αφου είπαμε πως βάσει τίτλων είναι εξ αδιαρέτου, ούτε τοίχοι λαμβάνονται υπόψην, ούτε τμήματα. Ολο το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου, ομοίως και τα κτίσματα εντός του. Εφάρμοσε στην αποτύπωση σου το εγκεκριμένο ρυμοτομικό για να δεις που είναι τα τελικά οικόπεδα ( βάσει συν/νων κορυφών Ο.Τ., οικοπέδων, αξονοδιασταυρώσεων της κυρωμένης πράξης εφαρμογής κλπ. )

 

4. Στο κτηματολόγιο φαίνεται μια ιδιοκτησία (ένα ΚΑΕΚ) εμβαδού 755τμ. Η δήλωση που έκανε η γιαγιά της πελάτισσας μου που έχει πεθάνει ( με τα 425τμ) έχει προσκομίσει τα συμβόλαια της άλλης ιδιοκτήτριας (που ήταν γονική παροχή στης άλλης ιδιοκτήτριας-γιαγιάς στην κόρη)

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος Δημήτρης 'εβαλε ορισμένους προβληματισμούς. θέλω να βάλω και εγώ: Απ' οτι ξέρω το 1987 δεν πρόλαβαν να γίνουν κυρώσεις των πράξεων. Γύρω στα 1987- 1988 δόθηκαν οι μελέτες Π.Ε.. Η μελέτη πχ της Πυλαίας θεσσαλονίκης δόθηκε το 1991 και η κύρωση εγινε μετά από 10 + χρόνια. 

Οι Π.Ε. δεν έδιναν ποτέ τα εξ αδιαιρέτου διαιρετά. Υπήρχε απαγορευτική διάταξη. Μήπως εδω έχουμε Πράξη τακτοποίησης?? Πρέπει αν είναι Π,Ε. να μελετήσεις τον πίνακα της πράξης για το Ο.Τ.. Αν είναι πάλι Πράξη τακτοποίησης να δεις καλά το λεκτικό της πράξης,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι.

η πράξη εφαρμογής κυρώθηκε 21-10-87 και πρόκειται για την περιοχή του Μορτερο στην ν. Ερυθραία.

Τα οικόπεδα στην πράξη εφαρμογής φαίνονται σαν δυο ακίνητα. Στον πίνακα δηλαδή περιγράφονται δύο ανεξάρτητες ιδιοκτησίες

Τα 100τμ προσκυρώνονται απο την ιδιοκτησία της πελάτισσας σε τρίτη όμορη ιδιοκτησία που χαρακτηρίζετε σαν δημοτικό παρκινγκ.

 

Για αρχή λοιπόν πιο υπερισχύει. Η πράξη εφαρμογής (2 ακίνητα) ή τα συμβόλαια (ενιαίο εξαδιαιρέτου) που είναι απο το 1965 (κληροτεμάχια)?

Χρειάζεται διόρθωση η πράξη εφαρμογής?

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος Δημήτρης 'εβαλε ορισμένους προβληματισμούς. θέλω να βάλω και εγώ: Απ' οτι ξέρω το 1987 δεν πρόλαβαν να γίνουν κυρώσεις των πράξεων. Γύρω στα 1987- 1988 δόθηκαν οι μελέτες Π.Ε.. Η μελέτη πχ της Πυλαίας θεσσαλονίκης δόθηκε το 1991 και η κύρωση εγινε μετά από 10 + χρόνια. 

Οι Π.Ε. δεν έδιναν ποτέ τα εξ αδιαιρέτου διαιρετά. Υπήρχε απαγορευτική διάταξη. Μήπως εδω έχουμε Πράξη τακτοποίησης?? Πρέπει αν είναι Π,Ε. να μελετήσεις τον πίνακα της πράξης για το Ο.Τ.. Αν είναι πάλι Πράξη τακτοποίησης να δεις καλά το λεκτικό της πράξης,

   Συνάδελφε η εγκεκριμένη ΠΜ είναι 30-5-85 ΦΕΚ257Δ/31-5-85 και η τελευταία διορθωτική έγινε το 87. Είναι στην Ν. Ερυθραία στο Μορντεό. Στον πίνακα γράφονται 2 ξεχωριστές ιδιοκτησίες, και στις παρατηρήσεις, ενώ σε όλους τους άλλους λέει σύμφωνα με τα συμβόλαια ταδε, στα ακίνητα που συζητάμε δεν λέει τίποτα για το πως προέκυψαν. Σύμφωνα με την πελάτισσα, όταν πέρασαν για να μετρήσουν πριν 20 χρόνια, είπαν αυτες βάλτα σαν δύο ιδιοκτησίες. Αλλά τώρα έχουμε τους κληρονόμους που πάνε με τα χαρτιά και τα συμβόλαια . Βοήθεια συνάδελφοι :( 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.