Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοποθέτηση ηλιακού μαζί με υπάρχον μπόιλερ και διαχείρηση νερού...


pkut24

Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα ήθελα την βοήθεια σας ,

 

Θα προσπαθήσω να τα εξηγήσω όσο πιο αναλυτικά γινεται.

Όλα τα χρόνια είχαμε μπόιλερ διπλής ενέργειας το οποίο είτε μέσω ηλεκτρικού ρεύματος είτε μέσω άναμμα καυστήρα (πετρέλαιο) είχαμε ζεστό νερό για μπάνιο κλπ. Από φέτος τοποθετήθηκε στην ταράτσα ηλιακός διπλής ενέργειας για περισσότερο εξοικονόμηση και σε ρεύμα αλλά και σε πετρέλαιο. Στον πίνακα που βρίσκονται τα βανάκια για τα νερά (ζεστά-κρύα) υπάρχουν 2 βανάκια για το μπόιλερ που ήταν ανοικτά έτσι και αλλιώς καθώς και επίσης 2 αντίστοιχα βανάκια που μετά τον ηλιακό ανοίχτηκαν και αυτα. (2 για το ζεστό και 2 για το κρύο).

Το ερώτημα μου είναι το εξής: πρέπει να παραμείνουν όλα ανοικτά ; πρέπει να κλεισω κάποιο ανάλογα αν θα χρησιμοποιώ τον ηλιακό ή το μπόιλερ ; δεν θα μπερδεύονται μεταξύ τους για παράδειγμα αν εχει ηλιόλουστη μέρα και εγώ ανοίξω το ζεστό στο μπάνιο από που θα μου το φέρει ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , όχι εννοώ διπλής ενέργειας. Το θέμα ειναι πως και αν πρέπει να επιλέγω κάθε φορά από που θα τραβάω νερό ... εχω ξεχωριστό ηλιακό διπλής και ξεχωριστό μπόιλερ διπλής ...καμμία σύνδεση μεταξύ τους ..τα βανάκια στα ζεστα-κρύα είναι το θέμα μου πως πρέπει να ειναι για να μην εχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερωτηση.

Πως θα μπορέσουμε να σου δώσουμε λύση από το πληκτρολόγιο? :confused:  :confused:

Αυτός που είναι υπεύθυνος να σου πει τι πρέπει να κάνεις είναι αυτός που πληρώθηκε να τοποθετήσει τον ηλιακό και να ελέγξει την ορθή λειτουργιά της όλης εγκατάστασης. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο φίλος εννοεί το κλασσικό πρόβλημα που προκύπτει όταν έχεις ένα υπάρχον δοχείο ζνχ (εδώ το μπόιλερ διπλής) και συνδέσεις παράλληλα και δεύτερο δοχείο ζνχ (εδώ ο ηλιακός διπλής) στο ίδιο δίκτυο ζνχ. Όπως είναι γνωστό, μόλις ανοίξει μία βρύση το νερό που θα έρθει είναι μία μίξη των νερών των δύο δοχείων. Πρέπει ο χρηστης να επιλέξει ποιό δοχείο θέλει να χρησιμοποιήσει και να κλείσει την βάνα του ζνχ του άλλου δοχείου. Ή να οδηγηθούν και οι δύο προσαγωγές ζνχ σε κοινό σημείο, όπου θα μπει μια τρίοδη βάνα και απο εκεί θα τροφοδοτείται το δίκτυο ζνχ, είτε από το ένα, είτε από το άλλο δοχείο, ανάλογα με την θέση της τρίοδης.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας.Αν ξεχαστω και τις αφησω και τις 2 βανες ανοικτες (και ηλιακου και μποιλερ τα ζεστα εννοω)θα εχω καποιο προβλημα περα οτι θα ειναι ενα μειγμα και των δυο παροχων σε νερο???

Link to comment
Share on other sites

και με 2 ηλεκροβανες γινεται αλλα θελει και τον αναλογο αυτοματισμο τον οποιο θα στον φτιαξει ο ηλεκτρολογος σου

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου είναι το εξής: πρέπει να παραμείνουν όλα ανοικτά ; πρέπει να κλεισω κάποιο ανάλογα αν θα χρησιμοποιώ τον ηλιακό ή το μπόιλερ ; δεν θα μπερδεύονται μεταξύ τους για παράδειγμα αν εχει ηλιόλουστη μέρα και εγώ ανοίξω το ζεστό στο μπάνιο από που θα μου το φέρει ;

 

Εξαρτάται από την συνδεσμολογία του όλου δικτύου.

Υπήρχε ανακυκλοφορία ΖΝΧ?

Όλες οι καταναλώσεις ΖΝΧ βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο ή έχεις μεζονέτα?

Υπάρχει ενδεχόμενο το ζεστό νερό του ενός δοχείου (π.χ. του μπόιλερ) τις μέρες δίχως ηλιοφάνεια να ανεβαίνει στην ταράτσα και να ζεσταίνει πρώτα το δοχείου του ηλιακού και μετά να έρχεται στην κατανάλωση

με αποτέλεσμα να χρειάζεται να αδειάσεις πολλά λίτρα νερό πριν σου έρθει το νερό κάπως ζεστό. Αλλά όλα αυτά εξαρτώνται από τις διαδρομές του δικτύου.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η λύση αυτή με την τρίοδη θερμοστατική βάνα προϋποθέτει και αλλαγές  στη συνδεσμολογία των δύο δοχείων με το δίκτυο ζνχ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, για να τελειώσει καπου εδω το θεμα. Η σύνδεση 2 δοχειων ζνχ στο ιδιο δίκτυο ειναι λάθος εξ αρχης. Η πιο σωστή κίνηση είναι η κατάργηση του μποιλερ εφόσον μπηκε ο ηλιακός.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.