Jump to content
Alessio

Εξώστης εντός απόστασης Δ

Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα συνάδελφοι και εύχομαι την καλύτερη δυνατή πορεία στο φόρουμ αυτό,που πιστεύω ότι αν προσεχθεί κατάλληλα θα αποδειχθεί πολύ σημαντικό και χρήσιμο για όλους μας,ανεξαρτήτως εμπειρίας!

 

Είμαι νέος μηχανικός (πολιτικός) και ψάχνω στο ΓΟΚ (αλλά αδυνατώ να βρω) αναφορά του στην περίπτωση που αφεθεί στην πλάγια και πίσω πλευρά ενός κτιρίου απόσταση ελεύθερης θέας Δ, αν μπορεί να κατασκευασθεί εξώστης και τι πλάτους θα είναι αυτός?

 

Γνωρίζει κανείς να με παραπέμψει κάπου ή να απαντήσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξώστης μπορεί να κατασκευαστεί αλλά δεν πρέπει να "παραβιάζει" το Δ. Αν πχ έχεις Δ=4,3m, η οικοδομή σου (και ο εξώστης μαζί) πρέπει να ξεκινά από τα 4,3m και πίσω.

Προσοχή: ΔΕΝ ισχύει όπως στις πρασιές οτι ο εξώστης μπορεί να προεξέχει κατά το 1/10 του πλάτους του δρόμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω στα παραπάνω, ότι στα χαμηλά κτίρια επιτρέπεται εντός του Δ εξώστης πλάτους 40εκ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

anka : Δηλαδή αν πχ θέλω 50εκ εξώστη πρέπει ουσιαστικά η οικοδομή να απέχει Δ+0,50 από το όριο του οικοπέδου,σωστά?

erling : λέγοντας χαμηλά κτίρια τι εννοούμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Άρθρο 14: Ειδικές διατάξεις για χαμηλά κτίρια

1. Χαμηλό κτίριο είναι αυτό του οποίου κύρια χρήση είναι η κατοικία και το οποίο έχει μέγιστο ύψος το πολύ 8,50 μ., μη συμπεριλαμβανομένης της στεγης, από την οριστική στάθμη του εδάφους και έχει συνολική επιφάνεια που υπολογίζεται στο σ.δ. το πολύ 400 τ.μ. Στο οικόπεδο είναι δυνατή η κατασκευή περισσοτέρων του ενός χαμηλών κτιρίων, με την προϋπόθεση ότι η συνολική επιφάνεια όλων των κτιρίων που υπολογίζεται στο σ.δ. δεν υπερβαίνει τα 400 τ.μ.

 

Εχει και άλλα το άρθρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπότε για να φωτίσω την πλάγια πλευρά αφήνοντας Δ θα πρέπει να "μαζέψω" το διαμέρισμα προς τα μέσα και να μετατρέψω σε αίθριο το χώρο ώστε να μην προσμετρά στο σδ...

Έχει πολύ διάβασμα η υπόθεση...

Θενκς και πάλι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλο φωτισμός και άλλο εξώστης.

Παράθυρο μπορείς να έχεις, εξώστη δεν μπορείς να έχεις μέσα στο Δ

Share this post


Link to post
Share on other sites

anka : Δηλαδή αν πχ θέλω 50εκ εξώστη πρέπει ουσιαστικά η οικοδομή να απέχει Δ+0,50 από το όριο του οικοπέδου,σωστά?

 

Σωστά

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις προς το πλάγιο ή οπίσθιο όριο

εξώστη θα πρέπει να αφήσεις απόσταση Δ + το μήκος του

εξώστη που θέλεις.

Εντός της απόστασης Δ επιτρέπεται σύμφωνα με το άρθρο 9 του ΓΟΚ:

"Μέσα στις ελάχιστες αποστάσεις Δ του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου επιτρέπονται

μόνο "σκίαστρα" προστεγάσματα και αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία σύμφωνα

με το άρθρο 11, καθώς και κατασκευές που προβλέπονται από το άρθρο 17"

Οι οποίες αρχιτεκτονικές προεξοχές είναι 40cm ή και περισσότερο (μετά

από έγκριση της ΕΠΑΕ).

Επίσης όπως πολύ σωστά λέει ο erling εξαίρεση του παραπάνω κανόνα

αποτελούν τα χαμηλά κτίρια στα οποία εντός της απόστασης Δ επιτρέπονται

εξώστες πλάτους μέχρι 40cm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποια ειναι η ελαχιστη αποσταση που πρεπει να απεχει ενας εξωστης απο γειτονικο κτιριο?Εχει καταργηθει πλεον το 1 μετρο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.