Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξώστης εντός απόστασης Δ


Alessio

Recommended Posts

Τελικά όταν επισκέπτεσαι το φόρουμ τις βραδινές ώρες αυτά παθαίνεις. Τώρα κατάλαβα τί ρώταγε ο ΓιάννηςΓ πριν και τώρα η hermis. Η απόσταση του 1μ από τις ακμές του κτηρίου ισχύει, αλλά σε περιπτώσεις οικισμών με ειδικούς μορφολογικούς όρους. Σε κάθε άλλη περίπτωση όση απόσταση θες (το πώς θα εμποδίσεις τη μετάβαση από τον ένα εξώστη στον άλλο...άλλο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Να πω μία γνώμη ; : δε μου φαίνεται και παράλογο τι λέει η νομοθεσία . Για φανταστείτε οι εξώστες να επιτρεπόνουσαν εντός της απόστασης Δ ! : θα έβγαινα κάθε πρωί και θα έσφιγγα το χέρι του γείτονα ! Ή ακόμα καλλύτερα , θα έκανα "μία έτσι" και θα πέρναγα απέναντι και θα πίναμε καφέ ! ΆΚου 'κει να κατέβω τις σκάλες και να τις ξαναανέβω !

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν ισχυει πλεον η αποσταση του 1 μετρου σε ποια εγκυκλιο μπορω να το βρω? γιατι μου το εχουν πει συναδελφοι αλλα δεν το δεχεται η πολεοδομια. και ο εξωστης νομιζω οτι πρεπει να ειναι μεσα απο την οικοδομικη γραμμη ετσι δεν ειναι?

 

Ο εξώστης μπορεί να βγεί εκτός Ο.Γ. 1/10 του πλάτους του δρόμου, όπως είπαν και παραπάνω.

Αλλά hermis σου λέει η πολεοδομία ότι δεν μπορείς να κάνεις το παρακάτω σχέδιο?

Και αν ναι, με βάση ποιον νόμο? Αυτό πρέπει να σου πουν και όχι ότι απαγορεύται.

post-437-131887198663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

erling οταν κολλαω στη προσοψη του κτιριου με το διπλανο κτισμα πρεπει ο εξωστης μου να εισεχει της οικοδομικης διαφορετικα θα πρεπει να αφησω αποσταση 1μετρο. και μαλιστα παλιοτερα αν κολλαγα τον εξωστη μου επιβαλλοταν να χτισω τοιχο εκει που κολλαω... θα βρω τη νομοθεσια και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

hermis καλό θα είναι να δουμε την νομοθεσία.

Πάντως έχω μελετήσει αρκετές οικοδομές που οι εξώστες εκτός ΟΓ ήταν σε απόσταση 20εκ από την προέκταση του πλάγιου ορίου. Και δεν κολλούσα για κατασκευαστικούς λόγους (αποχέτευση εξωστών)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για τις βεράντες ό,τι και για τους εξώστες, δηλαδή μπορούν να εισέρχονται στην πρασιά κατά 0,10*πλάτος του δρόμου;

 

Έχω ισόγειο κτίριο υπερυψωμένο κατά 45cm (έχει μπαζωθεί από κάτω ενώ το υπόλοιπο οικόπεδο είναι στο +0.00). Η βεράντα του είναι επίσης μπαζωμένη από κάτω και έχει πλάτος 1.55m εκ των οποίων τα 75cm βρίσκονται εντός της πρασιάς.

Επιτρέπεται αυτό; Δεν βρήκα κάτι στον ΓΟΚ.

 

(ο δρόμος είναι 10m και οι εκατέρωθεν πρασιές 3m --> 10%*Π=1.60m)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες βεράντα εννοείς εξώστη μπαζωμένο από κάτω.

Αρα είναι διαμόρφωση εδάφους, που σημαίνει πως δεν ισχύει η υποχρέωση του 10% του πλάτους του δρόμου αλλά μπορεί να φτάνει μέχρι και την ρυμοτομική γραμμή, αν και νομίζω πως το μπάζωμα πρέπει να έχει ένα max ύψος από το φυσικό έδαφος, αλλά δεν θυμάμαι πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.