Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

3 ερωτήσεις για τακτοποίηση


kostas_1986

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους.

 

έχω 3 περιπτώσεις , θα μπω κατευθείαν στο θέμα

 

1. κατοικία με ισόγειο πρώτο και δεύτερο

ισόγειο-πρώτος με άδεια, ο δεύτερος όροφος που είναι και εκτός αδείας δεν έχει ολοκληρωθεί, υπάρχουν κολόνες και τοίχοι,

στο ισόγειο έχει κάποια τετραγωνικά Υ.Δ . Μπορεί να κατατεθεί προς έκδοση οικοδομικής αδείας και τι χρειάζεται να έχω?

 

2.ισόγειο με υπόγειο  (έχει κλίση το έδαφος και μόνο 2 πλευρές του υπογείου είναι ανοικτές) εντελώς εκτός Ο.Α. μπορεί και αυτό να πάει προς έκδοση Ο.Α?

εάν το επιτρέπει Σ.Δ μπορεί να δημιουργηθεί ακόμη ένας όροφος?

 

3. 2 γκαρσονιέρες μη ολοκληρωμένες (ούτε μεσοτοιχία, άρα είναι ένας ενιαίος χώρος) , ο ιδιοκτήτης θέλει να μετατρέψει την άδεια σε ένα 2αρι, αλλά έχει καποιες αυθαιρεσίες, από την άλλη έχει τακτοποιήσει καποιες άλλες στο ίδιο οίκημα...τι διαδικασία ακολουθώ?πρώτα τακτοποίηση και μετά άδεια?και εδώ τι γίνεται? έχει τακτοποιήσει επιλεκτικά...

 

 

ευχαριστώ!

 

κουράζω λίγο το ξέρω απλά τέτοιες περιπτώσεις δεν μου έχουν παρουσιαστεί ξανα

Link to comment
Share on other sites

1] πας με το αρθρο 23 παρ.1

 

2].......

 

3] υποθετω οτι εχεις αδεια για δυο χωρους, πλην δεν εχει γινει η μεσοτοιχια και θελει να τις ενωσει σε μια ΟΙ.

Αλλα ειπες οτι ειναι ακομα υπο  κατασκευη.

Επομενως, γιατι δεν μπορεις να κανεις τροποποιηση της αδειας ωστε οι δυο χωροι να γινουν ενα

Η αλλη -πιθανη- λυση θα ηταν να τακτοποιησεις την μη κατασκευη μεσοτοιχιας και να κανεις τροποποιηση της συστασης, αν ειχες κανει συσταση για δυο.

 

 Εχει γινει συσταση ΟΙ?

τι αλλες αυθαιρεσιες υπαρχουν?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1] πας με το αρθρο 23 παρ.1

 

2].......

 

3] υποθετω οτι εχεις αδεια για δυο χωρους, πλην δεν εχει γινει η μεσοτοιχια και θελει να τις ενωσει σε μια ΟΙ.

Αλλα ειπες οτι ειναι ακομα υπο  κατασκευη.

Επομενως, γιατι δεν μπορεις να κανεις τροποποιηση της αδειας ωστε οι δυο χωροι να γινουν ενα

Η αλλη -πιθανη- λυση θα ηταν να τακτοποιησεις την μη κατασκευη μεσοτοιχιας και να κανεις τροποποιηση της συστασης, αν ειχες κανει συσταση για δυο.

 

 Εχει γινει συσταση ΟΙ?

τι αλλες αυθαιρεσιες υπαρχουν?

το 2 εννοείς πάει και αυτό με αρθρο 21παρ1?

3. έχει γίνει σύσταση. οι αυθαιρεσίες είναι μια εξωτερική σκάλα και μια αλλαγή στην όψη οι οποίες έχουν τακτοποιηθεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.