Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέτρα ελάφρυνσης των ασφαλιστικών οφειλών των Ελέυθερων Επαγγελματιών Μηχανικών προτείνει η Δ.Ε. του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.


Engineer

Recommended Posts

Μέτρα ελάφρυνσης των ασφαλιστικών οφειλών των Ελεύθερων Επαγγελματιών Μηχανικών, αποφάσισε ομόφωνα να εισηγηθεί, προκειμένου να νομοθετηθούν, η Διοικούσα Επιτροπή του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Οι εισηγήσεις που θα αποσταλούν προς το Δ.Σ. του Ε.Τ.Α.Α. και το αρμόδιο Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, περιλαμβάνουν τα εξής:

 

α) Για οφειλές που έχουν δημιουργηθεί πριν το 2009 να υπάρξει ρύθμιση ανάλογη των 100 δόσεων, με επιτόκιο επί του οφειλόμενου κεφαλαίου, ίσο με το μέσο επιτόκιο του κοινού κεφαλαίου της Τράπεζας της Ελλάδος, της αντίστοιχης περιόδου.

 

β) Για οφειλές που έχουν δημιουργηθεί από το 2009 έως το 2016, να υπάρχει η δυνατότητα διαγραφής τους με αίτηση του ασφαλισμένου, με αντίστοιχη απώλεια του ασφαλιστικού χρόνου (να ληφθεί υπόψη ότι σύμφωνα με απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου της χώρας αυτό γίνεται με την πάροδο 20ετίας). Επιπρόσθετα να δίνεται η δυνατότητα κατά τη συνταξιοδότηση ο χρόνος αυτός να εξαγοράζεται, εάν ο ασφαλισμένος το επιθυμεί.

 

γ) Για όσους έχουν θεμελιωμένο δικαίωμα συνταξιοδότησης, το όριο οφειλών για την ολοκλήρωση της διαδικασίας να ρυθμιστεί τουλάχιστον στις 25.000 ευρώ αντί των 15.000 που είναι σήμερα και επιπρόσθετα να ισχύει με αίτηση του ασφαλισμένου συμψηφισμός με το ποσόν του εφάπαξ που του αναλογεί. Με αυτό τον τρόπο το Ταμείο θα εισπράξει τα οφειλόμενα, οι δε ασφαλισμένοι θα λάβουν τη σύνταξη που τους αναλογεί προκειμένου να επιβιώσουν.

 

Πηγή: http://www.tsmede.gr...

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

β) Για οφειλές που έχουν δημιουργηθεί από το 2009 έως το 2016, να υπάρχει η δυνατότητα διαγραφής τους με αίτηση του ασφαλισμένου, με αντίστοιχη απώλεια του ασφαλιστικού χρόνου (να ληφθεί υπόψη ότι σύμφωνα με απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου της χώρας αυτό γίνεται με την πάροδο 20ετίας). Επιπρόσθετα να δίνεται η δυνατότητα κατά τη συνταξιοδότηση ο χρόνος αυτός να εξαγοράζεται, εάν ο ασφαλισμένος το επιθυμεί. 

 

 

 

 

Προκειμένου οι ασφαλισμένοι μηχανικοί να έχουν την δυνατότητα ανάληψης έργων ή μελετών, για την οποία απαιτείται ασφαλιστική ενημερότητα, προτείνεται η κατά περίπτωση, έκδοση βεβαίωσης ενημερότητας με οφειλές.

 

Η βεβαίωση εκδίδεται για συγκεκριμένο έγο, με την προσκόμιση του σχετικού εντύπου ανάθεσης και σε περίπτωση που αφορά αμοιβή μελέτης, προβλέπεται κατάθεση ποσού στο ΤΣΜΕΔΕ σε ποσοστό 10% επί των συμβατικών αμοιβών του ΤΕΕ, σύμφωνα με τον Ν. 3919/2011.

 

Σε περίπτωση είσπραξης από εκτελεσθείσα εργασία αποδίδεται στο ΤΣΜΕΔΕ ποσοστό 10% επί του εισπραχθέντος ποσού.

Τα καταβαλλόμενα ποσά, εξοφλούν ή συμψηφίζονται με τις οφειλόμενες εισφορές.

 

 

Τα 2 αυτά δεδομένα, μου δημιουργούν αμφιβολίες για το κατά πόσο είναι σοφή και σώφρων κίνηση να πληρώνουμε πλέον ΤΣΜΕΔΕ.

