Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετακίνηση κιβωτίων διακλάδωσης ΔΕΗ


lefakos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω, σε μια όψη ισόγειου καταστήματος

υπάρχουν κάποια κουτιά (?) , διακλαδωτές (?) , δεν ξέρω πως ακριβώς ονομάζονται ,

υποθέτω υψηλής τάσης αν κρίνω από το πάχος τον καλωδίων και επειδή ο ΄χώρος έχει ενοικιαστεί για

να γίνει γραφείο ενοχλούν στην όψη και στην τοποθέτηση επιγραφής κτλ

Έχω ακούσει διάφορες απόψεις και έχω κάνει αίτηση στην ΔΕΔΔΗΕ να έρθουν να το κοιτάξουν αλλά 

θα ήθελα και την δική σας ...

 

Αυτά που έχω κυκλώσει μπορούν να μετακινηθούν ? πιθανόν όχι , γιατί μερικά καλώδια είναι ήδη στο όριο

τι εναλλακτικές υπάρχουν όμως ? απ΄ότι μου είπαν μπορούν να  καλυφθούν απλά να είναι επισκέψιμα για μελλοντική βλάβη ή άλλο ,

άλλος μου είπε να μη κρύψω τα καλώδια (η ταμπέλα θα είναι από γυψοσανίδα και θα μπουν φωτεινά γράμματα πάνω) γιατί μπορεί

κανείς να πάει να κάνει καμία ΄΄τρυπανιά΄΄ μη γνωρίζοντας ότι έχει καλώδια από πίσω και να γίνει μπλέξιμο  (extreme σενάριο αλλά o διάολος

έχει πολλά ποδάρια)

 

εσείς τι λέτε ? τι μπορώ να κάνω και τι όχι ? ποια είναι η καλύτερη λύση ?

 

ευχαριστώ πολύ !

 

 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

..

υποθέτω υψηλής τάσης αν κρίνω από το πάχος τον καλωδίων και επειδή ο ΄χώρος έχει ενοικιαστεί για

..

Το μόνο σίγουρο είναι ένα. Δεν είναι υψηλής τάσης.

 

Μιλάς με ΔΕΗ ή ΟΤΕ (αν είναι δικά τους) και κάνεις αίτηση μεταφοράς.

Αν αργούν κι εσύ βιάζεσαι η λύση είναι μια. Κάνεις ανάλογη διαμόρφωση που τα ενσωματώνεις μέσα και κουτί/θυρίδα που να ανοίγει και να είναι προσβάσιμο αν υπάρξει βλάβη για να μη ξηλώσουν όλη την ταμπέλα ή επένδυση που θα κάνεις.

 

 

Υ.Γ.

ελπίζω στην αίτηση σας στην ΔΕΔΔΗΕ να μη γράψατε υψηλή τάση μεταφορά κλπ διότι θα γελάσει και η παρδαλή αἴξ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Lefakos

 

Χαμηλής τάσης είναι , το δεξί είναι διακλαδωτής της δεή στέλνει την κεντρική παροχή που μοιράζεται ...αριστερά λόγω κακοτεχνίας δεν φαίνεται καλα αλλα μου κάνουν για κουτιά διακλάδωσης στεγανά τα οποία κάπου δίνουν αλλα δεν...

Μετακινούνται αυτά πρέπει να ρθει ο ΔΕΔΔΗΕ να κάνει την μεταφορά και ίσως να αλλάξει και την παροχή στο σημείο αλλα τώρα για χρόνους και αυτά , άγνωσται αι βουλαί του Ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πως πρέπει να απευθυνθείς στον ΟΤΕ για τα συγκεκριμένα κουτιά. Αν το μαγαζί είναι μέρος πολυκατοικίας (εμένα έτσι μου φαίνεται, εσύ όμως ξέρεις καλύτερα) προφανώς ο μετρητής του συγκεκριμένου καταστήματος θα είναι στο χώρο των μετρητών  της πολυκατοικίας (μάλλον στο υπόγειο). Όπως και να 'χει μπορείς να κάνεις μια θυρίδα στη τσιμεντοσανίδα στο σημείο που είναι τα δύο κουτιά διακλάδωσης καθώς επίσης να αφήσεις ένα επαρκές κενό μεταξύ πρόσοψης του καταστήματος με τσιμεντοσανίδα έτσι ώστε ,οποιαδήποτε επέμβαση ανάμεσα στα δύο κουτιά να είναι εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο σε ευχαριστώ και εσένα! ναι πολυκατοικία είναι και ο μετρητής της ΔΕΗ είναι μέσα στο μαγαζί που φαίνεται στην φωτογραφία !

Τα 2 από τα 3 κουτιά έχουν το σήμα της ΔΕΗ (βλ φωτο) το τρίτο δεν ξέρω ακριβώς , μάλλον ΟΤΕ αν και φαίνεται ότι τα καλώδια είναι κομμένα και απλά αιωρείται

έχω ραντεβού με την ΔΕΔΔΗΕ την Παρασκευή που μας έρχεται ... ο Θεός βοηθός

 

image.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγάλεις ακρή ! Εμένα όσες φορές είχα θέμα με είχανε εξυπηρετήσει και κάνανε προσεγμένη δουλειά .Το μικρό του ΟΤΕ που λετε πάντως μου κάνει για στεγανό 10x15cm με το καλώδιο το οριζόντιο σαν κάπου να ΄δίνει παροχή? Τηλέφωνο? Γιατί δεν έχω δει τον ΟΤΕ να βάζει τέτοια..Ίσως κάνω λάθος βέβαια αλλα όπως και να έχει θα βρείς την άκρη..Καλές δουλειές παιδιά

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.