Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέτρα ελάφρυνσης των ασφαλιστικών οφειλών των Ελέυθερων Επαγγελματιών Μηχανικών προτείνει η Δ.Ε. του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.


Engineer

Recommended Posts

Εγω δεν μπορω να κρινω κανεναν.

Αλλα  να εχεις μια ρευστοτητα απο 15000-25000Ε, δεν ειναι λιγο, τις εποχες αυτες, απο το να το "ακουμπας" στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Και αν εχεις αυτη τη ρευστοτητα, δεν νομιζω να σε νοιαζει αν θα χρειαστεις γιατρο και νοσηλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το να δινει το κράτος το δικαίωμα να ασκεί κάποιος το επάγγελμα χωρίς να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές, αυτό οχι απλά δεν είναι κράτος δικαίου αλλά κράτος μπαταχτσήδων πολιτών και μάλιστα εις βαρος άλλων συναδέλφων δημιουργώντας αθέμιτο ανταγωνισμό.

 

Οποιος δεν θέλει να πληρώσει ή δεν μπορεί δικαιωμά του και σεβαστή επιλογή.Αλλά όποιος θέλει να ασκεί ελεύθερο επάγγελμα σημαίνει ίδιους κανόνες για όλους.Αυτό είναι το δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Οι 29000€ των παραδειγμάτων είναι λιγότερες στην πράξη γιατί

έχουν εκπέσει απο τη φορολογία εισοδήματος. Αρα είναι μέχρι

το 2015 κατα 26-28% λιγότερες, και για το 2016 μέχρι και 60%.

Link to comment
Share on other sites

Tı λετε για διαγραφες κλπ ... εαν δεν πληρωσω δε μπορω να βγαλω την εστω και μια αδεια το χρονο με την κριση που υπαρχει γιατι δεν θα εχω την ασφαλιστικη ενημερωτητα. Δε θελω καν να με φανταστω να χρωσταω ασφαλιστικες εισφορες....ετσι εμαθα απο τους γονεις μου να το πληρωνω δε θα εχω τις ανεσεις μου αλλα το ΤΣΜΕΔΕ θα το εχω πληρωμενο. 7 χρονια στο επαγγελμα πραγματικα νιωθω αχρηστη... μεχρι που σκεφτομαι να φυγω να παω εξωτερικο. Απο αγκαρια σε αγκαρια τρεχω ολη μερα και η αμοιβη του μηχανικου εχει ξεφτιλιστει.... δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν πληρωσω δε μπορω να βγαλω την εστω και μια αδεια το χρονο με την κριση που υπαρχει γιατι δεν θα εχω την ασφαλιστικη ενημερωτητα.

 

 

 

Ολα γινονται.

πχ υπογραφει αλλος.

Αλλα καλυτερα να μην ξεκινησουμε την κουβεντα αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω zenmechanics ότι υπάρχει ένα λάθος στον πυρήνα της άποψής σου : Θεωρείς δεδομένο ότι όσοι δεν πλήρωσαν έχουν βάλει στην άκρη το ποσό ως ρευστό.
Εξ'ου και τα 29000+ ρευστό που λες.

Η πραγματικότητα είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των οφειλετών  δεν τα πλήρωσε γιατί δεν είχε να τα πληρώσει. Αρα αποκλείεται να έχει στην άκρη αυτή τη στιγμή 29000+ 

Επίσης το θέμα της περίθαλψης μην το προσπερνάτε έτσι εύκολα , καθώς μπορεί να είσαι ο μοναδικός ασφαλισμένος στην οικογένεια και από εσένα να ασφαλίζονται και  η γυναίκα σου και τα παιδιά σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Ολοι αναφερθηκαν σε αυτους που εχουν και δεν πληρωνουν.

Προσωπικα δεν ξερω πολλους, αλλα ξερω καποιους.

 

Ξερω ομως αρκετους που ΣΤΕΡΗΘΗΚΑΝ απο αλλου, για να πληρωσουν.

 

Και γω ως terry, ναι, θα ηθελα να φαω αλλου τα 2000Ε του 2016Β, απο το να ανακεφαλαιοποιησω την ΑΤΤΙΚΑ...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω zenmechanics ότι υπάρχει ένα λάθος στον πυρήνα της άποψής σου : Θεωρείς δεδομένο ότι όσοι δεν πλήρωσαν έχουν βάλει στην άκρη το ποσό ως ρευστό.

