Μετάβαση στο περιεχόμενο
Alessio

Εξώστης εντός απόστασης Δ

Recommended Posts

Ναι, ακριβώς αυτό εννοώ.

Στη δική μου περίπτωση υπάρχει μπάζωμα 30cm.

Ευχαριστώ πολύ!

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

παιδιά μπορείτε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι και να παραθέσετε την νομοθεσία απ' την οποία πηγάζει ?

 

Εννοώ τη νομοθεσία που λέει ότι δεν πας με 1/10 του πλάτους οδού εντός πρασιάς αλλά το λες σαν μπαζωμένο εξώστη. Ύψος επιτρεπτό του μπαζωμένου εξώστη ?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

TheoTDM900 σύμφωνα με το παρακάτω και εφόσον το προκήπιο είναι ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου.

 

Αρθρο 17 ΓΟΚ 85: Κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους

1. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπεται η μερική εκσκαφή ή επίχωση του εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό με την προϋπόθεση ότι σε κανένα σημείο η οριστική στάθμη του εδάφους δεν θα βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα από 1,50 μ. από τη φυσική του στάθμη. Μεγαλύτερη επέμβαση στο έδαφος επιτρέπεται ύστερα από γνωμοδότηση της Ε.Π.Α.Ε.

 

Επίσης, επιτρέπεται να κατασκευάζονται έργα, όπως πεζούλια, βεράντες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), σκάλες κύριες ή βοηθητικές, τα οποία, λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

ερλινγκ σε ευχαριστώ πολύ ,

 

αλλά αυτά δεν έρχονται σε αντίθεση με το άρθρο που λέει για το 1/10 του δρόμου εισχώρηση εξωστών στην πρασιά ?

 

Και αν ναι ποιο υπερισχύει ?

 

:roll:

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Σε αντίθεση γιατί να έρθει? Αλλο εξώστης άλλο διαμόρφωση εδάφους.

Πάντως θυμάμαι μια φορά που ήθελα να φτάσει η βεράντα μέχρι την ρ.γ. δεν πέρασε από την πολεοδομία αλλά ήταν στο +1,50μ. Αυτό που είπαν να κάνω για να περάσει, ήταν να σταματήσει 50εκ από την ρ.γ. και μετά να σβήσει στο μηδέν.

Για να μην κουράζομαι στο πηγαινε έλα αλλά και επειδή θα τους ξαναέβρισκα μπροστά μου, έκανα όπως μου είπαν.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

παιδια το 1/10 του πλατους του δρομου δεν λεει για εισχωρηση εξωστων στην πρασια , αλλα οτι μπορει να εξεχει ο εξωστης τοσο απο τη ρυμοτομικη, εχετε μπερδευτει λιγακι...

 

*****************************

 

erling , αυτο που λες πρωτη φορα το ακουω , η βεραντα ειναι διαμορφωση εδαφους και μπορει να ειναι στο +1,50 , μηπως ειχες μια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Συν. hermis από οικοδομική σε οικοδομική είναι όχι από ρυμορομική σε ρυμοτομική. Οταν υπάρχει πρασιά, τότε η ο.γ. είναι εσώτερη της ρ.γ.

Άρθρο 10: Πλάτος δρόμου - Αφετηρία μέτρησης υψών

1. Για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου πλάτος δρόμου σε ορισμένο σημείο του οικοπέδου θεωρείται το μήκος της καθέτου την οικοδομική γραμμή στο σημείο αυτό έως την τομή της με την απέναντι εγκεκριμένη οικοδομική γραμμή του ίδιου δρόμου ή την προέκτασή της. Αν το οικοδομικό τετράγωνο βρίσκεται στα όρια του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου και απέναντι υπάρχει μόνο ρυμοτομική γραμμή για τον υπολογισμό του πλάτους του δρόμου λαμβάνεται υπόψη η γραμμή αυτή αντί της οικοδομικής.

Άρθρο 11:Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων

3. Οι εξώστες δεν επιτρέπεται να προεξέχουν από το οριακό επίπεδο της οικοδομικής γραμμής (κατακόρυφο ή κεκλιμένο), όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 9, παρ. 6α και 6β, περισσότερο από ένα δέκατο του πλάτους του δρόμου, όπως καθορίζεται στο άρθρο 10 του παρόντος και μέχρι 2.00 μ. το πολύ.

 

Η περίπτωσή μου δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο απλά "υπάκουσα" στις εντολες του "παντογνώστη" υπαλλήλου χωρίς να φέρω αντιρήσεις ώστε να μην τους βρίσκω μπροστά μου κάθε φορά.

  • Upvote 1

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

εχεις δικιο , απλα καποιος εγραψε οτι πρεπει να εισεχεις 1/10 και θυμομουν οτι μπορεις να εξεχεις τοσο, sorry για τη βλακεια μου...

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Σε οικισμούς "Προϋφιστάμενους του '23" καθώς και σε οικισμούς μικρότερους των 2.000 κατοίκων ισχύει οτι ο εξώστης ο οποίος έχει υψομετρική διαφορά το πολύ 1.50 μ. και είναι μπαζωμένος ΔΕΝ μετράει στο 20% των εξωστών γιατί θεωρείται διαμόρφωση.

Αυτό το χρησιμοποιύν πολύ οι εργολάβοι για να "βγάλουν" ένα ακόμη δωμάτιο στο υπόγειο και μάλιστα εκτός οικοδομικής γραμμής!!!

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

επιτρέπεται να βγει εξώστης σε υποχρεωτικό ακάλυπτο χώρο διαστάσεων Δ Χ Δ?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.