Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξώστης εντός απόστασης Δ


Alessio

Recommended Posts

Φυσικά και δεν επιτρέπεται.

Μέσα στο Δ επιτρέπεται μόνο στα χαμηλά κτήρια και στους οικισμούς μικρ 2000 κατοίκων κατά 0,50 και 0,40 μ αντίστοιχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα σας.Μήπως γνωρίζει κανείς σύμφωνα με τον Γ.Ο.Κ. ΄73 αν ο εξώστης επιτρεπόταν να ήταν μέσα στο τότε Δ που ήταν 0.30xH ? Και αν επιτρεπόταν σε τι πλάτος? Αναφέρομαι συγκεκριμένα στο πίσω όριο του οικοπέδου. Ρωτάω γιατί μου ζητήθηκε σε μία άδεια προσθήκης σε υπάρχον κτίσμα το οποίο κατασκευάστηκε βάση του παλαιού Γ.Ο.Κ. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικισμούς "Προϋφιστάμενους του '23" καθώς και σε οικισμούς μικρότερους των 2.000 κατοίκων ισχύει οτι ο εξώστης ο οποίος έχει υψομετρική διαφορά το πολύ 1.50 μ. και είναι μπαζωμένος ΔΕΝ μετράει στο 20% των εξωστών γιατί θεωρείται διαμόρφωση.

Αυτό το χρησιμοποιύν πολύ οι εργολάβοι για να "βγάλουν" ένα ακόμη δωμάτιο στο υπόγειο και μάλιστα εκτός οικοδομικής γραμμής!!!

 

Ισχύει για όλα τα εντός σχεδίου οικόπεδα διότι μέχρι 1,50μ θεωρείται διαμόρφωση και όχι εξώστης

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
erling οταν κολλαω στη προσοψη του κτιριου με το διπλανο κτισμα πρεπει ο εξωστης μου να εισεχει της οικοδομικης διαφορετικα θα πρεπει να αφησω αποσταση 1μετρο. και μαλιστα παλιοτερα αν κολλαγα τον εξωστη μου επιβαλλοταν να χτισω τοιχο εκει που κολλαω... θα βρω τη νομοθεσια και θα σου πω

 

Τελικα ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ήταν διάταξη του ΓΟΚ '73, τις οποίας η ισχύς παρατεινόταν μέχρι το 2000, και απο τότε δεν ξανα-παρατάθηκε, οπότε έπαψε οριστικά να ισχύει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δηλαδή μπορούν πλέον οι εξώστες γειτονικών κτιρίων να εφάπτονται??????

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και έχουν αρχίσει ήδη να φαίνονται πολυκατοικίες με τα μπαλκόνια να εφάπτονται...

(αισχρό κατά τη γνώμη μου...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σημείωση: στους οικισμούς που το Δ ορίζεται 2,50 (ή 0,00 αλλά αυτό τώρα δεν ενδιαφέρει) ο εξώστης κατασκευάζεται μέσα στη εν λόγω απόσταση απλά έχει περιορισμό - μέχρι 1 μέτρο πλάτος.

Ισχύει αυτό? Και σε ποιο νόμο αναφέρεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.