Εξ'ου και τα 29000+ ρευστό που λες.

 

Η πραγματικότητα είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των οφειλετών  δεν τα πλήρωσε γιατί δεν είχε να τα πληρώσει. Αρα αποκλείεται να έχει στην άκρη αυτή τη στιγμή 29000+ 

 

Επίσης το θέμα της περίθαλψης μην το προσπερνάτε έτσι εύκολα , καθώς μπορεί να είσαι ο μοναδικός ασφαλισμένος στην οικογένεια και από εσένα να ασφαλίζονται και  η γυναίκα σου και τα παιδιά σου.

 

 

Συνάδελφε νομίζω ανάλυσα πλήρως την σκέψη μου και είμαι ξεκάθαρος! Για όνομα του θεού! Είπα εξ' αρχής ότι απευθύνομαι σε αυτούς που πληρώνουν,και όχι σε αυτούς που δεν πληρώνουν! Συνεπώς, αυτοί θα μπορούσαν να είχαν 29.000€ ή 25.000€ ή 20.000 € ...στην άκρη! (μιας και αναφέρθηκε η φορολογία, που και πάλι δεν είναι έτσι ακριβώς). Και όταν λέω στην άκρη, δεν εννοώ αναγκαστικά σε ρευστότητα, αλλά σε αγαθά που στερήθηκαν διότι επέλεξαν να πληρώσουν! (αν διαβάσει κανείς τα μηνύματά μου, δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς που δεν πληρώνουν-πόσο πιο ξεκάθαρα να τονίσω οτι με απασχολεί το θέμα από την οπτική του ενήμερου ασφαλισμένου)

Και ξαναλέω, η ουσία είναι εδώ:

 

On topic:

Τα πράγματα είναι απλά: Θες να είσαι ένα δίκαιο κράτος, δώσε την επιλογή εξ' αρχής! Πλήρωσε για να έχεις ασφάλεια και συντάξιμα ή μην πληρώνεις καθόλου δίχως άλλες συνέπειες! Ξεκάθαρα και δίκαια!

Το να έρχεσαι 8 χρόνια μετά και να διαγράφεις χρωστούμενα, καθιστάς κορόϊδα όσους πλήρωσαν, διότι δεν του έδωσες την επιλογή εξ αρχής!

Καλό είναι, όπως προείπα, να μπορείς να ψηλαφίζεις την πραγματικότητα! Τι σημαίνει αυτο? Πολλοί επαγγελματίες πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές για έναν και μόνο λόγο! Για να μην χρωστάνε! Ακόμα πιο απλά, πληρώνουν αποκλειστικά και μόνο για να μην έχουν τοκιζόμενο επαγγελματικό ασφαλιστικό χρέος που θα τους ακολουθεί στην επαγγελματική τους πορεία! Αυτοί λοιπόν, ξαναλέω, είναι κορόϊδα και εξαπατημένοι!

 

Αποχωρώ από την συζήτηση, νομίζω υπερεξηγήθηκε ένα οφθαλμοφανέστατο θέμα αδικίας και προνομιακής μεταχείρισης!

Edited by zenmechanics
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς συνεχώς για το 1% και αφήνεις στην άκρη το 99% από αυτούς που χρωστάνε. Αυτό το 99% λοιπόν χρεώθηκε εισφορές γιατί ενώ ήθελε δεν μπορούσε η ακόμη χειρότερα χωρίς να έχει κάνει καν έναρξη άρχισε να γράφει το κοντέρ με το που γράφτηκε στο ΤΕΕ. Κανεις δεν ενδιαφέρθηκε να χρεώσει εισφορές όταν βρει δουλειά κάποιος.. Με τους τόκους και με την περίθαλψη που ουδέποτε χρησιμοποίησε βρέθηκε να χρωστά τόσα που είναι μη βιώσιμο το χρέος. Αυτός πάλι καλείται να διαγράψει το χρέος του αλλα παράλληλα να επιλέξει να δουλεύει μεχρι θανάτου. Ποιος είναι σε πιο δύσκολη θέση; προσωπικά θα πληρώσω το β16 γιατί δεν έχω εναλλακτική ούτε καβάτζα μεγάλη. Αν είχα καταρχήν θα έκανα κάτι άλλο δεν θα ασχολουμουν με ΤΣΜΕΔΕ και σαχλαμάρες

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.