Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξώστης εντός απόστασης Δ


Alessio

Recommended Posts

  • 1 month later...

Παιδιά, επιτρέπεται στην πίσω όψη κτιρίου (προς ακάλυπτο δηλαδή) να κολλήσω τους εξώστες στο πλαινό όριο ή πρεπει να αφήσω πάλι 1,0μ.?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου διευκρινήσει το παρακάτω:

(Σ.Σ. Τα εντός (...) της παρ.5 παύουν να ισχύουν με την Εγκ-2690/660/8/22-1-87).

Διευκρινίζεται ότι στις εκτός σχεδίου περιοχές η κατασκευή εξωστών δεν επιτρέπεται μέσα στην απόσταση Δ = 3,00 + 0,10Η από τα όρια του γηπέδου ανεξάρτητα από την υποχρεωτική απόσταση της οικοδομής από τα όρια του γηπέδου την προβλεπόμενη από το ΠΔ/γμα της εκτός σχεδίου δόμησης (δηλ. 15,00 μ., 10,00 μ., 7,50 μ., 5,00 μ.).

Δηλαδή εννοεί ότι ο εξώστης μπορεί να βγαίνει έξω π.χ. από τα 15 μέτρα όταν η υποχρεωτική απόσταση είναι 15 μέτρα;

Link to comment
Share on other sites

Συν. hermis από οικοδομική σε οικοδομική είναι όχι από ρυμορομική σε ρυμοτομική. Οταν υπάρχει πρασιά, τότε η ο.γ. είναι εσώτερη της ρ.γ.

Άρθρο 10: Πλάτος δρόμου - Αφετηρία μέτρησης υψών

1. Για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου πλάτος δρόμου σε ορισμένο σημείο του οικοπέδου θεωρείται το μήκος της καθέτου την οικοδομική γραμμή στο σημείο αυτό έως την τομή της με την απέναντι εγκεκριμένη οικοδομική γραμμή του ίδιου δρόμου ή την προέκτασή της. Αν το οικοδομικό τετράγωνο βρίσκεται στα όρια του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου και απέναντι υπάρχει μόνο ρυμοτομική γραμμή για τον υπολογισμό του πλάτους του δρόμου λαμβάνεται υπόψη η γραμμή αυτή αντί της οικοδομικής.

Άρθρο 11:Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων

3. Οι εξώστες δεν επιτρέπεται να προεξέχουν από το οριακό επίπεδο της οικοδομικής γραμμής (κατακόρυφο ή κεκλιμένο), όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 9, παρ. 6α και 6β, περισσότερο από ένα δέκατο του πλάτους του δρόμου, όπως καθορίζεται στο άρθρο 10 του παρόντος και μέχρι 2.00 μ. το πολύ.

 

Η περίπτωσή μου δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο απλά "υπάκουσα" στις εντολες του "παντογνώστη" υπαλλήλου χωρίς να φέρω αντιρήσεις ώστε να μην τους βρίσκω μπροστά μου κάθε φορά.

 

Άρα όταν λέμε ότι ο εξώστης μπορεί να εξέχει από την ΟΓ κατά 1/10*πλάτος δρόμου ,το πλάτος(κατ’εξαίρεση μόνο για το άρθρο 10) ορίζεται ως η απόσταση από ΟΓ σε ΟΓ και όχι από ΡΓ σε ΡΓ.Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έστω ότι έχω ένα χαμηλό κτήριο-κατοικία. Σε περίπτωση που έχω εξώστη στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, επιτρέπεται ένα τμήμα του να βρίσκεται εντός Δ; Αν ναι πόσο είναι αυτό το μήκος; max(40cm ή 50cm); Για να γίνω πιο κατανοητός επισυνάπτω ένα σκαρίφημα. Πόσο είναι το χ;

18767868.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το άρθρο 14 περί χαμηλών κτιρίων, εντός Δ μπορεί να εισέρχονται 40 cm εξώστη.

 

Αλλά γιατί έχεις σημειώσει Δ=3,5 m???

 

Το Δ στα χαμηλά είναι 2,5 m.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.