Απευθύνομαι στους ασφαλιστικά ενήμερους συναδέλφους:

Πλέον 3 μηχανικοί στους 10 (χοντρικά) παραμένουν ενήμεροι ασφαλιστικά. Αυτή η αναλογία συνεχώς θα φθίνει! Επειδή γνωρίζουμε το ελληνικό κράτος, μετά την πάροδο ετών, τι θα συμβεί με τις συσσωρευμένες ασφαλιστικές οφειλές των συναδέλφων μηχανικών? Θα τους κατασχεθούν σπίτια και λογαριασμοί? Ρεαλιστικά αυτό είναι δύσκολο να γίνει.

Βλέποντας και αυτή την ενδεχόμενη κίνηση που αφορά διαγραφή οφειλών των τελευταίων 8 ετών, συνδυάζοντας την με την δεύτερη παραπομπή μου, μήπως τελικά πρέπει να σταματήσουμε να πληρώνουμε ασφαλιστικές εισφορές όλοι, και ίσως, οι έχοντες την δυνατότητα να καταφύγουν σε ιδιωτικές ασφαλίσεις?

8 χρόνια x 3600€ = 29.000€. Αυτά τα λεφτά ενδεχομένως πήγαν χαμένα, διότι δεν ξέρουμε αν πάρουμε σύνταξη, χαμένα διότι δεν υπήρχαν ανάγκες ιατροφαρμακευτικές αλλά κυρίως διότι θα προτιμούσαμε να τα είχαμε επενδύσει ποικιλλοτρόπως! Επίσης τα χρήματα αυτά, σε ιδιωτική ασφαλιστική θα ήταν ήδη ένα αξιόλογο αρχικό ποσό κεφαλαίου.

 

Σημειώνω ότι αυτό το είχα επισημάνει και παλιότερα, αλλά κάποιοι επαΐοντες συνάδελφοι έσπευσαν αμέσως να το αμαυρώσουν.

 

http://www.michanikos.gr/topic/45497-%CE%88%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B3/page-3?do=findComment&comment=831330

 

ΥΓ. Θέλω να διευκρινίσω ότι δεν έχω τίποτα έναντι των μη ενήμερων συναδέλφων, τουναντίον είναι κρίμα λόγω εποχής να μην δύναται κάποιος να ασκήσει το επάγγελμα εξαιτίας του κρατικού νταβατζή! Φυσικά θα πρέπει να υπάρξει μια φόρμουλα ώστε να μπορούν οι συνάδελφοι να ασκούν επάγγελμα, καθότι πρόκειται για win-win situation (κράτος-ιδιώτες).  Απλά θέτω έναν προβληματισμό, για όσους είμαστε ενήμεροι ακόμη, με όσες θυσίες συνεπάγεται αυτό. Και φυσικά απαιτώ ισονομία, ισηγορία και ισοκρατία!

Edited by zenmechanics
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν όλοι αυτοί που λες διαγραφούν από το ΤΣΜΕΔΕ (που αυτό θα κάνουν κανεις δεν είναι χαζός να χρωστάει μόνο) τι θα κερδίσεις; Τα ίδια και χειρότερα. Τα εςοδα του ταμείου θα μειωνονται μεχρι το σημείο μηδέν που δεν θα πάρεις σύνταξη. Αλλα μάλλον δεν σε νοιάζει και τόσο αυτό που σε νοιάζει είναι να μην χάνεις δουλειές από άλλους σωστά;

ΥΓ είμαι ενήμερος μεχρι στιγμής

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πρόσεχε τι γράφω! Νομίζω ήμουν σαφής και ξεκάθαρος εξ' αρχής! Επίσης μην μου απαντάς επί προσωπικού, κάνοντας υποθέσεις της πλάκας. Τέλος μην μου μιλάς για σύνταξη, κάνοντας πάλι υποθέσεις της πλάκας.

Δεν μιλώ με καμία εκδικητικότητα και διάθεση αντίποινας, όπως σκιαγραφείς. Δεν με νοιάζει τι θα κάνουν οι άλλοι, με νοιάζει αν θα συνεχίσουμε οι ασφαλιστικά ενήμεροι να πληρώνουμε. 

Αν είναι σωστό, σώφρων και δίκαιο. Αν είναι ατομικά συμφέρων και κοινωνικά δίκαιο.

Με νοιάζει που πιθανότατα θα μπορούσα να έχω 29.000€ ακόμη στην τσέπη μου. 

Και όλα αυτά, ψηλαφίζοντας την πραγματικότητα...όσο μπορεί ο καθείς...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ,μα δεν θα χαριστει τιποτα,ξερεις τι σημαινει 7 χρονια ασφαλιστικος χρονος ?συνταξη στα 74 και πληρωμες φυσικα ως τα 74

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αυτό, τότε κάποιος που έκανε έναρξη στα 25 του και χρωστάει 7 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ, θα πάρει στα 67 του πλήρη σύνταξη, θα τσεπώσει τις εισφορές, θα του μείνει το κέρδος από αυτά τα 7 χρόνια δουλειάς και θα έχει κάνει ζημιά τόσο στον κλάδο καθώς με την μη πληρωμή τον εισφορών θα πετύχαινε καλύτερες τιμές προς τους πελάτες όσο και στο ταμείο καθώς με τις ευνοϊκές διατάξεις των τελευταίων ετών είχε και παροχές υγείας.

