Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασύρματο δίκτυο διαμοιρασμού Διαδικτύου.


paktomenos

Recommended Posts

Κανονικά το ξέρω πως θα έπρεπε να το ποστάρω σε κάποιο άλλο forum, αλλά:

1) Εδώ αισθάνομαι πιο... οικογενειακά

2) Οι μηχανικοί ως γνωστόν είναι -κατ ανάγκη- πανεπιστήμονες

Ιδού η απορία μου:

Επειδή το γραφείο μου είναι 3 ορόφους κάτω από το σπίτι μου :)8-) (1ος-4ος) αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να μοιράσω τη σύνδεση του γραφείου και στο σπίτι. Η σύνδεση στο γραφείο είναι conn-x με ασύρματο modem baudTec.

Τρια τα ερωτήματα:

 

Θα έχω σήμα με τις πλάκες που παρεμβάλλονται ή να το ξεχάσω?

 

Αν ναι στο παραπάνω, αξίζει τον κόπο από πλευράς απαιτούμενου εξοπλισμού, ή θα χρειστεί να αγοράσω-εγκαταστήσω ΤΟΝ εξοπλισμό, και καλύτερα από οικονομική άποψη να ρίξω ένα ακόμη double-play στο σπίτι?

 

Αν ναι στο παραπάνω, θα πρέπει ο Η/Υ του γραφείου να είναι μονίμως ΟΝ για να μοιράζει την σύνδεση?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ λίγο δύσκολο να έχεις σήμα με 3 πλάκες να παρεμβάλονται. Αλλά με έναν φορητό με ασύρματη κάρτα μπορείς πολύ εύκολα να το δοκιμάσεις.

 

Μια επόμενη (οικονομική πάντα)λύση είναι μπορείς να τραβήξεις ένα καλώδιο από το moder router της baudTec στον 4ο όροφο, το οποίο θα συνδεθεί εκεί:

 

1. Είτε σε ένα switch δικτύου και από εκεί ενσύρματα σε όσα PC θέλεις.

2. Είτε σε ένα ασύρματο Access Point και από εκεί ασύρματα σε όσα PC θέλεις.

3. Συνδυασμός 1 και 2, ή σεκευή που κάνει και τα 2 μαζί. Πιο ακριβή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το ξέρω πως θα έπρεπε να το ποστάρω σε κάποιο άλλο forum, αλλά:

1) Εδώ αισθάνομαι πιο... οικογενειακά

 

M' αρέσεις:D:D

 

Λοιπόν και γώ θα προτείνω ώς ιδανική λύση αυτό που λέει ο Adavis, ένα εξωτερικό καλωδάκι και είσαι εντάξει. Πάρε κάποιο ενισχυμένο που να μην έχει προβλήματα παρεμβολών, προστάτεψέ το και εξωτερικά και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά, αλλά για να περάσει εξωτερικό καλώδιο υπάρχει πρόβλημα, γι αυτό μιλάω και για ασύρματο.

Πολυκατοικία βλέπεις, και θα πρέπει να περάσω εξωτερικά από τοίχους-μπαλκόνια ξένων ιδιοκτησιών...(δεν είμαι και ακριβώς κατακόρυφα αλλά ελαφρά διαγώνια καθ' ύψος).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ λίγο δύσκολο να έχεις σήμα με 3 πλάκες να παρεμβάλονται. Αλλά με έναν φορητό με ασύρματη κάρτα μπορείς πολύ εύκολα να το δοκιμάσεις.

 

Μια επόμενη (οικονομική πάντα)λύση είναι μπορείς να τραβήξεις ένα καλώδιο από το moder router της baudTec στον 4ο όροφο, το οποίο θα συνδεθεί εκεί:

 

1. Είτε σε ένα switch δικτύου και από εκεί ενσύρματα σε όσα PC θέλεις.

2. Είτε σε ένα ασύρματο Access Point και από εκεί ασύρματα σε όσα PC θέλεις.

3. Συνδυασμός 1 και 2, ή σεκευή που κάνει και τα 2 μαζί. Πιο ακριβή λύση.

 

Εγω σκεφτομουν την 2η λυση...Ενα 2ο ασυρματο ρουτερ μπορει να λειτουργησει ως Access Point??? Επειδη εχω ενα παλιο....Δλδ τραβαω καλωδιο απο το switch στο πρωτο οροφο και το κατσληγω στο 2ο ασυρματο ρουτερ στον 3ο όροφο....Θα δουλεψει???

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομουν την 2η λυση...Ενα 2ο ασυρματο ρουτερ μπορει να λειτουργησει ως access point??? Επειδη εχω ενα παλιο....Δλδ τραβαω καλωδιο απο το switch στο πρωτο οροφο και το κατσληγω στο 2ο ασυρματο ρουτερ στον 3ο όροφο....Θα δουλεψει???

 

Αυτό μπορείς να το κοιτάξεις στα χαρακτηριστικά του μοντέλου σου. Αλλά μιας και είναι παλιό, υποθέτω ότι δύσκολα θα έχει αυτή την δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τι χαρακτηριστικο πρεπει να ψαξω???Καμια συγκεκριμενη επιλογη...??Καποιον αλλο που ρωτησα μου ειπε οτι αφου το κανω ενσυρματο δεν υπαρχει προβλημα, θα δουλεψει σιγουρα..απλα στο δευτερο να απεργοποιησω το dhcp server...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι με μια ασύρματη κάρτα (καλύτερα με σύνδεση usb) με αποσπώμενη κεραία, ούτως ώστε να μπορείς να την κατευθύνεις όπου θέλεις, θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Κόστος περίπου 70€.

Link to comment
Share on other sites

To οτι θα στριψεις λιγο την κεραια ή θα την πας 50εκ ποιο περα δε νομιζω να αλλαξει κατι στην ποιοτητα του σηματος..

 

Ερωτηση...Ποια η διαφορα ρουτερ και access point???

 

Μπορω να τραβηξω καλωδιο απο το ρουτερ (ή το switch) να το καταληξω σε ενα ασυρματο access point (50μ μακρια για παραδειγμα) και να εχω και εκει προσβαη στο ιντερνετ??

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις συχνότητες (2,2-2,4 GHz) και μικρές μετακινήσεις είναι σημαντικές. Επίσης θάθελα να διευκρινήσω ότι δεν αναφέρομαι σε μικρές κεραίες, αλλά σε κατευθυνόμενες με μεγάλο λόγο ενίσχυσης (πάνω από 20 db). Σε πληροφορώ ότι η σύνδεσή μου γίνεται αυτή τη στιγμή από ασύρματο ελεύθερο δίκτυο και με μικρή κεραία. Μικρές μετακινήσεις μου μειώνουν ή αυξάνουν κατά πολύ το σήμα. Επίσης βοηθάει πολύ και η θέση του μόντεμ, η οποία για την περίπτωσή σου καλό είναι να βρίσκεται κοντά σε άνοιγμα (παράθυρο, μπαλκονόπορτα κ.λ.π.).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.