 

Γενικότερα η διαγραφή των χρεών χωρίς καμία ουσιαστική κύρωση νομίζω αντιτίθεται στο Σύνταγμα της Ελλάδος και συγκεκριμένα στο "κράτος δικαίου".

Είναι δίκαιο αυτοί που πληρώνουν και αυτοί που δεν πληρώνουν να έχουν τις ίδιες παροχές; Δεν λέω να πεθάνει αυτός που δεν πληρώνει αλλά έστω αυτός που πληρώνει να έχει κάτι παραπάνω. Π.χ. αν αυτός που δεν πληρώνει εισφορές νοσηλεύεται δωρεάν σε τετράκλινο, αυτός που πληρώνει εισφορές ας δεν θα έπρεπε να δικαιούται δίκλινο;

 

Το σίγουρο είναι ότι όλο και περισσότεροι θα αποφασίσουν να αφήσουν απλήρωτο το ΤΣΜΕΔΕ καθώς το κράτος ευνοεί όσους δεν πληρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πρόσεχε τι γράφω! Νομίζω ήμουν σαφής και ξεκάθαρος εξ' αρχής! Επίσης μην μου απαντάς επί προσωπικού, κάνοντας υποθέσεις της πλάκας. Τέλος μην μου μιλάς για σύνταξη, κάνοντας πάλι υποθέσεις της πλάκας.

Δεν μιλώ με καμία εκδικητικότητα και διάθεση αντίποινας, όπως σκιαγραφείς. Δεν με νοιάζει τι θα κάνουν οι άλλοι, με νοιάζει αν θα συνεχίσουμε οι ασφαλιστικά ενήμεροι να πληρώνουμε.

Αν είναι σωστό, σώφρων και δίκαιο. Αν είναι ατομικά συμφέρων και κοινωνικά δίκαιο.

Με νοιάζει που πιθανότατα θα μπορούσα να έχω 29.000€ ακόμη στην τσέπη μου.

Και όλα αυτά, ψηλαφίζοντας την πραγματικότητα...όσο μπορεί ο καθείς...

Το αν θα πληρώσεις η όχι είναι δικό σου θέμα. Καμία σχέση δεν έχουν αυτά που λες. Σου λέει απλά το ταμείο ότι σου διαγράφω το χρέος αλλα παράλληλα σου αφαιρώ και τα αντίστοιχα ένσημα . Ποσό πιο απλό; Όπως γίνεται σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο. Πληρώνεις τα χρόνια που θα βγεις στη σύνταξη. Δεν πληρώνεις δεν παίρνεις ένσημα.. Γιατί μπορεί τώρα να ψάχνεις δουλειές με το τουφέκι αλλα κάποια στιγμή στο μέλλον θα θέλεις να βγεις σε σύνταξη. Εκτός αν είσαι αποφασισμένος να δουλεύεις μεχρι να βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα. Το κόστος του να χάσει κάποιος συντάξιμα έτη είναι πολύ μεγαλύτερο από την οργή σου για το αν νιώθεις το κορόιδο της παρέας σήμερα.. Στην τελική γιατί δεν επιλέγεις και εσυ το ίδιο;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικότερα η διαγραφή των χρεών χωρίς καμία ουσιαστική κύρωση νομίζω αντιτίθεται στο Σύνταγμα της Ελλάδος και συγκεκριμένα στο "κράτος δικαίου". Είναι δίκαιο αυτοί που πληρώνουν και αυτοί που δεν πληρώνουν να έχουν τις ίδιες παροχές;

 

Μα δεν έχουν τις ίδιες παροχές. Πληρώνεις και έχεις συντάξιμα. Γενικότερα πληρώνεις και αγοράζεις μια υπηρεσία, σύνταξη και παροχές υγείας. Αν δεν πληρώσεις δεν τις έχεις. Αντίθετο στη λογική και τη δικαιοσύνη είναι να υποχρεώνεσαι να πληρώνεις υπέρογκες εισφορές για να έχεις το δικαίωμα να εργάζεσαι, για ανύπαρκτη περίθαλψη και σύνταξη που ίσως και να πάρεις... Βέβαια, κουβέντα να γίνεται καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύσει κάτι τέτοιο. Πώς θα πληρώσουν συντάξεις; Με τα άδεια ταμεία που λεηλάτησαν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.